am procedat corect?

Creat de crisbee, Mai 22, 2009, 01:21:40 AM

« precedentul - următorul »

crisbee

salutari tuturor din suceava.mai intai vreau sa va multumesc pt. postari. am invatat multe de pe acest forum. e prima data cand intreb si eu ceva.si anume:am 2 fam de albine in stupi orizontali pe 13 rame din care 8 cu puiet.una din ele a intrat in frigurile roitului si am procedat in felul urmator:am luat matca cu trei rame de puiet capacit si le-am pus intre doua rame cu miere si polen intr-un stup nou.am scuturat mai multa albina de pe celelalte rame din vechea familie peste noul roi si sper sa intre in iarna destul de puternic.tinand cont ca au cules (salcam si mai tarziu tei) mai trebuie sa stimulez cu sirop?si inca ceva, vechea familie are puiet de o zi din care in zilele urmatoare isi va trage botci. ce voi face cu ele le voi rupe sau le voi lasa sa se "coaca"?va multumesc anticipat :hi:

bucovineanu

Bun venit pe forum. Ai zis ca familia a intrat in friguri.Pe ramele din roi au mai ramas botci? Pe ramele ramase in stupul vechi sunt sau nu botci? Acum nu e nevoie de stimulare.In roi trebuia pus un pahar de apa turnata pe o rama goala.

crisbee

salutari domnule bucovineanu. pe roi nu au ramas botci si nici pe ramele din stupul vechi.initial am vrut sa le scot din friguri dar ma-m razgandit. oricum trebuia sa inmultesc efectivul micii mele stupine.

crisbee

mica mea stupina cu noul roi.primul din dreapta

crisbee

si

crisbee

alta poza

crisbee

primul meu stup primit cadou de la un vecin pe care l-am modificat(fiind pt doua familii pe vertical pe rame mai mici stupul avand mai bine de 20 de ani)

crisbee

alta

crisbee

si

crisbee

eu si prima mea rama insarmata(cu sarma de inox de 0,5)

crisbee

fiul meu cu primul hranitor(confectionat de mine)

crisbee

rama claditoare cu trantor capacit

crisbee

scuze ca pozele nu sunt de cea mai buna calitate. au fost facute cu tel. mobil

bucovineanu

Citat din: crisbeesalutari domnule bucovineanu. pe roi nu au ramas botci si nici pe ramele din stupul vechi.initial am vrut sa le scot din friguri dar ma-m razgandit. oricum trebuia sa inmultesc efectivul micii mele stupine.
Era bine daca lasai 1-2 botci in familia mama, acelea erau crescte corect din oua.  Oricum vor trage alte botci. Dupa 7-10 zile alegi doua botci cele mai frumoase, iar pe celelalte le distrugi.

crisbee

multumesc foarte mult pentru raspuns. sanatate multa :hi: