am procedat corect?

Creat de crisbee, Mai 22, 2009, 01:21:40 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

incearca ca noile familii pe care le vei avea...sa le asezi mai la umbra....in loc adapostit...nu e prea indicat in camp deschis.

crisbee

nu prea am unde sa le asez la umbra dar intentionez sa plantez pomi fructiferi in zona la toamna.pana atunci voi incerca sa-i umbresc cumva.ceva sfaturi in privinta asta? :smile:

gore

Salut. Fiecare stup îl acoperi cu bucaţi de polistiren de 4cm, din acela care se găseşte la bax pentru izolaţii. E foarte bun, iar căldura nu va afecta familia de albine. Deasupra aşezi o cărămidă sau altceva pentru a nu fi luată de vânt foaia de polistiren.O să te convingi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

crisbee

multumesc pentru idee.eu ma gandeam sa cumpar niste plasa pentru umbrit si sa o intind deasupra stupilor pe niste pari mai inalti, dar daca e vorba de polistiren am si extrudat de 3 si normal de 8 cm grosime ramas de la izolarea casei. :hi: