Administrare Apifonda in aceasta perioada

Creat de Dann01, Ianuarie 16, 2013, 02:09:17 PM

« precedentul - următorul »

Dann01

BUna ziua,
  Ce  efecte ( negative si pozitive) poate avea administarea de apifonda in  aceasta perioada?
Multumesc

D006

Efect pozitiv - salveaza colonia de albine de la moarte in lipsa hranei din rame
Efect negativ - uzeaza usor albina existenta

sorinma

dar despre apiluk ce parer aveti?care ar fi de preferat sau este aceasi marie cu alta palarie?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

D006



D006

  Produsele mi se par interesante , le voi incerca pe la sfarsitul iernii.

bio

...nu prea vad ce ar contine pe ambalajul respectiv.

Cine l-ar produce, ce contine mai exact si ce granulatie ar avea, imi este teama sa nu-l zvirle albinele afara...:(..

la pret nu este chiar de speriat.

mape 48-petru manea

am folosit vara trecuta la roiuri (cel cu polen) ,are granulatie fina si nu-l arunca afara, am fost multumit

mmacreanu

am o intrebare pentru cei care cunosc mai multe in domeniu.
Ce este mai bine sa cumpar: apifonda in care sa pun eu polen sau inlocuitori pentru turtele de primavara sau apiluk p care din cate am vazut contine polen, vitamine, minerale?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mihailclaudiu

Stau si imi pun uneori intrebari, la care cei cu experienta ar putea raspunde: fata de clasicul Const. L. Hristea, cu niste retete foarte detaliate pentru "ajutorul" zburatoarelor (turtitele cu pastura, polenul cu faina de soia, siropuri si ceaiuri de plante, omniprezentul suc de ceapa, etc) si preparate in gospodaria proprie - au aparut produsele noi, comerciale. Analiza cost - beneficiu (usurinta administrarii la un mare numar de familii, etc), comoditate... Un sfat pentru incepatori.  ^:)^

roi_ag

Citat din: mihailclaudiu din Ianuarie 17, 2013, 09:33:16 PM
Stau si imi pun uneori intrebari, la care cei cu experienta ar putea raspunde: fata de clasicul Const. L. Hristea, cu niste retete foarte detaliate pentru "ajutorul" zburatoarelor (turtitele cu pastura, polenul cu faina de soia, siropuri si ceaiuri de plante, omniprezentul suc de ceapa, etc) si preparate in gospodaria proprie - au aparut produsele noi, comerciale. Analiza cost - beneficiu (usurinta administrarii la un mare numar de familii, etc), comoditate... Un sfat pentru incepatori.  ^:)^
Sunt demodate , miros de ceapa ,usturoi uuffffffff........miroase,nici porc nu mai mancam ci fruuuucte
de mareeee !!!!!!

mape 48-petru manea

turta proteica facuta de mine avea dezavantajul ca era mai scumpa,avea granulatia mai mare si arunca mult pe urdinis afara si nu continea minerale si vitamine
Apiluk elimina aceste dezavantaje
Apiluk-hranaenergetica se poate amesteca cu 10-15 la suta cu polen,dar omogenizarea cu cred ca poti sa o faci perfecta

Hermannstadt

Vad ca la Apiluk scrie hrana energetica si stimulativa, oare avem nevoie de stimulare in perioada asta ? sau nu am inteles eu bine...

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

sorinma

varianta pe care scrie ca se administreaza din august si pana in martie precum si in orice moment cu gol de cules contine:
zaharoza,fructoza,glucoza,apa vitamine(A,D3,E,B1,B2,B3,B6,B12,C)si minerale(CUSO4,COCL12,MgNO3,MnSO4,ZnSO4,NaF,Kl,FeSO4,K2SO4)
daca o sa reusesc sa scot si o imagine buna o sa postez si o poza
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ciucur

Anul trecut am dat Apifonda. A fost bine, cu observatia ca atunci cand era aproape consumata nu mai avea o textura uniforma si parca avea niste cristale ramase in ea.
Anul asta am dat Apiluk. Deocamdata cel fara polen ca nu am avut un zbor serios de curatire, doar incercari timide din cauza putinelor ore cu temperaturi apropiate de cele necesare zborului.
Sunt multi in zona mea care au dat Apiluk si sunt multumiti.
Am mai observat un mic avantaj. E bagat in pungi care sunt sub 1 cm grosime, astfel il administrezi rapid cu minim de deranj. La Apifonda m-am chinuit putin sa fac felii sub 1 cm grosime si sa nu fiu nevoit sa presez podisorul.
Exista si o diferenta de pret, Apiluk e mai scump putin decat Apifonda.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.