Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

No, remorca aia nu era pentru mine...ieri a dat anuntul de vanzare, astazi a maritat-o...deci si anuntul meu, cu vanzarea remorcii mele, devine desuet, deci de neluat in seama...

Stima si respect tuturor stuparilor, si nu numai lor!
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ceva pozite din ultima perioada...enjoy...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si dovada palpabila ca se trage din neam(uri) de dansatori innascuti... :lol:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

O sa-mi fac mea culpa, intai, pentru ca nu am mai intrat de ffff mult timp pe aici...si vad ca s-au intamplat multe lucruri frumoase intre timp...

Un mic rezumat la ce s-a mai petrecut cu mine ar suna cam asa: prima pe lista, si a doua, si a treia, e PRINTESA...asa ca stiti voi cum e cand esti tatic de printesa frumoasa si zburdalnica...o sa atasez si ceva poze, si va mai tin la curent...

Al doilea lucru fff important ar fi ca am reusit sa bag in iarna 13 (!!!) familii de albine, dar vreo 2 sunt roi ceva mai slabuti...asa ca sa traim pana la primavara, si sa vedem cu ce iesim...Doamne-ajuta...

Al treilea lucru: o sa incerc sa fiu mai activ...

Pozele le gasiti mai jos...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

  Mai Flavius ,ce printesa  mare ai facut !!
Dca  de acum e cu cartile , la gradinita  deja  stie sa  scrie si  sa citeasca .
   Bravo ,ai facut-o mare sa-ti traiasca  atit cea mica cit si cea mare ,deasemeni abinutele , sa le scoatem in primavara pe toate  sanatoase .
    Numai bine  si sarbatoei fericite .

bee_lover

Felicitari pentru familia frumoasa care o ai si pentru progresele din apicultura!  :hi: :bzz:

orbanstefan64

 :bravo: :bravo: :bravo:
pune mina si mai posteaza cite ceva !!!!!!
:hi: :hi: :hi:

silviu

Spune si tu corect!Locul unu "Printesele",locul doi  "Printesele",locul trei  "Printesele" locul ..... "Printesele".Si pune mana ca e timpul potrivit si mai adauga si..." un PRINT la anul,bland si mic,/Iar noi sa mai jucam un pic si la botez."(G.Cosbuc).
   Sa traiti cu totii multi ani fericiti si sa ajungeti la 1300 de familii.Atunci distractie!
                         Cu stima,
                                   Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

flavius

sar'mana de urari, sa fie la toata luma...

Fane, sa stii ca o sa mai postez cate ceva, cat de curand...si, ca sa ma laud putin, taman ce-am cumparat niste cherestea pentru un proiect (nu pentru mine, ci pentru o cunostinta - cabana din lemn la un teren situat in zona limitrofa Pitesti-ului - il intereseaza sa aiba unde sa faca un gratar si eventual sa innopteze ocazional in perioada calda a anului), si nu stiu cum sa va spun, da' asa se-ntampla, cand cumperi scandura pentru cofraje, atunci iti vine s-o mananci de frumoasa ce e...asa ca s-a pus deoparte 1 mc scandura, ca nu stiu daca am reusit sa numar 10 noduri mai mari de 3 mm pe toate cele 55 bucati, si o sa-i cumpar eu respectivului alta scandura la primavara, ca asta o sa ajunga stupi si alte echipamente apicole trebuincioase la casa omului...

Cu printul, responsabil acuma e Al-de-Sus, ca noi, aicea jos, il primim cu bratele deschise, daca vrea sa vina...  :nudie:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

salutare tuturor, din inima de albinar...intrat-am sa mai dau sama de ce se mai intampla prin prisaca mea...

asa ca, va spun cu mana pe inima, am intrat in iarna cu 13 (!!!!) stupi, am iesit cu 11, din care 2 s-au unificat, au ramas 10, din care, iarasi, 8 sunt bine pe felie, deci buni de productie anul asta (daca ne lasa Al-de-Sus, si vremea, si ploile, si, mai nou, codurile albastre-rosii-violet de zapada si furtuna, etc, etc, etc...), plus 2 care joaca "in deplasare", pentru intarire si inmultire (daca tot nu fac productie cu ei anul asta, am decis sa-i dau cuiva care stie cu albina, si care o sa scoata ceva roi artificiali din ei, roi care se vor prelua treptat, pentru stimularile de vara/toamna...

Ca si anul trecut, cei care au mierlit-o nu au facut-o pe lipsa de hrana, sau pe lipsa de impachetare (culmea, unul din ei a fost chiar bagat pe stup cu fund plin, taman ca si experiment...merg in continuare pe fund cu sita+sibar de inchidere din PFL/plastic/placaj/etc, plus folie deasupra (sistem clopot), pentru ca vad ca da randament...), ci pe LIPSA DE LUCRATOARE suficienta...adicatelea a cam fost putina albina, s-a strans toata in ghem langa matca, si au ramas fara miere in apropiere...iar faza asta s-a intamplat exact pe sfarsitul lunii ianuarie-inceputul lunii februarie, cu toata caldura si dezmorteala din perioada aia...deci, concluzie logica: decat asa, mai bine unificare in toamna, inainte de iernare...

sunt ff multumit de 4 roi de anul trecut, care sunt "pe val", ca sa zic asa...sa vedem cum se comporta la cules anul asta, si discutam...

ca si planuri "de primavara", desi le-am facut, vad ca trebuie sa le "adaptam" si la ce vrea Doamne-Doamne, ca de el depindem cu totii..

Cat priveste tamplaria, la fel, planuri multe, sper sa se concretizeze cat mai multe dintre ele, cum ne-o lasa caldura...cabana aia asteapta doar sa termin planurile (de fapt planurile sunt deja cam gata...o sa le postez in sketchup cat de curand...), sa vina caldura si sa-i dam bataie...ceva mobilier de gradina la comanda, plus ceva mobilier pentru copii, plus cutii noi, caturi noi (ca deh, incepe sa creasca numarul de familii...), rame, suporti, etc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

mape 48-petru manea

Se pare ca trebuie sa recitesti capitolul "Unificarea familiilor slabe inaintea iernari"

flavius

Mape, l-am citit de mai multe ori, da', ca si anul trecut, am zis ca-s suficient de puternici sa iasa din iarna...acum am, clar, idee de marimea necesara unui roi pentru a se numi suficient de puternic pentru a iesi din iarna...

Si pentru ca am promis, atasez 2 schite sketchup, una pentru o masuta de picnic pentru copii (cu o dublare a tuturor dimensiunilor, aproximativ, se poate obtine una pentru oameni mari...), iar cealalta cu un schelet de cabana facuta din capriori de 80X80...deocamdata ultimul plan e inca in lucru, nu am hotarat definitiv tipul de cepuri pe capete, cele intermediare vor fi cepuri la treime, dar impanate pentru a rezulta cepuri in coada de randunica interne...o sa fac o schema detaliata pentru astea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ca sa fie totul complet, am gasit si planul original pentru masa de picnic, in varianta "americaneasca", cu dimensiuni in toli, bineinteles...pentru cine vrea, poate si are chef, liber la transformari...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

iote si un pantofar, daca tot ma apucai de schite...poate foloseste cuiva...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

nu am acum la indemana altele, da' iote si niste instantanee cu "regina" casei...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...