turta proteica

Creat de buya, Ianuarie 21, 2014, 07:22:26 PM

« precedentul - următorul »

gr18yra

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 24, 2014, 12:39:44 PM
inseamna ca nu au puiet..dar daca au puiet si temperatura este mare.. atunci va curge.
Cand pui miere lichida in punga, e deajuns ca albinele sa faca cateva gauri mici prin care mierea iese.. dar cand pui turte , acestea nu curg prin gauri mici,, iar albinele ca sa ajunga la turta, vor roade punga pe o suprafata mai mare.
Nuuu....probabil ca m-am exprimat gresit....mierea este cristalizata(de floarea-soarelui)
Puiet au....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

petru.atudorei

te-ai exprimat bine..am inteles.. dar la temperatura mierea se decristalizeaza si curge prin gaurelele facute de albina.
Cand puit tura..aceasta nu curge iar albina roade punga pe o suprafata mai mare..nu doar o gaurica mica. si astfel turta se va scurge printre rame..daca nu este destul de tare.

mmacreanu

trebuie sa ne gandim cand punem hrana iarna la un lucru, albinele ziua pot trage din punga iar noaptea cand este mai frig sa se retraga in ghem, aici intervine problema gaurilor din pungi daca pui miere, gaura ramane si curge pe ghem, turtele mai solide stau si asteapta albinele fara sa le cada in cap. Am pus toamna si miere semicristalizata de f.s si sirop 1/1 ... nu au fost probleme pentru ca toamna albinele viziteaza gaurile din punga mereu, pana seaca punga.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

PACO

Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 24, 2014, 12:16:25 PM
interesant lucru ai spus..."ZAHARUL NU DAUNEAZA ALBINELOR"....esti sigur de asta?

  Dauneaza in aceeasi masura ca si nectarul. In cazul de fata cantitatea de zahar folosita ca si intaritor este neglijabila pt. uzura albinelor iar folosit ca si stimulare primavara are rezultate certe.

petru.atudorei

eu ma refeream la zaharul pus ca sa intareasca turta. Daca este macinat foarte fin..astfel incat sa se dizove in miere, atunci poate fi  taunator. dar daca granulatia este putin mai mare si este folosit ca intaritor, albinele il vor ignora si va cadea pe fundul stupului.
Il vor consuma si de acolo pe parcurs..cand vor veni perioadele calde.

gr18yra

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 24, 2014, 11:39:42 AM
Citat din: gr18yra din Ianuarie 22, 2014, 02:25:59 PM
GATA !
Tocmai am framantat un aluat format din:
>6 kg miere;
>2 kg drojdie de bere inactivata;
>2 kg faina de soia;
>300 ml protofil;
>1 plic de startovit,
pe care intentionez sa.l portionez in pungi iar undeva dupa data de 15-20 feb. sa le dau ......la fete
Astept parerile voastre...pro sau contra.....
Daca a iesit prea moale.. albinele vor roade punga mierea din compozitie se subtiata si va curge pe ele.. vor pieri.
Puteai sa o intaresti cu zahar pudra.. pentru a nu creste procentul de proteina. Zaharul nu dauneaza albinelor. Iar cel din turte daca nu este macinat foarte fin nu il vor consuma, va cadea pe fundul stupului pe masura ce turta este consumata. Dar il poti folosi ca intaritor.
Eu nu am facut turte cu aceste ingrediente.. dar daca stau si ma gandesc..cand albinele au separat mierea si pastura, ele au posibilitatea de a mixa cantitatile. cand mijarea cantitatilor o faci tu...le elimini aceasta posibilitate. teoretic...cei cu expierenta pot confirma. Asa ca trebuie sa ai grija la cantitati.


Parerea mea.

Mda...ce pot sa zic .....referitor la chestia cu mierea care se incalzeste si se va scurge peste ele....aici da-mi voie sa te contrazic un pic
Deja am pus de doua ori cam 300gr. miere cristalizata si nu s-a intamplat asfel de lucru.
Mentionez ca mierea a fost pusa in pungi si fara a le intepa eu....ele s-a ocupat de tot....
Parerea mea ;)
[/quote]
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:15:33 PM
N-a iesit turta, doar o pasta, reteta pusa la misto asta-i parerea
cam asa arata....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:15:33 PM
N-a iesit turta, doar o pasta, reteta pusa la misto asta-i parerea
...sau asa....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:15:33 PM
N-a iesit turta, doar o pasta, reteta pusa la misto asta-i parerea
....si acum alege.ti dvs daca este turta sau pasta ....sau reteta pusa la misto.... :wink2:
o zi placuta!
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

......
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

vranceanul

Daca te-am suparat, cer scuze, dar tot pasta ramane, putin mai tare, inca nu este turta. Poti s-o pui in stup fara punga? daca da, atunci e turta.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

gr18yra

Citat din: vranceanul din Ianuarie 26, 2014, 10:33:50 AM
Daca te-am suparat, cer scuze, dar tot pasta ramane, putin mai tare, inca nu este turta. Poti s-o pui in stup fara punga? daca da, atunci e turta.
:) Nu m-ati suparat...nu asta am vrut sa reiasa...
am bagat deja una (ce e drept in punga) in stup sa vad daca se apuca de ea....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

Buna seara tuturor...
am pus in sfarsit 1 turta proteica la fete ;)...asta dupa ce a mancat deja cea de-a 2-a turta de miere
...cam asa arata.... :bzz:
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

PARINTELE

roagate sa ai zbor de curatire

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro