2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Anul trecut am prezentat un film de la rusi cu tratamentul termic impotriva varroa.

Anul trecut stuparul respective a tratat toata stupina numai cu acest aparat. In filmul de mai jos prezinta un roi de anul asta. Roiul are aproape 4 kg de albino si in film spune ca un astfel de roi ar fi bine sa se imparta in doua, pentru ca stratul e prea gros si varroa cade mai greu. Filmul e lung si poate parea plictisitor pentru ca e multa vorba dar mie imi place de omul asta. Am invatat multe de la el. Revenind la roiiul respective, dupa tratament au cazut 53 de varroa, in conditiile in care familia a fost tratata numai termic, toamna. Mie mi se pare destul de putini paraziti pentru dimensiunea asta. Totusi eu cred ca foarte multi paraziti (mai multi decat am cazut din roi) au ramas in puietul din familie si pe albinele nezburatoare. El mai zice ca nu-l deranjeaza munca pe care o depune ca sa scuture fiecare familie si sa o trateze termic. Acuma poate e sincer... sau poate face reclama la dispozitivul respective, cum fac si altii.

Iata filmul:

https://youtu.be/twTFQYZSUBY
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

pistol28

Ne poate ajuta cineva cu temperatura şi cât timp se tratează ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

rusu marius mircea

Va salut domnilor, ma bucur ca am intrat pe forum deoarece am scapat de o dilemma! nu stiam de ce nu cad paraziti in urma tratamentelor. eu am facut primul tratament cu acid formic si din 10 placi pt testare pe 4 au cazut cate 2-3 paraziti iar pe 6 nici unul. cantitatea de acid formic 60%, de 2.7 ml pe interval am depasito intentionat cam la 3 ml, de am avut si mortalitate la albine cam 20-30 albine la fiecare stup, nu am inteles de ce au cazut asa putini fata dfe anul trecut cand au cazut zeci de paraziti. al doilea tratament l-am facut cu tactic+mavrik cu fogarul si nu amai cazut nici unul. nu stiam ce sa fac? sa mai fac alte tratamente sau nu? vazand ca situatia este cam aceeasi in toata tara nu mai fac alte tratamente/
marius

bmdna

Citat din: pistol28 din Septembrie 20, 2015, 04:28:04 PM
Ne poate ajuta cineva cu temperatura şi cât timp se tratează ?
Cred ca va pot ajuta eu.

Temperatura de tratare si timpul cat se face tratamentul sint legate. Acest apicultor face tratamentul la o temperatura maxima de 48 de grade Celsius. La aceasta temperatura timpul de mentinere este 12 minute. Se admite +/- 0,5 grade Celsius pentru ca e imposibil sa se mentina fix 48 de grade. La inceput se da pe manual si se ridica temperature la peste 50 de grade pentru ca la introducerea casetei se va pierde din temperatura.

Sint care fac tratamentul si la 50 de grade, dar atunci temperature de mentinere este de maxim 6 minute. Zic ei ca si la 50 de grade albinele nu patesc nimic.

Ce este interesant la acest fel de tratament este ca la scoaterea din caseta albinele accepta orice matca. Deci este si o oportunitate pentru a schimba matca. Se spune ca acceptarea este in acest caz de 100%.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bmdna

Posibila explicatie pentru lipsa varroa in unele familii in conditiile de anul acesta.

Asa cum va spuneam, la unele familii din mica mea stupina au cazut foarte putini varroa, aproape deloc, la tratamentul cu varachet. Alte familii au avut caderi de paraziti oarecum in numar apropiat de ce a fost in anii trecuti.

Intr-un material video am gasit o posibila explicatie. Se spune acolo ca:
- pierderea de catre femelele de varroa a 5-10% din umiditatea corpului duce la scaderea pontei acelei female cu 50%
- pierderea de catre femelele de varroa a mai mult de 10 - 15 % din umiditatea corpului duce la moartea lor

O sa spuneti ca atata timp cat este puiet in stup, albinele sint obligate sa pastreze umiditatatea necesara dezvoltarii in bune conditii a puietului. Mai mult, cat timp este miere necapacita in stup si aceasta se matureaza, rezulta din nou umiditate. Si aveti dreptate, asa este.

Dar ce s-a petrecut anul acesta. A fost seceta. Acum o sa vorbesc de ce s-a petrecut la mine. In august, din cauza secetei, nu se mai gasea nici polen si nici nectar. Parte din matci au incetat ponta. In aceste familii nu mai exista puiet necapacit, deci a disparut nevoia de a tine umiditatea in cuib. Nectar nu era, deci nu aparea umiditate nici din directia asta. Afara temperatura era peste 30 de grade. Din cauza secetei la mine frunzisul arborilor (in afara de nuci) s-a cam dus. Grosimea peretilor stupilor este (dupa model) 20 -25 - 27 mm. Foarte usor s-a produs in cuib o crestere a temperaturii. Normal albinele nu s-au mai deranjat sa produca si umidificarea aerului. In aceste conditii varroa care se gasea numai in stare foretica, in numar mare a murit din cauza deshidratarii. S-a produs un fel de effect de camera termica naturala. Pentru ca in acea camera termica nu numai temperatura actioneaza asupra varroa, dar si umiditatea foarte scazuta. Scaderea umiditatii are loc din cauza incalzirii la temperatura ridicata (47-48 de grade) si schimbului continuu de aer cu exteriorul.

Aceasta este o incercare de a explica fenomenul ciudat de lipsa a varroa din unele familii.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Si la mine cine explica prezenta in numar mare, avand in vedere ca dispunem de cam aceleasi conditii climatice fiind foarte aproape unul de celalalt? Si la mine a fost o vara foarte calduroasa cu lipsa de polen in luna august. Si totusi, cei care nu aveti varroa sunt dispus sa va aprovizionez. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Septembrie 27, 2015, 10:46:20 AM
Si la mine cine explica prezenta in numar mare, avand in vedere ca dispunem de cam aceleasi conditii climatice fiind foarte aproape unul de celalalt? Si la mine a fost o vara foarte calduroasa cu lipsa de polen in luna august. Si totusi, cei care nu aveti varroa sunt dispus sa va aprovizionez. :D

Asta recunosc ca nu stiu... . Desi, stiu ca sintem aproape, totusi la mine este mai cald. Asta judecand numai dupa perioada de inflorire pentru salcam. Probabil si o diferenta de 1-2 grade in plus la mine a contat. Ce am spus mai sus, este o posibila explicatie a ce se intampla la mine. O explicatie a faptului ca la unele familii exista varroa iar la altele lipseste aproape cu desavarsire. Asta in aceeasi locatie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Poate cineva sa confirme informatia de mai jos cum ca doar 15% dintre varroa sunt pe albine si restul in puiet?

CitatWhen there is brood present in a hive, only about 15% of the mite population are normally on the bees (ie. the rest, 85% are in the brood).

Sursa: http://www.dave-cushman.net/bee/wallyshaw.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Din informatiile mele pot spune ca e adevarat ca majoritatea varroa se afla in puietul capacit (cand acesta exista). Totusi cred ca cifra nu este chiar exacta. Mai correct, procentul de varroa aflat in puietul capacit variaza de-a lungul sezonului. Iata acest studiu, in el se spune ca procentul de varroa din puietul capacit este intre 50 si 90%.

http://www.veto-pharma.com/wp-content/uploads/2015/07/Guide-Varroa-USA-2015.pdf

Ce se poate spune cu siguranta e ca atunci cand avem puiet capacit, majoritatea varroa din familie se afla in puietul capacit.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Septembrie 27, 2015, 10:46:20 AM
Si la mine cine explica prezenta in numar mare, avand in vedere ca dispunem de cam aceleasi conditii climatice fiind foarte aproape unul de celalalt? Si la mine a fost o vara foarte calduroasa cu lipsa de polen in luna august. Si totusi, cei care nu aveti varroa sunt dispus sa va aprovizionez. :D

Cauza infestarii masive de varooa trebuie cautata in urma cu 1-2 ani---Intr-un singur sezon nu poate aparea o asemenea infestare cum am vazut la tine (dupa 5 tratamente )---majoritatea albinelor dintr-o familie sunt afectate de intepatura de unde sa hranit varooa sub capaceala---multe din acele albine nu vor apuca primavara---la iesirea din iarna (fam.care vor mai iesi )vor fi slabe ---rezolvarea ar fi sa unesti doua cate doua fam.---se stie ca la intepatura facuta de varooa apare si o multitudine de virusi care atenteaza si ei la viata albinei
Am scris toate acestea pentru ca am avut anul trecut in toamna aceeasi situatie ca a ta din  acest an---am desfiintat anul trecut 25 de familii unindu-le ,iar in iarna nu mi-a murit nici una

bucovineanu

Foarte adevarate cele spuse in postarea anterioara. Atunci cand infestarea e foarte mare cauzele trebuie cautate in felul cum s-au facut tratamentele in anii anteriori. Daca in anii anteriori se faceau tratamentele corect, intr-un singur sezon nu se ajungea la o infestare atat de mare. Oricum trebuie continuate tratamentele pana nu mai cad paraziti. Familiile foarte slabite trebuie unificate asa cum a zis colegul Petru in postarea de mai sus.
Oricum cauzele infestarii trebuie cautate in stupii proprii si nu la vecini.

roi_ag

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 27, 2015, 01:35:44 PM
Am scris toate acestea pentru ca am avut anul trecut in toamna aceeasi situatie ca a ta din  acest an---am desfiintat anul trecut 25 de familii unindu-le ,iar in iarna nu mi-a murit nici una
Am inteles ca s-a intamplat ceva din pozele pe care le-ai postat pentru ca se vedeau multe locuri
libere pe randul de stupi si cutii,  unele peste altele .
Eu am patit-o prin 2004 , eram in constructie cu casa si nu am facut tratamentele din iulie - august
si deja in octombrie s-a observat o depopulare masiva a familiilor de albine. Minus tot c-am vreo 25.

ciucur

Citat din: oroles din Septembrie 27, 2015, 07:51:47 AM
Citat din: MirceaCalin din Septembrie 27, 2015, 12:26:34 AM
Legitimă întrebarea ! Poate vreun vecin stupar n-a făcut tratamente şi păduchii lui migrează ?

Nu stiu... Cert este ca la ultimele doua tratamente nu au mai avut puiet deloc. Mai aplic unul saptamana viitoare. Si inca unul... Si inca unul...

Oroles scrie pe pagina lui ca ultimele doua tratamente au fost facute in lipsa puietului. Ori a capatat parazitul rezistenta la medicament, ori ceva nu e facut corect in aplicarea tratamentului.
Asa cantitate mare de paduchi nu poate veni din alti stupi netratati/furati.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mape 48-petru manea

Citat din: roi_ag din Septembrie 27, 2015, 07:20:16 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 27, 2015, 01:35:44 PM
Am scris toate acestea pentru ca am avut anul trecut in toamna aceeasi situatie ca a ta din  acest an---am desfiintat anul trecut 25 de familii unindu-le ,iar in iarna nu mi-a murit nici una
Am inteles ca s-a intamplat ceva din pozele pe care le-ai postat pentru ca se vedeau multe locuri
libere pe randul de stupi si cutii,  unele peste altele .
Eu am patit-o prin 2004 , eram in constructie cu casa si nu am facut tratamentele din iulie - august
si deja in octombrie s-a observat o depopulare masiva a familiilor de albine. Minus tot c-am vreo 25.

Asa este---am crezut ca nu aobservat nimeni  :)   si mi-a fost rusine sa dau prea multe amanunte  :)