2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Familia 1. Este cea mai slaba. In poza se vede ca e pe 4 rame, cea din margine e diafragma, in mijloc se observa izolatorul. Am lucrat fara problem desi erau doar vreo 10 grade, eram sigur ca nu am puiet si nu am ce sa racesc.

In a doua poza se vede cum arata izolatorul cand l-am scos din stup. Imi cer scuze pentru calitatea care lasa de dorit
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Stupul2. Tot o famile facuta anul trecut, dar e mai rasarita. In prima poza se vede ca e pe 6 rame, restul sint diafragme.
In poza 2 se vede izolatorul asa cum arata el cand l-am scos din stup. E destul de populat cu albine. Dupa ce l=am periapt la asta m-am gandit sa fac o poza si matcii care se poate vedea in poza 3. Trebuie sa spun ca scosul unei matci ia ceva timp daca vrei sa o vezi plecata intre rame. Mai exista variant sa decupezi o gaura si sa bagi izolatorul la loc, sa iasa ea cand vrea. Pentru ca nu stiu cand ar iesi pe gauza aia, eu am preferat sa o scot si sa-i dau drumul. La sfarsit, dupa rearanjare, stupul arata ca in poza 4.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Nu s-au atasat bine pozele. Cand am deschi stupul 2 arata asa:
Se poate observa izolatorul.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Stupul nr3. Experimentul cel mai interesant. Aici au fost cele trei matci, dar in poza 1 se vad doar doua izolatoare, pentru ca am umblat la asta sapatamana trecut cand am avut nevoie de matca. In unul din cele doua izolatoare este matca cu piciorul defect moarta iar in al doilea este matca vie. Al treilea a fost luat cu tot cu albine si matca si pus in stupul fara matca. Vreau sa spun ca a fost cam rece in ziua cand am facut aceasta operatiune si desi l-am bagat direct intre rame, nu s-au batut albinele deloc.

In poza 1 se vad cele doua izolatoare. In poze se mai vad surubelnite, clesti. Nu sint genul care in loc de dalta foloseste orice, numai dalta nu. Fac precizarea ca aceste unelte le-am folosit doar pentru a scoate matca din isolator.

In  poza 2 se vede izolatorul. La asta albinele au construit dedeupt un mic faguras. Cred ca a fost construit in toamna.

I poza 3 este si matca, dupa ce am periat albinele.

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Acum sa nu credeti ca am numai familii lesinate. Mai am si unele ca in poza de mai jos si unele mai bune decat asta. Nu sint 11 rame, sint doar 9, cele doua din margine sint diafragme. Eu nu fac niciun fel de stimulare nici toamna, nici iarna si nici primavara, dar evit sa le dau zahar. Ce am observat primavara asta fata de alti ani este ca in cuib este pastura din belsug.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Asteptam cu interes si informatii despre evolutia familiilor care au iernat cu reginele in izolator.
In mod sigur in toamna voi experimenta si eu metoda.

bmdna

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2015, 08:54:46 PM
Asteptam cu interes si informatii despre evolutia familiilor care au iernat cu reginele in izolator.
In mod sigur in toamna voi experimenta si eu metoda.
Am sa prezint evolutia, am sa compar si cu familii iernate obisnuit. Intre timp am citit si cartea. Sint niste lucruri importante de care trebuie tinut cont. Unul dintre ele e ca nu exista date stricte de cand sa se bage matca in izolator si cand sa fie scoasa. Acestea depend de locul unde e stupina si numai stuparul singur le poate gasi pe cele potrivite. Eu am ales sa le dau drumul acum. Am cel putin 60 de zile pana infloreste salcamul in zona mea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

   :thanks: Am cateva intrebari ---daca ai mai raspuns la ele imi cer scuze (varsta )
- care matca amurit la stupul cu 3 matci--cea din mijloc ?
-in ce parte a ramas peste iarna cateta mica a izolatorului ---spre urdinis ?
- ma gandesc ca o sa faci comparatia ca putere la inceputul culesului de salcam cu o familie similara ca putere in toamna

bucovineanu

La intrebarea a doua dau eu raspunsul: izolatorul se pune cu cateta mica spre urdinis deoarece acolo  se formeaza de regula cuibul la intrarea in iarna. Pe parcurs cuibul se deplaseaza inspre unghiul dintre ipotenuza si cateta mare. :smile:

bmdna

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2015, 11:17:36 PM
La intrebarea a doua dau eu raspunsul: izolatorul se pune cu cateta mica spre urdinis deoarece acolo  se formeaza de regula cuibul la intrarea in iarna. Pe parcurs cuibul se deplaseaza inspre unghiul dintre ipotenuza si cateta mare. :smile:
CORECT!

Referitor la matca moarta din cele trei. Eu am facut aranjamentul in functie de cat de valoroasa era fiecare matca. Pe cea mai valoroasa am pus-o in mijloc iar pe celelalte doua spre margini. Cea care a murit a fost una din marginase.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!


rusu marius mircea

deci regula este ca matcile dintr-un stup sa fie de aceeasi varsta?
marius

rusu marius mircea

d-le bmdna, as vrea sa stiu daca in cartea citita, se face referire la fiziologia aparatului ovipar al matcii, adica daca nu apar probleme in momentul in care noi oprim brusc ponta matcii prin izolare, deoarece matca in acel moment ponteaza cu sarg?
va multumesc,
marius

bmdna

Citat din: marius mircea din Martie 11, 2015, 02:24:26 PM
d-le bmdna, as vrea sa stiu daca in cartea citita, se face referire la fiziologia aparatului ovipar al matcii, adica daca nu apar probleme in momentul in care noi oprim brusc ponta matcii prin izolare, deoarece matca in acel moment ponteaza cu sarg?
va multumesc,

Buna ziua domnule Marius Mircea,

In aceasta carte pe care am citit-o se pune accent pe partea practica. principala chestiune tratata este iernarea mai multor matci in acelasi cuib. Nu se face referire la influenta opririi bruste a pontei matcii prin izolare. Exista o alta carte mult mai teoretica, pe care eu nu o am, si care trateaza mult mai detaliat izolarea matcii in scopul vindecarii familiei de albine fara folosirea de medicamente.

Izolarea matcii pe care am facut-o eu este, dupa parerea mea mult mai putin dura decat izolarea matcii pe care o practica unii stupari pentru maximizarea recoltei de miere (de exemplu izolarea matcii inainte de inflorirea salcamului, pentru ca pe perioada culesului sa nu fie larve de hranit, astfel se mobilizeaza toata familia pentru cules si prelucrare nectar). Eu zic ca o izolare in plin avant de dezvoltarea a familiei este mult mai dura decat o izolare in momentul cand oricum ponta matcii este in declin.

Imi pare rau ca nu am mai multe detalii sa va dau.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Citat din: marius mircea din Martie 11, 2015, 02:07:46 PM
deci regula este ca matcile dintr-un stup sa fie de aceeasi varsta?

Regula este ca atunci cand matcile sint de aceeasi varsta, rata de supravieturie este mai mare. A nu se intelege ca in cazul in care avem matci de varsta egala supravietuirea este 100%. Chiar si cand matcile sint de varste egale se intampla sa mai fie parasita cate una. Iata, la mine din 3 matci au trecut oarna 2 si pentru mine este un procentaj satisfacator. Anul acesta as vrea sa am 4 astfel de nuclee, sa vad cate matci vor trece iarna dintr-un stup cu 4 matci. Ce am facut eu este inca o metoda de a pastra matci de rezerva, metoda care are si plusuri si minusuri. Totusi cred ca plusurile depasesc pe undeva minusurile. Eu banuiesc ca rata de supravietuire a matcilor este cu atat mai mare cu cat unirea familiilor se face mai tarziu, cand frigul face ca albinele sa stea in ghem. Atunci cred ca albinele de pe intervalul in care este izolatorul nu stiu ca peste o rama mai este o matca si o hranesc pe asta.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!