Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Poate ca sint apicultori care fac si mai mult de o suta de kg. Nu aici e problema. Problema principala este exact in conditii. Tocmai, daca analizam putin ne dam seama ca nu avem aceleasi conditii. Nu sint aceleasi conditii la Piatra Neamt si Targu Neamt. Dar or fi aceleasi conditii intre Romania si Italia? Sa fim seriosi. In Italia lipsesc excesele vremii. Primavara vine devreme, iarna vine tarziu si cand au si ei odata sub minus 10 grade cred ca a venit aerul Siberian. Am fost intr-un an in martie in Italia. Stupii mei inca mai aveau zapada in jur iar in Italia deja adunau miere. Nu vei ajunge niciodata sa faci miere cat face italianul sau spaniolul, atata timp cat la noi cea mai mare parte a anului este extrasezon iar la ei aproape ca nu inceteaza matca sa oua.

PS: 50 de kg pentru conditiile de la noi si in conditii de stationar este excelent!
[/quote]
Confirm si eu cele spuse de tine Bdma.
Poate părea, dar condițiile de aici din Italia sunt mai bune pentru dezvoltare si producție, am mai scris si in alt loc, clima si rasa fac ca diferențele sa fie destul de mari, acu 3 ani in Decembrie aici albinele in unele zile cărau polen, la noi in Ro, erau de mult in ghem la iernat.

cipik

Si cu varooa cum va descurcati daca este puiet 11 luni pe an. Normal cu tratamente peste tratamente, care bineinteles dau reziduuri in miere.

P.S. - Si mie mi-ar placea sa fac apicultura in conditiile astea, ma refer la cules.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Pustu

Citat din: cipik din Octombrie 06, 2015, 02:49:10 PM
Si cu varooa cum va descurcati daca este puiet 11 luni pe an. Normal cu tratamente peste tratamente, care bineinteles dau reziduuri in miere.
N-am inteles unde am spus ca este puiet 11 luni pe an . Dragos zice ca e diferenta de 2 saptamani . Sper sa-l prind intr-o discutie cand se intoarce in tara . Legat de tratamente cum ati prefera ? Cu miere sau fara albine ?  :hi:

Pustu

Citat din: NYK74 din Octombrie 04, 2015, 09:42:38 PM
in Decembrie albinele in unele zile cărau polen
Intrebare : Daca albinele aduc polen inseamna ca au puiet ?

NYK74

Da in acel moment aveau puiet mai toate familiile, era cald si a durat așa până la sfârșitul lui Ianuarie cind sa răcit si-a venit zăpada strat de 1,10m, a tinut pana la inceput de Aprilie.

dorindafi

Citat din: Pustu din Octombrie 06, 2015, 06:31:58 PM
Citat din: NYK74 din Octombrie 04, 2015, 09:42:38 PM
in Decembrie albinele in unele zile cărau polen
Intrebare : Daca albinele aduc polen inseamna ca au puiet ?
nepoate , daca traesti pe meleagurile romanesti invata si practica apicultura de unde locuesti
asta daca vrei sa nu dai gres
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu


Pustu

Citat din: NYK74 din Octombrie 06, 2015, 08:53:39 PM
Da in acel moment aveau puiet mai toate familiile, era cald si a durat așa până la sfârșitul lui Ianuarie cind sa răcit si-a venit zăpada strat de 1,10m, a tinut pana la inceput de Aprilie.
Nu contest . Ma refeream in general . E asta o regula ?

Pustu

Citat din: dorindafi din Octombrie 06, 2015, 10:04:05 PM
nepoate , daca traesti pe meleagurile romanesti invata si practica apicultura de unde locuesti
asta daca vrei sa nu dai gres
Multumesc pentru sfat .
Si totusi
Citat din: Pustu din Octombrie 06, 2015, 06:31:58 PM
Intrebare : Daca albinele aduc polen inseamna ca au puiet ?

oroles

Si la mine mai aduc firisoare de polen si nu mai au puiet. Depinde de cantitatea de polen care vine din natura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Albinele aduc polen si fără a avea puiet, cantitatea diferă in functie de stadiul la care se află familia respectivă.
Si cit polen găsesc in natură.

Eugen B

Daca gasesc polen in natura albine il vor aduce. La mine dipa atatea ploi e plin de papadie, dar cu vreamea asta nu cred ca vor prea iesi afara.

dorindafi

au explicat cei trei colegi , banuesc ca au fost de folos
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu

Citat din: dorindafi din Octombrie 07, 2015, 07:22:35 PM
au explicat cei trei colegi , banuesc ca au fost de folos
Bineinteles . Multumesc tuturor . Mi-au intarit convingerile . Am vazut grauncioare de polen saptamana trecuta si puiet doar pe o rama , capacit .

Eugen B

Albina noastra autohtona a cam gatat cu puietul pe anul acesta. Mai avem puietul capacit si cam atat. Imediat ne gatam activitatea pe anul asta si dupa vor fi povestile. Pana atunci spor la treaba