AM NEVOIE DE UN SFAT

Creat de C@T@LIN, Mai 04, 2012, 11:04:10 PM

« precedentul - următorul »

C@T@LIN

BUNA TUTUROR COLEGILOR FORUMISTI.AM NEVOIE DE UN SFAT:AM 4 FAMILII PE 7-8 RAME CU CATE 4-5 RAME PUIET.STUPI DB 12 RAM.INTRUCAT CAM IN 10 ZILE IN ZONA MEA VA INFLORI SALCAMUL,AS PROFTA MAI BN DE CULES DACA AS DESFIINTA UNA DIN FAMILII SI LE-AS AJUTA PE CELELLALTE CU CATE O RAMA CU PUIET?SAU SA LE LAS SA SE DEZVOLTE ASA CUM SUNT.FAMILIILE AU IESIT SLABE DIN IARNA SI CU TOATE CA AM STAT PE ELE CU SIROPUL CU STARTOVIT SI PROTOFIL DOAR UNA A AJUNS PE 10 RAME DIN CARE  7 DE PUIET.MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNSURI :thanks:

bucovineanu

Familiile sunt destul de slabe la aceasta ora. Pe cate rame au intrat si pe cate au iesit din iarna? Tratamentele au fost facute corect?
Prin desfiintarea unei familii si ajutarea celorlalte cu cate o rama acum nu realizezi mare lucru.

C@T@LIN

Citat din: bucovineanu din Mai 05, 2012, 10:05:47 AM
Familiile sunt destul de slabe la aceasta ora. Pe cate rame au intrat si pe cate au iesit din iarna? Tratamentele au fost facute corect?
Prin desfiintarea unei familii si ajutarea celorlalte cu cate o rama acum nu realizezi mare lucru.
tratamente facute la timp si in toamna 3 si in primavara 3 cu varachet forte la interval de 7 zile.au intrat in iarna pe 6 rame iar in primavara leam restrans pe cate 5 ram.marea problema zic eu a fost k le-am achizitionat tarziu si in zona mea au apucat doar culesul de fs,deci au iernat pe miere de fs+completarile facute de mine cu sirop 1/1+protofil.

ion patrut

la inceput de drum vrei cam mult si miere si nr de stupi..............

Mihai Sergiu

 o intrebare referitor la pregatirea pentru culesul la salcam. desi am vazut ca toata lumea se plange la mine este primul ansi nu stiu cum sa incep .
am mai multe familii unele pe 11 rame altele pe 7-8 cum trebuie sa procedez cand sa pun catul?
la familiile mai slabe de -7-8 rame cum se introduc ramele?
la cele de 10 rame se mai introduc 2 FA si sa pun catul deasupra? stupul este de 12 rame dadant si magazii le am de 1/2 si rama de 45
cum sunt la inceput faguri claditi nu am dar artificiali astept raspunsri din partea dumneavoastra! numai bine :hi:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

adriann

era bine daca aveai fiecare stup la 12 rame la vremea aceasta... si acum puneai doar catul... doar foite, completeaza mai intai cuibul cu rame...(sa fie cladite cat mai mult) si apoi pui catulla 3-4 zile. Oricum salcumul f. slab anul asta... mai mult de cateva borcane de stup....nu

pharaonu75

Citat din: adriann din Mai 09, 2012, 11:12:35 PM
... Oricum salcumul f. slab anul asta... mai mult de cateva borcane de stup....nu
Depinde de volumul borcanelor =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

C@T@LIN

#7
 :thanks:pt sfaturi.in ultimele 2-3 zile a eclozat mult puiet,stupii bubuie de albina(un punm de albine in podisor,crescaturi,multe albine la diafragma),am spart cuibul cu cate o rama buna de ouat de o parte si de alta a puietului+ cat cu 5-8 foite si folie pt apastra caldura.asta la cei 4 mai slabi.nr 5 e deja pe 11 ram(8puiet) +rama claditoare si azi era blocat de nectar,iam pus cat cu 10 foite.cat-urile sunt de jumate.am procedat bine???

mape 48-petru manea

Cand incepe culesul la salcam (a doua zi de cules ) muta doi stupi cei mai slabi la o distanta de 10 metri pe la ora 11-12
Albinele culegatoare de la stupii mutati cand se intorc de la cules cu gusele pline sunt primite in stupii ramasi pe loc fara probleme
Cand culesul se termina divizezi imediat cele doua familii ramase care au preluat albina de la cei mutati si le dai cate o botca daca nu ai cumperi 2 matci de la cei care au si le dai sub protectie  si asfel faci si miere mai multa si inmultirea stupilor
La stupii mutati le dai apa intr-o rama goala pentru ca nu va mai avea albina zburatoare cateva zile
SUCCES

relutu

Pentru incepatori ce rol are apa pusa in rama?

C@T@LIN

Citat din: mape 48 din Mai 11, 2012, 09:04:00 PM
Cand incepe culesul la salcam (a doua zi de cules ) muta doi stupi cei mai slabi la o distanta de 10 metri pe la ora 11-12
Albinele culegatoare de la stupii mutati cand se intorc de la cules cu gusele pline sunt primite in stupii ramasi pe loc fara probleme
Cand culesul se termina divizezi imediat cele doua familii ramase care au preluat albina de la cei mutati si le dai cate o botca daca nu ai cumperi 2 matci de la cei care au si le dai sub protectie  si asfel faci si miere mai multa si inmultirea stupilor
La stupii mutati le dai apa intr-o rama goala pentru ca nu va mai avea albina zburatoare cateva zile
SUCCES
:thanks: :beer:
PT RELU:apa pt k stupii respectivi raman fara albina culegatoare si nu are cine sa care apa necesara.colegul mape da si explicatia

relutu

Multumesc mult Catalin,imi cer scuze nu m-am prins ca ptr asta trebuie apa dupa ce am postat m-am prins.