Evenimente apicole 2011

Creat de cartus80, Ianuarie 11, 2011, 10:47:53 PM

« precedentul - următorul »

D006


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ALBINUTA din Octombrie 11, 2011, 07:58:41 PM
Buna seara! Intr-adevar se organizeaza la BUZAU IN PIATA DACIA vis- a - vis de Primaria Municipiului TARGUL APICOL BUZOIAN. S- facut reclama si inca se mai face.Contactul nostru cu apicultorii , gratie masurilor europene dar si gratie achizitiei de miere este zilnic si permanent.Inclusiv apicultorii din orasul Faurei, jud. Braila care nu sunt in nr. mic.Am anuntat inclusiv colegii din conducerea ACA Braila.Targul se vrea a veni in special in sprijinul apicultorilor in a i ajuta sa isi promoveze toate produsele stupului insa normal, vin si firme fel de fel cam tot aceleasi care se perinda in toate targurile.In sala de sedinte publica a Primariei va avea loc si Simpozionul cu invitati de la APIA Buucuresti, ANSVSA Buzau si ICDA Bucuresti.
Va asteptam cu drag si in nr cat mai mare!


albinuta, tata...
eu sunt din braila si daca nu ii puneam pe cei de la aca braila sa intrebe la voi locatia si ora targului, habar nu aveau
la noi lipseste comunicarea
asa cum spunea si drag0s2006, daca el de la ramnic nu stie nimic, ce fel ati mediatizat evenimentul?
am curaj sa fac pariu ca nici toti membrii din buzau nu stiu
cu cati apicultori din faurei ati luat legatura de nu s-a propagat vestea pana la braila?
eu am aflat de targ de la organizatorul de la galati

doresc si eu sa stiu cam ce firme si-au confirmat pana la aceasta ora participarea, ca sa stiu cat buget aloc aici, cat la galati, dar mai ales la ramnic
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ALBINUTA

Dl Florin drept sa va spun pe Dragos nu l-am sunat personal sa l informez insa la Rm. Sarat avem un Magazin APICOL pe geamul caruia e lipit afisul, 6 apicultori din Faurei si 2 din Ulmu au trecut sa isi ia care banii pe miere care Atestatele de apicultori. APICOLA SRL are ACREDITARE pt.  cursuri formare apicultor de 2 ani si destui braileni le-au urmat aici.Ca sa va treaca nedumerirea am sa va mai zic ca s-au trimis un nr maaare de invitatii apicultorilor nostri ... nu ne duceti grija va rugam frumos! In ceea ce priveste firmele care si-au confirmat prezenta nu se cade sa le dam aici numele si pentru ca nu ar mai fi o surpriza nu?D. le Florin va invitam la Buzau si va asteptam!
AAA! DRAGOSICA si pe tine te asteptam! Dan a zis sa i oprim un stand!!!

pharaonu75

Citat din: ALBINUTA din Octombrie 11, 2011, 07:58:41 PM
...Inclusiv apicultorii din orasul Faurei, jud. Braila care nu sunt in nr. mic. Am anuntat inclusiv colegii din conducerea ACA Braila...

Citat din: ALBINUTA din Octombrie 12, 2011, 08:32:17 AM
.. 6 apicultori din Faurei si 2 din Ulmu...
... nu ne duceti grija va rugam frumos! In ceea ce priveste firmele care si-au confirmat prezenta nu se cade sa le dam aici numele si pentru ca nu ar mai fi o surpriza nu?

Nu vreau sa intru in polemici cu dvs., insa ce ar trebui sa intelegem din cele spuse mai sus? Ca in Faurei exista doar 6 apicultori? In primul citat ati spus "apicultorii", deci din cata limba romana stiu eu, din asta se intelege ca este vorba de toti!

Florin spune ca la ACA Braila nu se stia nimic despre targ, iar dvs spuneti ca ati anuntat conducerea ACA Braila! Cine are dreptate?
Sau poate aveti amandoi iar cei din conducerea ACA Braila au tinut secret, caz in care ar suna a putin sabotaj!

Il rugati pe Florin sa nu va duca grija! Credeti ca nu are altceva de facut decat sa duca grija ACA Buzau?
Am intervenit in discutie pentru ca la fel de uimit am fost si eu cand am aflat de acest targ, de lipsa mediatizarii, etc.
Pai daca tot aveti cont pe forumuri de apicultura, de ce nu ati folosit si acest mijloc de a mediatiza targul apicol? Ati preferat sa nu spuneti nimic, in schimb ati intervenit imediat ce a indraznit cineva sa va aduca o cat de mica apostrofare!!

Si vad ca doriti sa procedati in aceeasi maniera si in continuare, trecand sub tacere numele firmelor participante! De ce sa nu le dati numele aici? Le aduceti vreun prejudiciu de imagine? Reprezentantii acestor firme (care strabat poate cateva sute de km ca sa participe la targul dvs) stiu ca nu vreti sa le faceti cunoscuta participarea?
Spuneti ca vreti sa fie surpriza? Pai daca omul nu stie cine va avea standuri la targ, credeti ca va fi interesat sa vina "la noroc" si sa isi aduca si bani pentru eventuale cumparaturi?
Sau nu spuneti nimic pentru ca va fi o participare modesta a firmnelor de profil? Eu asta cred si va invit sa ma combateti! Daca pierd eu, vor avea de castigat apicultorii! Va bagati?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ALBINUTA

Domnule "pharaonu" cu respect va raspund ca nu intru pe forumuri tocmai din cauza polemicilor...Sunt un om destul de ocupat de aceea am intrat abia aseara cand am fost atentionat de apicultori.Este prmul targ organizat ,poate nu va fi cel mai bun dar va fi un inceput bun speram noi.As dori sa nu mai fiti atat de suspicios , lasati - le incolo de polemici.Nici macar nu stiu daca am voie sa trec numele acestor firme pe un forum public, insa in masura in care voi avea timp o voi face. Multumesc de intelegere.Eu personal am un mare respect pentru apicultori sa stiti!

pharaonu75

Ma bucur pentru dvs. ca ati reusit sa organizati un targ apicol! Poate aceasta prima incercare sa transforma in traditie si vom avea an de an un targa apicol in municipiul dvs.
Pe forumul Apiardeal nu exista restrictii in ceea ce priveste postarea de link-uri sau nume de firme! Nu avem o politica anti-reclama, asa ca puteti posta linistiti denumirile acelor firme participante! Si sunt sigur ca reprezentantii acelor firme nu au nimic impotriva, ba din contra!

Daca cititi si alte topicuri referitoare la targurile apicole organizate pe la noi, veti observa ca peste tot sunt mentionate firmele participante! Mi se pare un lucru bun atat pentru eventualii clienti, care vor fi informati cu privire la expozanti si marfa acestora, cat si pentru comerciantii care in acest fel isi vor gasi mai usor clienti! Reclama pe internet, mai ales daca se face pe un forum de profil, nu poate decat sa ajute!

Va doresc mult succes si sper ca targul pe care il organizati sa fie de un real folos pentru cat mai multi apicultori!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Eu nu am discutat nici cu membri actuali, nici cu fosti ai ACA Buzau, ci doar am spus ce mi se pare normal!
Daca o firma isi anunta participarea apoi renunta, la fel de transparent cum se face anuntul veniparticiparii acesteia se poate face si anuntul retragerii!

Eu am solicitat informatiile pe care le-am considerat a fi de interes pentru apicultori!
Nu ma intereseaza nici pe mine nici pe marea masa a apicultorilor ce rivalitati sunt intre ACA Buzau si restul lumii... Daca targul va fi un succes, asta li se datoreaza intru totul organizatorilor, iar daca va fi un esec tot ei vor fi raspunzatori!
Nu cred ca un expozant nu va veni la un targ apicol, de unde bineinteles va pleca cu bani buni in buzunar, pentru ca asa a fost sfatuit in ultimul moment de catre un rival al celor de la ACA Buzau!

Oare acei rivali sunt de vina pentru slaba informare a apicultorilor cu privire la organizarea acestui targ?
Sunt perfect neutru, nu am facut si nu am spus nimic de natura a afecta organizarea acelui targ, ci am dorit o mai buna informare a apicultorilor! Iar asta consider ca este in folosul targului, nu in detrimentul sau!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

 :stop_the_war:
Hai sa lasam asta si sa le dam credit organizatorilor!
Vom vedea la final ce va fi!
Asteptam aici poze, impresii si toate cele.

Florine, daca ajungi si la acest targ, ne-am scos cu vizualul! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

      Important este ca se organizeaza , cine vine ramane de vazut . Ce nu inteleg eu , cine este organizatorul ???? pe aici se zvoneste ca se ocupa Apicola SRL iar pe alt forum se zvoneste ca este organizat de Asociatia Stupina ! ? cred ca daca se posta o persoana de contact cu nume si prenume era superOK dar cum am mai spus oricum este bine.
  Eu oricum vin mai ales ca am stabilit deja niste intalniri.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ALBINUTA

Dl. Roman a spus mai sus...repet si eu : TARGUL APICOL BUZOIAN este organizat de ACA filiala Buzau si Apicola Buzau ( buzoienii stiu ff bine cine sunt organizatorii).Aceasta Asociatie Stupina nu are nici o legatura Dragos. Cel care a postat pe acel forum de la Stupina a venit la filiala a ntrebat daca se organizeaza si din pura  d-lui vointa a postat pe acel forum.E adevarat modul de exprimare ( va asteptam)  al omului a fost si exagerat, lasand sa se inteleaga cumva ca ar avea vreo legatura.Avem in vedere totusi buna lui vointa...
La ACA Buzau nu exista nici o rivalitate ... sunt 600 de membri... va inchipuiti ca nu pot fi chiar toti multumiti dar nici vorba de vreo rivalitate...in ceea ce ii priveste pe cei care au ales sa isi faca asociatii,relatiile intre ei si ACA Buzau sunt de respect si chiar colaborare..

Multumim pentru urari! Si nu uitati ca in primul rand targul se vrea pentru PROMOVAREA PRODUSELOR APICULTORILOR ...dar vin si firme de profil pe care deja le stiti cu totii!!

Kov iulian

E serioasa Firma asta Apiroua , am luat de la ei si am fost multumit de preturi , trimit cel mai repede facturille spre deosebire de alti .

pharaonu75

Este sora geamana a firmei APINATURA SRL.
Cred ca cei care administreaza cele doua firme sunt rude!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Poate nu mai este acum, dar candva a fost!
Oricum, ambele firme sunt OK ca seriozitate, preturi, gama de produse!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 12, 2011, 06:05:51 PM
Poate nu mai este acum, dar candva a fost!
Oricum, ambele firme sunt OK ca seriozitate, preturi, gama de produse!
Cu o mica mare diferenta Apinatura cam uita cind promite ceva ( sa trimita o factura de exemplu )