Amplasarea stupinei

Creat de creiveancristi, Februarie 14, 2012, 08:08:23 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

nu contrazic pe nimeni , sunt bune sfaturile pt timp de vara
dar hai sa vedem shi iarna:
tot felul de pomi,ramuri deasupra stupilor
se scutura zapada,se rup ramuri din diferite motive cad pe stupi
rezulta=deranjarea cuibului,consum ridicat shi asha mai departe

repet , nu contrazic pe nimeni  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Dorine, atunci cand ai inlaturat zapada de pe stupi, oare nu ai facut deranj la albine? Am mai spus acest lucru: Am stupii amplasati intr-o livada in mijlocul careia se afla un nuc mare, asa cum se poate vedea in pozele puse pe forum. Nu am avul nici o problema iarna din acest motiv. Amplasarea stupilor in bataia soarelui in timpul verii, poate provoca moartea puietului datorita incalzirii puternice si de aici pana la aparitia acelei  boli urate, de care se tem toti apicultorii, nu mai e decat un pas.

dorindafi

Citat din: mape 48 din Februarie 15, 2012, 11:48:58 AM
Hristea spunea : Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"
Eu am o umbrela pe care o pun langa stupul in care lucrez in pozitia dorita,dar fiecare face cum doreste :hi:
laudata fietzi vorba  =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

danny_api

Se poate planta in fata lor la vreo jumate de metru un rand de floarea soarelui daca sunt stupii in camp deschis. Protejeaza ceva

POSTASUL

#19
Citat din: dorindafi din Februarie 16, 2012, 11:49:09 AM
Citat din: mape 48 din Februarie 15, 2012, 11:48:58 AM
Hristea spunea : Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"
Eu am o umbrela pe care o pun langa stupul in care lucrez in pozitia dorita,dar fiecare face cum doreste :hi:
laudata fietzi vorba  =D>
da fratilor , cine nu ar vrea sa aibe toate conditiile ,, Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"  si cand arde soarele prea tare sa aibe si umbra   :roll:  treaba asta se potriveste cu o zicatoare  cand dumnezeu al intreaba pe tagan  ,, ce ai alege de tias da ??   mierea ?? focul ??? sau cojocul??  si taganul ia raspuns lui dumnezeu  ,, doamne  bunai mierea langa foc inbracat intrun cojoc'''    =))  =))  :hi:  :hi:   asa si cu aceste pareri
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

johnysibiu

Este esential sa-i pozezi astfel incat prima raza de soare sa cada pe urdinis dar la fel, poate chiar mai important, este sa nu stea intr-o zona cu curent puternic de aer.De soare mai poti sa-i umbresti si zapada o poti feri cand este afanata (daca a inghetat mai bine dute la schi).Si eu lucrez cu umbreluta vara.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: creiveancristi din Februarie 15, 2012, 10:08:04 AM
Citat din: bee_lover din Februarie 15, 2012, 10:02:07 AM
Sunteti alergic sau v-ati umflat tare?
Nu cred ca sunt alergic dar daca ma inteapa la cap mi se umfla pleoapele de abia mai vad.M-au intepat de trei ori la cap anul trecut si exact acelasi lucru am patit.Intepaturile la corp,o mica umflatura si atat.
Asa patesc si eu si cam toti apicultorii pe care i-i stiu nu sunt alergici, dar la nivelul capului sa umfla, in rest nu au nici o problema, asta in timp se schimba nu te mai umflii asa tare,devii imun cum se spune, eu inca nu ma risc atunci cand sunt in perioada extractiei,port masca,in rest nu am probleme.Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: POSTASUL din Februarie 18, 2012, 03:23:11 PM
Citat din: dorindafi din Februarie 16, 2012, 11:49:09 AM
Citat din: mape 48 din Februarie 15, 2012, 11:48:58 AM
Hristea spunea : Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"
Eu am o umbrela pe care o pun langa stupul in care lucrez in pozitia dorita,dar fiecare face cum doreste :hi:
laudata fietzi vorba  =D>
da fratilor , cine nu ar vrea sa aibe toate conditiile ,, Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"  si cand arde soarele prea tare sa aibe si umbra   :roll:  treaba asta se potriveste cu o zicatoare  cand dumnezeu al intreaba pe tagan  ,, ce ai alege de tias da ??   mierea ?? focul ??? sau cojocul??  si taganul ia raspuns lui dumnezeu  ,, doamne  bunai mierea langa foc inbracat intrun cojoc'''    =))  =))  :hi:  :hi:   asa si cu aceste pareri
cam da! si Tatal Nostru tiganesc:...Stau in fund si ma gandesc, La faina; la slanina si la oua de gaina...Oricum umbra copacilor e foarte benefica,asa spun si cartile de specialitate,amplasara vetrei stupinii in livada de pomi fructiferi, iar daca nu asigurarea umbrei in zilele toride,etc.Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

dorindafi

KTA spune
Oricum umbra copacilor e foarte benefica,asa spun si cartile de specialitate,amplasara vetrei stupinii in livada de pomi fructiferi, iar daca nu asigurarea umbrei in zilele toride,etc.Pace!

da ,ai dreptate dar pomii sa nu-shi lase ramurile deasupra stupilor
pe timp de iarna  se rup ramuri,cade zapada shi decii incolo cine mai shtie  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2012, 08:58:24 PM
KTA spune
Oricum umbra copacilor e foarte benefica,asa spun si cartile de specialitate,amplasara vetrei stupinii in livada de pomi fructiferi, iar daca nu asigurarea umbrei in zilele toride,etc.Pace!

da ,ai dreptate dar pomii sa nu-shi lase ramurile deasupra stupilor
pe timp de iarna  se rup ramuri,cade zapada shi decii incolo cine mai shtie  :roll:
Asa-i, si sa nu uitam sa mai reamprospatam si pomii din livada, sa I-i curatam,etc, sau cei prea batrani sa-i indepartam si sa plantam altii, iar stupii sa-i deplasam in alta livada cu pomi mai tineri,ca re asigura umbra, asa a-si proceda eu, gresesc?Pace! :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

johnysibiu

Daca faci pastoral mai poti sa-i muti in diferite locatii in diferite sezoane.Primavara sa stea in soare , vara sa stea la umbra.Daca esti stationar pozeaza-i astfel incat macar dupa amiaz sa ai umbra iar dimineata sa ai soare, nu mult, ci cat sa le trimita la plimbare la prima raza de soare.Toate lucrurile bune se fac de dimineata!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: johnysibiu din Martie 08, 2012, 10:53:43 PM
Daca faci pastoral mai poti sa-i muti in diferite locatii in diferite sezoane.Primavara sa stea in soare , vara sa stea la umbra.Daca esti stationar pozeaza-i astfel incat macar dupa amiaz sa ai umbra iar dimineata sa ai soare, nu mult, ci cat sa le trimita la plimbare la prima raza de soare.Toate lucrurile bune se fac de dimineata!
Asa-i sa stiti, toate lucrurile bune.... :beer: :coffee:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

timmy

Eu, am o stupina destul de numeroasa, stationara ,amplasata de peste 40 de ani la UMBRA pomilor fructiferi din gradina.Fara umbra la temoeraturile tropicale care au ajuns si la noi in perioada de vara,cand trebuie sa verific zeci de stupi nu stiu zau cum ma descurcam.Deci,parerea mea este  ca UMBRA protejaza atat fam.de albine cat si apicultorul.Iar in perioada de iarna nu este UMBRA.

Kov iulian

E buna umbra doar vara, primavara e cam nasoala .

mape 48-petru manea

Citat din: Kov iulian din Martie 14, 2012, 11:10:38 AM
E buna umbra doar vara, primavara e cam nasoala .

Ai pus punctul pe i --in aprilie si mai stupii au nevoie de SOARE
Vara familiile care au urdinisul la soare pleaca la cules mai devreme cu 30 min.sau si mai mult

Orice mic amanunt conteaza la cantitatea de polen si nectar aduse in stup