achizitionare roi

Creat de dragos1994, Martie 02, 2013, 06:49:58 PM

« precedentul - următorul »

dragos1994

Salut.1) Stiti vreo institutie din Bucuresti care vinde roi (la pachet)?
          2)Cum as putea imultii stupii de la 9 la 27? Nu am pretentii de miere.

milu56

Citat din: dragos1994 din Martie 02, 2013, 06:49:58 PM
Salut.1) Stiti vreo institutie din Bucuresti care vinde roi (la pachet)?
          2)Cum as putea imultii stupii de la 9 la 27? Nu am pretentii de miere.
De ce numai din Bucuresti?

apivasmob

Milu ai revenit pe aceste meleaguri virtuale?
:welcome:
Sanatate tuturor apicultorilor

dragos1994

Sunt din Alexandria si ar fi mai aproape.

Hermannstadt

Salut Dragos1994,
    poti cauta si pe forum la vanzari/cumparari unde sunt tot felul de anunturi ( material biologic, echipamente,..).


Succes si numai bine!

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

cristian87

Citat din: milu56 din Martie 02, 2013, 11:27:24 PM
Citat din: dragos1994 din Martie 02, 2013, 06:49:58 PM
Salut.1) Stiti vreo institutie din Bucuresti care vinde roi (la pachet)?
          2)Cum as putea imultii stupii de la 9 la 27? Nu am pretentii de miere.
De ce numai din Bucuresti?

hei a inviat nea Milu?
ce mai faceti stimabile?
ce va mai fac stupinile?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

dragos1994

Citat din: Hermannstadt din Martie 03, 2013, 11:59:54 AM
Salut Dragos1994,
    poti cauta si pe forum la vanzari/cumparari unde sunt tot felul de anunturi ( material biologic, echipamente,..).


Succes si numai bine!

:hi: :hi: :hi:

Multumesc pentru indrumare, si sa speram ca anul 2013 va fi un an numai bun pentru apicultura. :bzz:

Dox

Este indicat ca sa cumpar roi pentru inceput?

oroles

Citat din: dragos1994 din Martie 02, 2013, 06:49:58 PM
Salut.1) Stiti vreo institutie din Bucuresti care vinde roi (la pachet)?
          2)Cum as putea imultii stupii de la 9 la 27? Nu am pretentii de miere.

Stai un pic ca nu am inteles!
1. Ai 9 stupi si vrei sa faci 27 si sa mai achizitionezi roi la pachet? sau 2. Vrei sa iei 9 roi la pachet si sa faci 27 din ei.

Daca e vorba de prima varianta, parerea mea e ca ar trebui sa ai niste stupi foarte puternic ca sa poti sa ii divizezi in 3. Mai eficient ar fi fost sa ii divizezi in 2. Adica sa iti dublezi efectivul. Altfel vei intra in iarna cu familii slab acoperite de albine si sarace in hrana. Am gasit intr-o lucrare cum sa divizezi in 9 un stup, dar era vorba de o carte de apicultura din Anglia, unde vremea e mult mai blanda. 

Daca e vorba de a doua varianta ar trebui sa fii precaut in a-i inmulti anul acesta deoarece roiurile sunt si ele mai slabe....

Eu mi-am luat 5 stupi pentru inceput, desi mi s-a spus ca sunt multi... Pot sa spun ca voi fi apicultor doar dupa ce voi reusi o prima divizare si dupa ce ii voi ierna cu succes...

Multa bafta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani