Cum credeti ca fagurii ce celule mici previn nosemoza

Creat de dragos2006, Noiembrie 02, 2007, 11:17:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dlor,
Din cite stiu eu(desi dupa cite imi amintesc am citit ca ar exista un asemenea rapot pe anul acesta) nu sint date concludente despre efectul benefic al fagurilor cu celule reduse,insa se pare ca un beneficiu exista. De aici am pus intrebarea(a carei paternitate nu mi-o insusec fara grija sa fiti):"Cum credeti ca fagurii ce celule mici previn nosemoza". Incercati?Cred ca am putea discuta cu folos.
Cu stima

filip

Singura explicatie logica este urmatoarea;un ram invechit are peretii mai grosi si puietul creste mai viguros prin aportul de caldura pe perioada iernii.Consumul de miere va fi mai mic  iar intestinele albinelor nu vor fi asa de incarcate.
De aceea e recomandat in cuib pe perioada iernii sa existe si rame mai vechii.Dar trebuie luat in calcul si faptul ca la fiecare generatie de puiet celula va fi tot mai mica si la un moment dat va fi o albina care nu mai are performante.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

...nu pot sa-mi dau seama cum marimea fagurelui influenteaza nosemoza...
Singurii faguri pe care ii folosesc  sunt cei care ii gasim la magazinele apicole alti faguri nu....stiu

PricopArthur

Dle Drone, poti sa ne edifici si pe noi ce informatii ai in acet sens?
Eu recunosc ca sunt pe dinafara.
Miere multă şi inimă curată!