Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


cornelioandanciu

Stii ce mi-a zis mie mosul de la care am cumparat albine acum multi ani cand a vazut si la mine gratii pe peretele frontal al stupului? Daca esti curios, intreaba-ma !  :D
Va salut.

Pustu


cornelioandanciu

A zis asa : "Pe tine, daca te-ar obliga cineva sa stai cu c---rul gol , vara, pe o tabla incinsa la 30-35 de grade, ti-ar placea?" :) Asa a zis, acel om nu mai traieste, era un stupar deosebit de bun ! Toata baza cunostintelor mele practice am "furat-o" de la dumnealui. Cred ca avea dreptate .Oricum, am dat tablele jos.
Va salut.

Pustu

Va multumesc pentru sfat .
Sa traiesti nea Cornele . Multa sanatate si numai bine .

Pustu


Pustu

Asa am 5 rame . Si am tot avut asa de vreo luna incoace . Nu da inainte si gata . Si mi-e tare mila de regina . E singura care oua asa compact din toata stupina mea . Nu trece pe alta rama pana nu termina una din leat in leat .


http://www.youtube.com/watch?v=5KPopZBGAv4

Pustu


Pustu

Cel mai slab , cel mai tare , rame dublate , plastic cu tunel si bineinteles gaselnita .  ))/
Bine ca macar am scapat de paduchi   :wink2:


http://www.youtube.com/watch?v=9MrWshvNO38

Pustu


filip

Prietene,nu asa se face apicultura.
La tine nu sti cat e sirop si cat miere.Ai rame cristalizate dar dai sirop.In magazii ai puiet.......
In magaziile pentru salcam nu am gram de miere de anul trecut ori primavara asta,ramele extrase inainte de salcam nu mai sunt puse pe stupi la salcam pentru a avea calitate.
Bafta multa in continuare!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pistol28

Domnule Filip nu trageţi, Pustu este un începător cu foarte multă dorinţă şi energie, iubeşte  :bzz: :bzz: :bzz:.
Acum desluşeşte această lume mirifică a  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:, învaţă din propriile greşeli şi îi lipseşte egoismul, arată şi la alţi începători ce a păţit el, ca aceştia să fie scutiţi de surprizele neplăcute pe care acesta le-a trăit.

=D> Pustu, felicitări pentru energia,  determinarea şi dezinhibiţia cu care postezi aici  ^:)^.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

filip

Citat din: pistol28 din Mai 24, 2015, 08:45:54 AM
Domnule Filip nu trageţi, Pustu este un începător cu foarte multă dorinţă şi energie, iubeşte  :bzz: :bzz: :bzz:.
Acum desluşeşte această lume mirifică a  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:, învaţă din propriile greşeli şi îi lipseşte egoismul, arată şi la alţi începători ce a păţit el, ca aceştia să fie scutiţi de surprizele neplăcute pe care acesta le-a trăit.

=D> Pustu, felicitări pentru energia,  determinarea şi dezinhibiţia cu care postezi aici  ^:)^.
Nu am scris cu rautate,incerc sa-i deschid orizonturi sa-l fac sa gandeasca.
Echilibrarea stupilor inainte de salcam trebuie facuta,astfel nu o sa fie stupi cu 2-3 corpuri de puiet si alt stup care nu-i pe toata lada.
Cel cu 3 corpuri de puiet o sa intre in frigurile roitului,la finalul anului nu toti roii o sa fie in lada.
Pentru a tine stupii activi am facut roi pe 10 rame pe care am pus magazii,nu ma deranjeaza ca culegatoarele se afla intr-o lada ori alta atat timp cat muncesc pentru mine :D :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pistol28

Mulţumesc domnule Filip, sfaturile d-voastră sunt de un real folos pentru cei care iubesc  :bzz: :bzz: :bzz: şi sunt la începput de drum  ^:)^
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Pustu

Citat din: filip din Mai 23, 2015, 10:05:30 PM
Prietene,nu asa se face apicultura.
La tine nu sti cat e sirop si cat miere.Ai rame cristalizate dar dai sirop.In magazii ai puiet.......
In magaziile pentru salcam nu am gram de miere de anul trecut ori primavara asta,ramele extrase inainte de salcam nu mai sunt puse pe stupi la salcam pentru a avea calitate.
Bafta multa in continuare!
Va multumesc pentru sfaturi . Anul asta nu vreau sa extrag nimic . Am iesit rau din iarna si am zis ca nu scot nimic ba din contra ,le indop pana n-or mai putea . Recunosc ca mi-am ales prost anul . :)
Multa sanatate si numai bine .