albine muribunde

Creat de POSTASUL, August 29, 2011, 08:30:35 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

aseara am inceput stimularea cu sirop 1/1 si 17ml de protofil la litru , in seara asta uitanduma atent am vazut in fata a doi stupi albine muribunde , altele mergeau prin iarba si altele erau scoase de suratele lor din stup  si nu erau moarte mai miscau   :uimit:, am ridicat un pic capacul sa vad daca au tras siropul` , da siropul era tras dar in hranitor erau cam multe albine moarte si unele agonizau si inca ceva aveau un comportament cam ciudat mergeau incolo si incoa , coborau pe scandura  de zbor pana la iarba iarasi urcau inapoi [ sa fie din cauza protofilului?? :uimit: dar numai la 2 stupi din 6 sau comportat asa] Ce sa fie???? :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

mape 48-petru manea

sa nu fie furtisag,sau concentratia de protofil prea mare
protofilul este din magazin sau preperat de tine ?

bee_lover

Cel mai probabil luat din magazin, nu ati pus ceva paie in hranitor sa nu se inece? Probabil ati vazut si albinele inecate scoase afara. Cele care inca miscau probabil erau hoate, atentie mare la stimulatul cu protofil deoarece are miros puternic si puteti produce foarte usor un furtisag lent.

tassevasi

Explica si cum ati facut siropul.
  Eu stimulez de la 2 aug cu sirop 1/1 din zahar (coronita )invertit cu 1 g sare l /kg zah,     amestecat cu ceai din toate plantele din care faceti protofilul ,cite 150- 200 ml in fiecare seara si le merge f f bine .
  Incercati si fara protofil .
  Sa nu fie administrat decit dupa ora 20 ,sa nu fi provocat vrun furtisag la acei stupi ,daca ati dat mai devreme .
  Numai bine .

D006

Citat din: POSTASUL din August 29, 2011, 08:30:35 PM
..., erau cam multe albine moarte si unele agonizau si inca ceva aveau un comportament cam ciudat mergeau incolo si incoa , coborau pe scandura  de zbor pana la iarba iarasi urcau inapoi [ sa fie din cauza protofilului?? :uimit: dar numai la 2 stupi din 6 sau comportat asa] Ce sa fie???? :uimit: :uimit:

..Pune-le fiola..:)

Scuze m-ai glumim si noi..

...acum citiva ani, abia reaparuse PROTOFILUL produs de Hofigal, eu stiind doar din carti de elk le-am dat o supora doza la albinele mele --greselile inceputului-- si la mine din cauza supra dozei de PROTOFIL familiile de albine nu au activat vreo 2-3 zile..:))..,deschideam stupul si toate albinele stateau pe fagure si cam motaiau ...:))..nu am observat albine sa umble chiaune prin stupina sau cazute in coma..:))

balasbebe

Nu este de la sirop. Colonia se va duce Sa nu pui ramele cu puiet ramase la cele sanatoase. Urgent un tratament cu varachet dupa cum scrie in prospect, cand se inneaca raman in hranitor.

POSTASUL

#6
Citat din: balasbebe din August 29, 2011, 09:49:39 PM
Nu este de la sirop. Colonia se va duce Sa nu pui ramele cu puiet ramase la cele sanatoase. Urgent un tratament cu varachet dupa cum scrie in prospect, cand se inneaca raman in hranitor.
un tratament cu varachet leam facut acuma in august si nu am vazut varoua , pe cand la un coleg al meu puteai sai iei cu spaclu de pe scandurica de zbor :uimit: iar situatia se intampla de azi , aseara pe  intuneric leam dat siropul , protofilul e cumparat de la APICOLA si am pus cu o seringa gradata 17 ml. la o sticla de aproape un litru jumate  , adevarul ca nu am pus ceva in hranitor sa nu se inece[chiar umblau parca erau bete]
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

Citat din: tassevasi din August 29, 2011, 09:34:22 PM
Explica si cum ati facut siropul.
  Eu stimulez de la 2 aug cu sirop 1/1 din zahar (coronita )invertit cu 1 g sare l /kg zah,     amestecat cu ceai din toate plantele din care faceti protofilul ,cite 150- 200 ml in fiecare seara si le merge f f bine .
  Incercati si fara protofil .
  Sa nu fie administrat decit dupa ora 20 ,sa nu fi provocat vrun furtisag la acei stupi ,daca ati dat mai devreme .
  Numai bine .
siropul lam facut normal 1/1 fara ceaiuri sau sare de lamaie[simplu] si am pus cu seringa 17 ml. la o cantitate mai mare de 1l :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

mape 48-petru manea

parerea mea albinele din hranitor inecate si albinele care mai miscau in fata stupului hoate omorate in luptele de la urdinis
asa cum a spus si bee-lover
albinele intepate sunt chircite si cu aripile intinse ca pentru zbor--asa poti recunoaste daca ai furtisag
sanatate si dai inainte

POSTASUL

astazi am vazut ca situatia sa normalizat si in hranitor nu mai erau aproape de loc albine moarte [probabil  leau carat afara] dar o altercatie am vazut si azi , macar  nu mai umblau ca nebunele :sad: :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

cristipep

Nu stiu de ce folositi asemenea produse.........cu protofil sau fara .....matca daca vrea sa semene seamana daca nu nu .Eu am scos miere dintr-o rama din fiecare stup ca aveam de unde zilele astea si binenteles am stimulat matca de acum depune oua ...destul de bine.Asa ca eu nu sunt adeptul la ETNOBOTANICE.