Albine agresive

Creat de Dann01, Iulie 02, 2012, 06:23:38 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: oroles din Aprilie 18, 2015, 09:26:01 AM
Citat din: bmdna din Aprilie 18, 2015, 08:09:06 AM

...sint convins ca albina noastra va reusi sa devina toleranta la acest parazit.

Cu ce cost?

Nu am fost clar in exprimare. Va reusi in conditiile care sint si cu costurile care sint acum. Nu am spus ca ar trebui sa nu mai tratam.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

dinupaltinis

Citat din: Nemo din Aprilie 18, 2015, 12:47:54 PM
Referitor la varroa, nu exista pe o raza de 5km alte stupine. Am avut familia sabatica in stup cel putin o luna pana sa cumpar celelalte roiuri si in acest timp m-am tot uitat dupa varroa si nu am vazut. Acum insa in stupina se vede clar paduchele pe spatele unor albine cand te uiti pe rame. De cel putin 4 ani nu a mai fost functionala stupina de pe pamantul luat. Asadar albinele au ceva ani de cand sunt singurele pe aceste meleaguri.
Scuze ca intru in discutie dar parerea mea este alta:
Roii naturali parcurg distante mari pina isi gasesc un loc unde sa-si formeze un nou stup ,cum ar fi :scorburi de copac,diferite gauri,sau in multe cazuri stupi goi vechi.Pentru un roi 5-6 km sunt floare la ureche,citeva minute de zbor.
Deci eu cred ca albinele care au populat lada dvs.au fost de fapt un roi iesit dintr-un stup al unui stupar gospodar cu tratamentele facute ca la carte.
Din aceasta cauza nu a-ti vazut paduchi pe ele.Faptul ca peste 1 luna aveau paduchi pe ele mi se pare ceva normal deoarece in zona culeg si albine netratate.Un roi care fuge in salbaticie nu rezista mai mult de un an.Sfatul meu este sa nu va jucati cu varroa sa nu minimalizati fenomenul si sa asteptati ca albinele sa scape singure de el pentru ca varroa nu stie de gluma.V-o spune Stan patitul. :hi:
                                                                                                                                                                                               
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Nemo

Am facut din vara trecuta tratamente cu varachet cand am vazut paduchele. Mai exista un aspect: am folosit rama capcana si au pus trantori de la un cap la altul. De curiozitate am descapacit si am scos prima tura de larve sa vad de ceva paduchi si nimic, a doua tura deja aveam cumparati roi si gasisem varroa in rama capcana.
Cert este ca familia si matcile sunt puternice si difera stupul de toti ceilalti si am luat roi din 2 locuri diferite. Agresivitate+rezistenta+ cules superior celorlalti...nu stiu daca chiar au venit din alta stupina de departe. Nu tiu insa daca sa le inmultesc p acestea sau sa ii mut mai departe de restul stupinei si sa le las...

bucovineanu

Daca nu se gasesc paraziti in rama claditoare nu trebuie sa ne culcam pe o ureche crezand ca nu avem paraziti in stupi. Parazitii exista si nimai cu tratamente ii putem tine sub control.

dinupaltinis

Citat din: Nemo din Aprilie 19, 2015, 12:28:15 AM
Agresivitate+rezistenta+ cules superior celorlalti...nu stiu daca chiar au venit din alta stupina de departe. Nu tiu insa daca sa le inmultesc p acestea sau sa ii mut mai departe de restul stupinei si sa le las...
Cu mult calm, cu rabdare si atentie,cu ceva fum in plus,fara miscari bruste eu cred ca o sa reusiti sa va intelegeti cu ele.
O sa luati ceva ace in plus dar o sa aveti magazii mai pline ca altii.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

crisian-nicolae

Problema este cu vecini ca sar putea sai fugareasca prin curte.  :sad:

Nemo

Astazi,  pentru prima data, albinele au atacat si intepat oameni toata ziua, fara motiv.
Nu pot sa imi dau seama care e baiu. Au mancare, le-am dat si ceai cu miere pt ca majoritatea au diaree si au si matci si cules in natura..."matisori"ceva specie de salcie, corn, floricele, pomii fructiferi...
Inca un aspect, stupul venit din salbaticie statea mai separat de restul, langa el am pus la mijlocul verii un alt roi cumparat si relativ bland. Ei, primavara asta stupul vecin celui salbatic si agresiv,a devenit si el foarte agresiv, aoroape la fel cu vecinul? Ce s-a intamplat? S-a molipsit? Locul in stupina este unul bun cu soare...toti au cam aceeasi pozitie si orientare in rand.

Nemo

Ca si dezvoltare in stup e plin de rame cu puiet si polen si albina multa, dublu ca putere fata de restu, si am gasit fagure cladit in totalitate sub hranitor cu celule de trantor si ouate in totalitate, matca era acolo.

tuturicius

Ale mele, desi sunt la rapita, s-au mai linistit. Mai am 3 stupi acasa, care nu au rapita, astia sunt cuminti de tot deja.
Eu am reanimat topicul acesta ca sa samnalez cat sunt de agresive, ale mele si ale altora din zona.
Concluzia mea e ca agresivitatea a fost pe fondul undei scaderi a rezervelor combinata si cu vremea care a fost mai rece, din moment ce acum si cele de la rapita sunt mai blande decat acum 10 zile sau cat au trecut de cand am scris prima data.

yulian

Si ale mele cele de acasa sunt cuminti...dar sunt si mici...3-4 rame. Cei de la rapita nu stiu cum se comporta  :hi:

Muntoiu Radu

Albinele de iarna sunt pe moarte acum si mult mai pregatite sa se "sinucida" decat acum 1-2 luni cand mai aveau inca de asteptat pana sa fie inlocuite.

tavy

Sa va arat ce albine linistite am eu: https://www.youtube.com/watch?v=a87DfpEtjFc&feature=youtu.be
Cum ridic podisorul ies toate sa ma salute,pe rame raman numai albinele tinere si matca.
Ieri mi-au injectat si copilul... bine ca am avut picaturile la noi pentru ca se iritase si facuse bube peste tot :sad:

Kiwi Bee

Sati traiasca baiatelul. Acuma nui mai scoti dalta apicola din mina.  :smile:

bucovineanu

#43
Eu cred totusi ca rapita e de vina pentru agresivitate. Or fi tratamentele la aceasta cultura, sau altceva, nu stiu.  Neavand rapita in zona, albinele sunt foarte blande, desi si la mine sunt fluctuatii mari de temperatura.

MOTANUL

Când au cules si conditii meteo favorabile nu sunt probleme. Eu am umblat intr-o zi calda, senina fara vânt pana in ora 12.00. Vorbesc de vatra ca nu am fost la rapita.
Erau blande de nu-mi venea sa cred. Lasam faguri cu nectar pe capac si albinele isi vedeau de culesul lor. Dura si 10-15 minute sa se puna macar o albina pe ei. Daca ar fi fost o zi fara cules in 5 minute nu mai vedeam fagurele de cate albine se puneau pe el.

In aceeasi zi mai pe seara am mai umblat odata (18.00-19.00). Fiind foarte multe culegatoare intoarse au fost mai agresive.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0