Albine agitate ce au fost mutate

Creat de paraypan, Mai 02, 2011, 09:58:11 AM

« precedentul - următorul »

paraypan

Salutare tuturor. Astazi e prima oara cand scriu pe acest forum desi il citesc din toamna trecuta. Mi-am cumparat si eu, in sfarsit, 2 stupi (Dadant 12 rame). I-am adus acasa fara probleme, sambata seara, insa duminica la pranz cand am venit sa-i vad, am constat ca la unul din stupi era agitatie mare, adica erau albine multe pe scandura de sbor si pe perete sau zburau in fata stupului. Mentionez ca urdinisul este deschis cam 5 cm iar podisorul are o parte cu plasa lata cam de 3 rame. Sub podisor cel care mi-a vandut stupii mi-a pus si o foaie de polietilena care nu se intinde dintr-un capat in altul ci c-am pana la la jumatatea partii cu sita. Este acest comportament al albinelor unul normal dupa ce au fost mutate sau ar trebui sa-mi fac probleme?

prisecarul

este un comportament normal!
ai schimbat si cutiile?
la ce ora ai observat acest lucru?
de obicei, in jurul pranzului, iese la zbor puietul si de aceea se creaza o aglomeratie la urdinis.
in orice caz, stai linistit, caci nu este ceve iesit din comun!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

paraypan

La cumparare eu am avut cutiile mele. Ora la care am observat acest comportament era 15:30.Am uitat sa mentionez ca dupa ce le-am mai marit putin urdinisul si dupa ce am luat sipca de lemn care acoperea plasa din podisor sau mai linistit (adica au inceput sa mai intre in stup).

emi_coman

Pentru ca sunt in aceeasi situatie ca si tine, adica incepator si sa nu mai deschid alt subiect  asemanator, voi posta si aici intrebarea care ma framanta.

In urma cu 3 zile am cumparat 3 stupi cu tot cu lazi. Le am adus acasa si le am deschis urdinisul. Am umblat la ele a doua zi dupa amiaza sa vad ce am cumparat pentru ca le-am luat de la o cunostinta de a tatalui meu si mi le impachetase de transport inainte sa vad ce contin.
Mare surpriza care am avut-o a fost ca nu aveau nici o picatura de miere, aveau doar putin nectar. Dupa parerea mea ramele cu miere de la rapitza au fost inlocuite cu o zi mai devreme.

Sunt foarte agresive, am curtea de 10.000 mp si in toata curtea trebuie sa umbli cu masca pentru ca te ataca.

Acum nu stiu de ce se comporta asa, pentru ca am vazut la vecinii mei din sat ca au stupii la cativa metrii de casa, iar la mine sunt 50 m de casa...
Acum 2 zile le am facut sirop 1/1 si le am pus la fiecare.

Repet intrebarea: De ce sunt asa de agresive? Le lipseste ceva sau pur si simplu asa sunt ele?

Kov iulian

ai rapita prin apropiere ? eu le-am avut acasa , iar rapita era la cam la 2.5 - 3 km de mine , iar albinele erau putin agresive , acum le-am depalasat la rapita iar acum e teroare acolo , nu te poti apropia prea mult de la 60 de m de iau in primire si tabara pe tine .

emi_coman

este rapita cam de la 1-1.5 km... de la rapita sa fie?

Ma gandeam sa nu fie din lipsa de ceva... nu stiu ce anume.

Citesc din decembrie pe forumuri despre apicultura dar nu am crezut asa ceva...

pharaonu75

La culesul de rapita albinele sunt foarte agresive.
Probabil uleiurile volatile continute de rapita le irita!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

nustiu daca o recunosc si apicultorii cu experienta dar anul acesta mai toate albinele sunt foarte agresive , vb cu cineva in zona mea si ma luat putin in ras daca mau intepat albine si na  sigur ca am luat destule intepaturi dupa ce sa terminat gluma mia zis ca de 25 de ani de cand are albine nici odata nu a fost nevoit sa lucreze la ele cu manusi si cum spunea colegul mai sus  nici in curte la 15 -30 de m nu scapi de ele , deci sa stiti ca comportamentul mai agresiv  este general . Un motiv este intodeauna noi nu putem face decat subpoziti si dam cu presupusu.Doamne , ^:)^ doamne stie ce ne mai rezerva viitorul[schibarile de clima , poluarea, experientele care se fac etc. nimic nu mai este normal in ziua de azi :mad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Eu nu am rapita in apropiere, am stupii la 5 metri in fata casei, insa nu am probleme cu agresivitatea albinelor!
Nimeni nu a fost intepat de albine... in afara de mine care mi-am bagat periodic "nasul" (adica mainile) in stupi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Nu sunt mai agresive decat in alti ani. Atata timp cat exista nectar in natura majoritatea culegatoarelor sunt la cules, iar in stupi raman numai albinele tinere, care de regula nu sunt agresive. Daca nu au cules de nectar majoritate culegatoarelor sunt tot timpul in stupi si devin agresive cand sunt deranjate. Exceptie face rapita care provoaca agresivitatea albinelor chiar daca exista cules. Daca sunt deranjate de zgomote, animale , pasari devin deasemenea agresive. Deschiderea stupilor atunci cand urmeaza sa vina ploaie le face agresive. Tinerea deschisa a stupilor o perioada prea lunga declanseaza deasemenea agresivitatea. Pentru apararea mainilor, daca albinele sunt agresive, eu folosesc otetul.

stefan1

  Inca nu am folosit deloc afumatorul anul asta. Este adevarat ca nu am rapita in zona si nu fac pastoral.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)