Pescuitul

Creat de CRISTI M, Ianuarie 22, 2009, 11:43:09 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

da asta ce i ?sarpe  sau stiuca? :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :hi:  :hi:

valter

E tensiune mare pe forum...ma duc la o partida de crap la Dunare, nu-mi urati nimic!!!
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

orbanstefan64

ceva pe bat......... :rotfl: :rotfl:
distractie maxima :hi: :hi:

D006

Citat din: valter din Noiembrie 11, 2010, 11:10:34 PM
E tensiune mare pe forum...ma duc la o partida de crap la Dunare, nu-mi urati nimic!!!
Fir intins.
Si vrem poze

Florin_Dan

Fir intins, dar sa nu uitati sa mai si eliberati.

pharaonu75

Vin si eu cu cateva poze! (scuzati calitatea)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

La poza aia cu somul de 18 kile, care dintre protagonisti e pestele? ala mare sau ala mic?  :zzz: :zzz: :zzz:

Daca esti tu in poza, sa stii ca fatza ai... :) :zzz: :nod:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefanescu

Da pestii aia aveau ochi? Eu cred ca nu ca altfel nu aveau cum sa fie prinsi. Hi fii sincer cu cit ai cumparat kilu?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Aveam deja 2 saptamani de stat in salbaticie, pe malul Dunarii, iar voi aveti chef de glume pe seama mea?
La ce fatza aveam, s-au indurat bietii pesti si au iesit singuri la mal! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Se vede stilul de braconier .... :rotfl:

pharaonu75

Pai dac nu faci treaba cu stil, degeaba o mai faci... :rotfl:

Uite si un apus frumos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

@AndreiRN''Fir intins.
Si vrem poze''.
sa zica cineva ca pescarii nu sunt mincinosi. Mi-am uitat telefonul mobil acasa la ultima escapada.
Am praduit partru babuste zdravene.
Si ca sa ma razbun...pe mine, maine plec iara la canalul Poarta Alba-Navodari. Sper sa nu-mi uit mobilul...sa fac poze cu pestii prinsi
de altcineva.

Da ca interventia sa nu aiba un final frumos, va dau o poveste trista.
Acum un an, cand dragos 2006 ma gasit in curtea popii, am omorat doua crapoaice cu cazmaua fix in fata stupilor. Stupii se aflau pe maul unei japsi, margine a unui dig de protectie.
Cumparam zilnic de la braconieri peste, crap, vaduvita, mreana...
Intr-una din zile un amic da cu sasmaua(prostovol) in japsa din fata stupilor si ia o crila(grup de carpi la bataie) care a cantarit(la recoltare ) vre-o 30-40 kg.
Incepand de a doua s-a trezit in ''mosu'' instinctul de supravietuitor. Dupa aproximativ doua saptamani au aparut rezultatele...doua crapoaice de 4 si 8 kg.
Daca nu le-as fi omorat atunci sigur ieri as fi prin pe una dintre ele...da un pic mai mare...asa ca, percari ''nu folositi cazmaua''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

jimm

Imi place pescuitul si saramura de crap pe care o fac din pestele cumparat ca de obicei nu prind nimic.
Am ramas surprins de gustul net superior al crapului de Dunare, crescut in salbaticie, este delicios la gust, mult mai bun decat cel crescut in lac, de crescatorie.


D006


orbanstefan64

urit peste. cred ca majoritatea ar lua o la fuga :uimit: :uimit: