3 familii 3 situatii diferite

Creat de Tamu, Mai 30, 2013, 09:33:55 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

#15
Este posibil sa paraseasca roinita?

Un filmulet cu roiul. In fundal se aude un zgomot din cand in cand care nu este produs de o matca ci de un aparat contra cartitelor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Daca nu pot sa stea acolo din cauza caldurii or sa caute alta "casa".

Tamu

Ma asteptam la acest raspuns, dar parca vroiam sa nu-mi spui asta.
Sunt intr-o situatie foarte aiurea. In cateva ore tre sa plec ptr. cateva zile (2 sau 3) si pana ma intorc risc sa nu mai fie acolo. Si toate astea din cauza ca nu am stiut sa apreciez corect marimea roiului. Roinita e pe 6 rame si se pare ca e prea mica pentru el. :( Din greseli invatam, dar speram sa nu fie asa.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

Citat din: Tamu din Iunie 08, 2013, 09:31:10 PM
Citat din: bucovineanu din Iunie 08, 2013, 09:22:51 PM
E prea cald inauntru si de aceea stau albinele afara. Cu 2 gaurele de 8mm nu se poate face ventilatie suficienta si pe deasupra se pare ca nu au umbra deloc.
Gaurile de 8mm. nu sunt ptr. ventilatia interioara a roinitei. Sunt ptr. a crea un strat de aer mai rece intre capac si podisorul de polistiren. Culmea e ca si in acest spatiu intrasera destul de multe.
Aerisire in interior se face doar prin urdinis, care e destul de mic.
Dar oare vreo 2, 3 zile vor rezista asa?
Improvizeaza de urgenta. Este pacat sa le piezi. Fa o gaura cu caterul in polistiren si folie si pune o bucatica de plasa... chiar si de la sita de malai, sau plasa de tantari. Astfel ai sanse sa le gasesti tot acolo. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

stefan1

  Asa este, asigura aerisirea buna a lazii. Un roi pe 6 rame dadant este OK, dar creaza o circulatie de aer intre urdinis si podisor si totul va intra in normal.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Citat din: stefan1 din Iunie 09, 2013, 01:43:52 AM
  Asa este, asigura aerisirea buna a lazii. Un roi pe 6 rame dadant este OK, dar creaza o circulatie de aer intre urdinis si podisor si totul va intra in normal.
Dacă roinita pe 6 rame are pe fund 9 gauri de 35 mm acoperite cu plasa și capacul se aseaza aproape etans ( nu am podisor) și mai are urdinisul de 3 cm pe 1.5, ajunge pentru o buna ventilatie? Ca se pare ca am aceeași problema  cu cea alui Tamu. :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Citat din: bucovineanu din Iunie 08, 2013, 09:43:46 PM
Daca nu pot sa stea acolo din cauza caldurii or sa caute alta "casa".
Domnule bucovineanu, daca roiul primeste puiet, va mai parasi stupul?
Anul acesta am prins 2 roiuri, i-am bagat in 2 stupi si nu am avut probleme de genul acesta. E bine de stiut!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Eu nu am pus niciodata puiet la roiurile naturale. Intradevar daca are o rama cu puiet roiul nu va parasi stupul. Dar se mai intampla daca e roi secundar cu regina neimperecheata, avand rama cu oua si larve, albinele sa omoare reginele tinere si sa traga botci din larve. Asa cum am zis nu pun rame cu puiet la roiuri ci numai rame cu foi si nu am patit ca roiul sa parasesca stupul decat daca nu s-a luat si regina de pe creanga. Neavand rame cladite, va lucra mai repede fagurii artificiali.

Tamu

Citat din: marian_6777 din Iunie 08, 2013, 10:18:04 PM
Citat din: Tamu din Iunie 08, 2013, 09:31:10 PM
Citat din: bucovineanu din Iunie 08, 2013, 09:22:51 PM
E prea cald inauntru si de aceea stau albinele afara. Cu 2 gaurele de 8mm nu se poate face ventilatie suficienta si pe deasupra se pare ca nu au umbra deloc.
Gaurile de 8mm. nu sunt ptr. ventilatia interioara a roinitei. Sunt ptr. a crea un strat de aer mai rece intre capac si podisorul de polistiren. Culmea e ca si in acest spatiu intrasera destul de multe.
Aerisire in interior se face doar prin urdinis, care e destul de mic.
Dar oare vreo 2, 3 zile vor rezista asa?
Improvizeaza de urgenta. Este pacat sa le piezi. Fa o gaura cu caterul in polistiren si folie si pune o bucatica de plasa... chiar si de la sita de malai, sau plasa de tantari. Astfel ai sanse sa le gasesti tot acolo.
Din pacate in momentul in care postam eram deja plecat de la ele. Deabia acum m-am intors acasa. Partea nasoala e ca roiul a iesit a doua zi si s-a asezat pe un mar din apropiere vreo 4 ore, apoi a plecat ptr. ca nu a fost cine sa-l ia. Am luat o lectie dura de apicultura. Nu voi mai folosi roinite decat la roii artificiali (pe care ii fac eu), pentru roi natural voi folosi numai stup indiferent de cat de mic/mare va fi acesta.
Oricum, multumesc tuturor celor care v-ati imlicat in problema mea. Pacat ca nu am reusit sa ma documentez in acest sens inainte de a ma lovi de acesta problema. Din greseli invatam cel mai bine. Cei care invata din greselile altora sunt cei mai castigati.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Citat din: oroles din Iunie 10, 2013, 01:48:40 PM
Citat din: bucovineanu din Iunie 08, 2013, 09:43:46 PM
Daca nu pot sa stea acolo din cauza caldurii or sa caute alta "casa".
Domnule bucovineanu, daca roiul primeste puiet, va mai parasi stupul?
Anul acesta am prins 2 roiuri, i-am bagat in 2 stupi si nu am avut probleme de genul acesta. E bine de stiut!

Problema mea a fost suprapopularea. Aveau nevoie de un spatiu mult mai mare. Cred ca le puteam pune pe 9, 10 rame linistit. Roiul a fost cat o minge de baschet. Deci in roinita de 6 rame (care nu este cu fund cu plasa) nu aveau cum sa se simta confortabil.  :nod: Am sa modific roinitele ptr. o ventilatie mai buna. Probabil daca puneam o rama cu puiet capacit le "fortam" sa ramana in roinita. Dar asa intra si mai putina albina.  :)
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Nu suprapopularea a fost cauza. Pe sase rame daca aveau ventilatie si erau la umbra puteau sa stea lejer 3kg de albine.

Tamu

Re bucovineanu: Daca nu suprapopularea a fost problema, atunci cum explici ca din cealalta roinita nu au iesit afara albinele? Acolo este albina pe 4 rame pline. Mai mult in stupul 4 este un roi care a ajuns pe 7 rame si la care urdinisul are aproximativ aceeasi dimensiune iar suberul de la fundul cu plasa este inchis (noaptea temperaturile sunt inte 12-14 grade) si nici la acesta albina nu a iesit afara. Am mai mentionat ca sub capac am un strat de 2 cm. de perna de aer care prin 2 gauri de 8 mm. face efectul de horn (pe marginea capacului intra aerul mai rece, iar pe aceste gauri , fiind la punctul cel mai inalt, aerul incalzit iese afara) ajuta la o izolare termica. Daca temperatura ar fi fost prea mare in aceasta perna de aer nu statea albina acolo. Mai mult "podisorul" este din polistiren extrudat de 2 cm. In roinita cu probleme in prima seara am avut doar o rama cu foita si albina a intrat complect in interior. A doua zi am pus 3 foite, 1 rama cu miere si un uluc cu ceva sirop+protofil. Toate erau acoperite de albina inclusiv toti peretii interiori. Cu albina de afara aproximez ca cel putin 2 rame puteau fi acoperite (dupa cum se poate vedea in poza), plus cele 4 rame din interior si ce albina mai era pe uluc si pereti care putea acoperii minim inca o rama ajungem la un total de minim 7 rame, iar roinita era de 6. Deci roinita a fost suprapopulata, capacitatea ei de 6 rame fiind depasita de populatia roiului care acoperea un minim de 7 rame (desi eu cred ca albina a fost suficienta pentru chiar 10 rame). Temperatura la soare in ziua cu pricina a fost de 27 de grade. Am scris toate aceste detalii pentru a intelege cat mai bine si alti incepatori: ca este f. important sa apreciezi corect marimea roiului natural pentru ai putea asigura un spatiu corespunzator si o aerisire adecvata. Totodata roinita (modelul folosit de mine) este obligatoriu sa aiba fund cu plasa pentru aerisire. De ce? Pentru ca asa se poate inchide urdinisul pentru 2 zile timp in care roiul sa cladesca fagurii, sa nu fie deranjat de albine hoate si sa se acomodeze cu noua "casa". Asa se poate face chiar si un tratament impotriva varoua. Personal nu cred ca e bine sa pui nimic altceva (rama cu puiet sau miere) decat rame cu foita la un roi natural. Asta pentru a evita imbolnavirea roiului cu cu eventuali agenti patogeni existenti in familia din care se ia rama/ramele.
Multumesc inca o data tuturor pentru informatiile furnizate.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

F.Liviu

Dl.bucovineanu are dreptate, daca aveai aerisire pe fundul stupului nu aveai probleme.
Povestea cu "inchid urdinisul ca sa cladeasca faguri" e noua pt mine, esti absolut sigur ca asta ai vrut sa spui ?

La un roi daca ii faci un urdinis pe marimea lui (astfel incat sa se poata proteja singur) si ai aerisire pe fund nu ar trebui sa ai probleme chiar pe caldurile cele mai mari. Nici tu nu te-ai simti confortabil intr-o camera gen "sauna". Cauta pe net "plan roinita 6 rame" si ai sa vezi ca e recomandat sa ai aerisire pe fund.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Tamu

#28
Citat din: F.Liviu din Iunie 11, 2013, 11:24:43 PM
Dl.bucovineanu are dreptate, daca aveai aerisire pe fundul stupului nu aveai probleme.
Povestea cu "inchid urdinisul ca sa cladeasca faguri" e noua pt mine, esti absolut sigur ca asta ai vrut sa spui ?

La un roi daca ii faci un urdinis pe marimea lui (astfel incat sa se poata proteja singur) si ai aerisire pe fund nu ar trebui sa ai probleme chiar pe caldurile cele mai mari. Nici tu nu te-ai simti confortabil intr-o camera gen "sauna". Cauta pe net "plan roinita 6 rame" si ai sa vezi ca e recomandat sa ai aerisire pe fund.

Din pacate pentru mine, am achizitionat roinitele de la un apicultor cu experienta. Roinita e f. buna ptr. roiurile artificiale. Acestea sunt mai limitate ca numar de indivizi in momentul formarii si in perioada imediat urmatoare. Chiar daca ar fi avut fund cu plasa populatia roiului a fost prea mare. Am explicat mai sus asta! Vizavi de inchiderea urdinisului, la fel. Recomand citirea cu atentie.
O seara frumoasa.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: Tamu din Iunie 11, 2013, 11:03:25 PM
Re bucovineanu: Daca nu suprapopularea a fost problema, atunci cum explici ca din cealalta roinita nu au iesit afara albinele? Acolo este albina pe 4 rame pline. Mai mult in stupul 4 este un roi care a ajuns pe 7 rame si la care urdinisul are aproximativ aceeasi dimensiune iar suberul de la fundul cu plasa este inchis (noaptea temperaturile sunt inte 12-14 grade) si nici la acesta albina nu a iesit afara. Am mai mentionat ca sub capac am un strat de 2 cm. de perna de aer care prin 2 gauri de 8 mm. face efectul de horn (pe marginea capacului intra aerul mai rece, iar pe aceste gauri , fiind la punctul cel mai inalt, aerul incalzit iese afara) ajuta la o izolare termica. Daca temperatura ar fi fost prea mare in aceasta perna de aer nu statea albina acolo. Mai mult "podisorul" este din polistiren extrudat de 2 cm. In roinita cu probleme in prima seara am avut doar o rama cu foita si albina a intrat complect in interior. A doua zi am pus 3 foite, 1 rama cu miere si un uluc cu ceva sirop+protofil. Toate erau acoperite de albina inclusiv toti peretii interiori. Cu albina de afara aproximez ca cel putin 2 rame puteau fi acoperite (dupa cum se poate vedea in poza), plus cele 4 rame din interior si ce albina mai era pe uluc si pereti care putea acoperii minim inca o rama ajungem la un total de minim 7 rame, iar roinita era de 6. Deci roinita a fost suprapopulata, capacitatea ei de 6 rame fiind depasita de populatia roiului care acoperea un minim de 7 rame (desi eu cred ca albina a fost suficienta pentru chiar 10 rame). Temperatura la soare in ziua cu pricina a fost de 27 de grade. Am scris toate aceste detalii pentru a intelege cat mai bine si alti incepatori: ca este f. important sa apreciezi corect marimea roiului natural pentru ai putea asigura un spatiu corespunzator si o aerisire adecvata. Totodata roinita (modelul folosit de mine) este obligatoriu sa aiba fund cu plasa pentru aerisire. De ce? Pentru ca asa se poate inchide urdinisul pentru 2 zile timp in care roiul sa cladesca fagurii, sa nu fie deranjat de albine hoate si sa se acomodeze cu noua "casa". Asa se poate face chiar si un tratament impotriva varoua. Personal nu cred ca e bine sa pui nimic altceva (rama cu puiet sau miere) decat rame cu foita la un roi natural. Asta pentru a evita imbolnavirea roiului cu cu eventuali agenti patogeni existenti in familia din care se ia rama/ramele.
Multumesc inca o data tuturor pentru informatiile furnizate.

Tamu, am o intrebare pentru tine: Ce ar putea fura hoatele primele zile de la un roi? :)) Ce-i drept, eu cand fac un roi mai bag si cate un fagure cu ceva mancare (miere pastura, dar nu foarte multa) dar nu am vazut hoate sa se ingramadeasca! Eu las urdinisul cat mai mare sa aiba aerisire. Roii nu ii asez intre stupi mai vechi. Nu am avut pana acum probleme cu hoatele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani