2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 20, 2015, 11:44:15 AM
Acum ca am vazut izolatorul si banuiesc cum se foloseste nu pare mare branza, insa acum problema e......de unde stim noi unde se pozitioneaza cuibul ca sa izolam matca corect?
Unul din raspunsurile la aceasta intrebare se afla in filmul postat de colegul Constantin_MH in care acel apicultor polonez corecteaza pozitia izolatorului, inainte de intrarea in iernare. Un alt raspuns: Daca in toamna cand pregatim familia pentru iernare aceasta se pozitioneaza pe centrul stupului, fara diafragme pana la sosirea frigului, izolatorul punandu-se pe centru, ghemul se va forma pe centru acelor rame. Dupa sosirea frigului si formarea ghemului, se pun si diafragmele - obligatoriu 2. La punerea diafragmelor se verifica pozitionarea ghemului si se mai poate muta cate o rama, daca ghemul s-a format asimetric. Daca se pune doar o diafragma exista pericolul ca dupa o perioada mai calda, ghemul sa-si modifice forma, mutandu-si centrul catre acea diafragma.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

#106
Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Pana atunci, pot sa spun ca cea mai sigura forma de izolator este cea care copie in sectiune forma unei rame. Astfel, daca acel izolator este in ghemul de iernare, indiferent cum se vor deplasa albinele, matca se va putea deplasa si ea cu ghemul. Satisfacator este si izolatorul triunghiular. Acesta se pozitioneaza astfel incat cateta verticala sa fie la peretele dinstre urdinis. Eu am descoperit ca acest izolator este bun sa iernezi niste matci de rezerva. In toamna, in loc sa desfiintezi nucleele mici, poti sa le unesti, puannd matcile in izolator. Astfel, daca ai trei nuclee, cu matci pe care vrei sa le tii, nucleele au 1-2 rame acoperite de albine, pui matcile in izolator si formezi din cele 3 nuclee un ghem pe 5-6 rame... Am sa revin cu filmul. Pana atunci sint dispus sa raspund la orice intrebare punctuala, daca cineva este interesat.
In ce priveste izolatorul dreptunghiular, totul pare lamurit. Pare mai greu de inteles insa cum folositi izolatoarele triunghiulare pentru iernarea a 2-3 matci prin unificarea a 2-3 nuclee. Mai precis pozitionarea izolatoarelor la inceputul unificarii si la sfarsitul unificarii... Nu exista cumva riscul ca albinele sa-si formeze ghemul intr-o zona la care una sau doua dintre matci sa nu poata ajunge?

bmdna

Inca o idee: Ai pus nucleele alea impreuna, de care vorbeam mai sus. Ai gasit undeva in stupina o familie fara matca. Te duci la stupul cu cele trei nuclee, iei de acolo unul din izolatoare si il plasezi in familia fara matca. Daca afara este frig albinele nu se vor bate iar matca va fi protejata pentru ca izolatorul este deja plin cu albina si e foarte putin probabil sa intre acolo vreuna din albinele familiei fara matca. Intr-un oarecare timp feromonul matcii se va transmite la toata familia si aceasta se va linisti. Poate nu e bine ce spun... dar cand gasesti o familie fara matca poti incerca si cred ca sint sanse sa o salvezi astfel.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

rusu marius mircea

Spuneati de varianta in care izolatorul matcii este confectionat din gratii cu gaurile mai mici. cred ca este important sa se precizeze ca albinele trebuie sa aiba acces in interiorul izolatorului! sau nu ????
marius

bmdna

Citat din: teoalbina din Ianuarie 20, 2015, 12:45:11 PM
Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Pana atunci, pot sa spun ca cea mai sigura forma de izolator este cea care copie in sectiune forma unei rame. Astfel, daca acel izolator este in ghemul de iernare, indiferent cum se vor deplasa albinele, matca se va putea deplasa si ea cu ghemul. Satisfacator este si izolatorul triunghiular. Acesta se pozitioneaza astfel incat cateta verticala sa fie la peretele dinstre urdinis. Eu am descoperit ca acest izolator este bun sa iernezi niste matci de rezerva. In toamna, in loc sa desfiintezi nucleele mici, poti sa le unesti, puannd matcile in izolator. Astfel, daca ai trei nuclee, cu matci pe care vrei sa le tii, nucleele au 1-2 rame acoperite de albine, pui matcile in izolator si formezi din cele 3 nuclee un ghem pe 5-6 rame... Am sa revin cu filmul. Pana atunci sint dispus sa raspund la orice intrebare punctuala, daca cineva este interesat.
In ce priveste izolatorul dreptunghiular, totul pare lamurit. Pare mai greu de inteles inteles insa cum folositi izolatoarele triunghiulare pentru iernarea a 2-3 matci prin unificarea a 2-3 nuclee. Mai precis pozitionarea izolatoarelor la inceputul unificarii si la sfarsitul unificarii... Nu exista cumva riscul ca albinele sa-si formeze ghemul intr-o zona la care una sau doua dintre matci sa nu poata ajunge?
Am spus ca nucleele respective trebuie sa aiba 1-2 rame acoperite de albina. Cand spun acoperite ma refer ca la atat se restrange acel nucleu la iernare. Astfel, daca unesc cele 3 nuclee sa rezulte 5-6 rame cu albina, care la venirea frigului sa formeze ghemul ocupand toate cele 5-6 rame. Ce spun eu nu poate fi folosit la nuclee din acelea foarte mici, in care ai doar o mana de albine. 3 matci se pot pune astfel: una intr-un izolator triunghiular si doua intr-un izolator dreptunghiular, despartit pe diagonala (2 matci in acelasi izolator). O alta varianta este sa se puna fiecare in cate un izolator triunghiular. Ordinea ramelor in stup (in acest ultim caz) ar fi, de la stanga la dreapta: rama cu miere - rama cu miere- izolator1-rama cu miere-izolatro2-rama cu miere-izolator3-rama cu miere-rama cu miere. 6 rame si 3 izolatoare. Nu le am eu cu desenul electronic, dar sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Citat din: marius mircea din Ianuarie 20, 2015, 12:53:12 PM
Spuneati de varianta in care izolatorul matcii este confectionat din gratii cu gaurile mai mici. cred ca este important sa se precizeze ca albinele trebuie sa aiba acces in interiorul izolatorului! sau nu ????

Regula de baza este ca albinele trebuie sa poata intra libere si sa iasa din izolator!!! Daca albinele nu pot intra inauntru, izolatorul nu este bun pentru izolare pe timpul iernii. In interiorul izolatoului se formeaza suita care va hrani matca. Din cate stiu eu albinele din suita se schimba, deci trebuie sa poata intra si iesi liber. Trebuie sa mentionez ca s-au facut incercari si cu izolatoare mici in care sa aiba acces matca. Problema la izolatoarele mici este legata de faptul ca e greu sa nimeresti un loc care sa fie acoperit de albine tot timpul iernii si, pe de altta parte s-a constatat ca in acest izolator au muri mai multe albine si l-au infundat.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Cand spun acoperite ma refer ... la ... 5-6 rame cu albina, care la venirea frigului sa formeze ghemul ocupand toate cele 5-6 rame... 3 matci se pot pune astfel: una intr-un izolator triunghiular si doua intr-un izolator dreptunghiular, despartit pe diagonala (2 matci in acelasi izolator)..."
Varianta cu 2 matci in acelasi izolator mi se pare ca are sanse de reusita mai mari, mai ales ca nu poti miza intotdeauna pe cele 6 intevale de albina pe timpul iernii. Eu, de regula, familiile mai mici le iernez cate 2 in aceeasi cutie, despartite intre ele cu o diafragma demontabila. In situatia in care as folosi astfel de izolatoare, ar insemna sa pot ierna 4 matci in aceeasi cutie! Ati incercat asa ceva?

bmdna

Citat din: teoalbina din Ianuarie 20, 2015, 01:52:42 PM
Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Cand spun acoperite ma refer ... la ... 5-6 rame cu albina, care la venirea frigului sa formeze ghemul ocupand toate cele 5-6 rame... 3 matci se pot pune astfel: una intr-un izolator triunghiular si doua intr-un izolator dreptunghiular, despartit pe diagonala (2 matci in acelasi izolator)..."
Varianta cu 2 matci in acelasi izolator mi se pare ca are sanse de reusita mai mari, mai ales ca nu poti miza intotdeauna pe cele 6 intevale de albina pe timpul iernii. Eu, de regula, familiile mai mici le iernez cate 2 in aceeasi cutie, despartite intre ele cu o diafragma demontabila. In situatia in care as folosi astfel de izolatoare, ar insemna sa pot ierna 4 matci in aceeasi cutie! Ati incercat asa ceva?

Autorul zice ca a iernat 4 si mai multe. Sigur ca si mie imi pare ca sint sanse mai mari cu doua in acelasi izolator, despartit pe diagonala. Cand vrei sa pui doua matci in acelasi izolator, ca sa ai sanse mari de reusita e un pic mai complicat decat in izolatoare separate. Eu am intr-un stup 3 nuclee, cu trei izolatoare, in total 6 rame de albina. Am sa prezint rezultatul la revizia de primavara. Deocamdata albinele sint linistite... asta nu inseamna ca toate 3 matcile traiesc, dar o sa vad atunci. Pentru mine este prima data cand incerc asa ceva.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Cand vrei sa pui doua matci in acelasi izolator, ca sa ai sanse mari de reusita e un pic mai complicat decat in izolatoare separate... "
In ce consta complicarea? Se refera cumva la modul si eventual etapizarea in care are loc unificarea sau la altceva?

bmdna

Citat din: teoalbina din Ianuarie 20, 2015, 04:32:53 PM
Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
... Cand vrei sa pui doua matci in acelasi izolator, ca sa ai sanse mari de reusita e un pic mai complicat decat in izolatoare separate... "
In ce consta complicarea? Se refera cumva la modul si eventual etapizarea in care are loc unificarea sau la altceva?

E vorba de etapizare, de consumul mai mare de timp, de manipulare in plus a uneia dintre matci, care trebuie pusa intial intr-un izolator, apoi trebuie scoasa din acesta si pusa in cel final. Plus ca exista sanse ca una dintre cele doua matci sa fie parasita pe perioada iernii si sa moara de foame. O complicatie in plus este diferenta de varsta. Cel mai bine se pastreaza matci de aceeasi varsta. Tehnica folosirii acestui izolator trebuie adaptata la stupina in care se foloseste, la climatul de acolo, la sezonalitatea culesurilor, la modul de lucru al stuparului, la tipurile de stupi, la tratamentele ce se fac. De exemplu, trebuie mare atentie atunci cand se fac hraniri de completare cu apipixuri. De fapt, daca vrei sa utilizezi acest izolator ca sa faci doar tratamente cu acid oxalic, minimale, ca izolatorul sa aiba efecte maxime in lupta cu varroa, trebuie sa uiti de apipixuri (aici includ si zaharul). Hranirile se pot face doar cu miere.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Citat din: bmdna din Ianuarie 20, 2015, 11:51:22 AM
E vorba de etapizare, de consumul mai mare de timp, de manipulare in plus a uneia dintre matci, care trebuie pusa intial intr-un izolator, apoi trebuie scoasa din acesta si pusa in cel final. Plus ca exista sanse ca una dintre cele doua matci sa fie parasita pe perioada iernii si sa moara de foame. O complicatie in plus este diferenta de varsta. Cel mai bine se pastreaza matci de aceeasi varsta. Tehnica folosirii acestui izolator trebuie adaptata la stupina in care se foloseste, la climatul de acolo, la sezonalitatea culesurilor, la modul de lucru al stuparului, la tipurile de stupi, la tratamentele ce se fac. De exemplu, trebuie mare atentie atunci cand se fac hraniri de completare cu apipixuri... (aici includ si zaharul). Hranirile se pot face doar cu miere.
Riscul ca una din matci sa fie parasita apare mai ales daca ghemul se muta dupa mancare, parasind centrul fagurelui. Logic ar fi ca despartirea celor 2 matci cu o stinghie pozitionata pe diagonala,  sa fie facuta pe verticala, impartind izolatorul in 2 parti egale. Dar si in acest caz, se mentine pericolul mai sus mentionat. Nu am inteles care ar fi pericolul legat de hranirile de completare cu apipixuri! Daca se poate detalia de ce e asa de important sa facem hraniri numai cu miere si in ce consta rama propriu zisa a izolatorului (lungimea si latimea stinghiilor).

bmdna

La despartirea pe diagonala a izolatorului s-a ajuns dupa circa 10 ani de i ncercari. Inpartirea in doua pe verticala nu este buna. La inceputul iernii ghemul se face aproape de urdinish, astfel exista riscul ca matca aflata in despartitura mai departata de urdinish sa ramana singura. Vorbesc de asezarea in pat rece. Tot la asezarea in pat rece, ghemul se poate deplasa la inceput in sus, apoi spre spate, caz in care matca aflata in fata ar putea ramane fara acoperire in albine. Forma triunghiulara asigura contactul cu ghemul, in orice directie ar pleca acesta. Repet, s-au facut incercari si s-a ajuns la aceasta forma. Rezultatul acestor incercari se poate accepta sau incercarile se pot repeta de oricine doreste.

Am impresia ca deja incep sa ma repet. Topicul acesta are legatura cu lupta impotriva varroa. Acest izolator, menirea lui principala este de a reduce varroa. Cum se face aceasta reducere? Prin limitarea numarului de generatii de albine dintr-un an, prin impiedicarea parazitului de a-si face generatii care sa treaca cu bine peste iarna. Cum se obtin aceste lucruri? Prin izolarea matcii la ultimul cules principal, odata cu ultima generatie de trantori. Vorbesc acum la nivel teoretic. Presupun ca ultimul cules este la floarea soarelui si acesta se termina pe 31 iulie. Eu izolez matca dupa 20 iulie. Tot puietul aflat in diferite stadii la aceasta data nu va participa nici la cules si nici la hranirea altui puiet. Astfel, el isi va conserva "tineretea" biologica. S-au facut studii si o astfel de albina poate supravietui pana la 400 de zile, cu conditia sa nu participe la cules si la hranirea puietului. In aceste conditii daca eu vin in septembrie si-i dau apipixuri, procesarea acestora nu va face altceva decat sa imi uzeze exact aceasta albina si... am dat chix. Inca un argument, cercetarile au aratat ca diferenta dintre albina de "iernat" si cea de vara este numai faptul ca albina de vara munceste la miere si la cresterea puietului. ba chiar albina de vara este mult mai sanatoasa decat cea de iernat, pentru ca polenul de vara este mult mai valoros decat polenul de toamna si duce la crearea unui corp gras mult mai consistent. Revin, deci prin izolarea matcii se ierneaza cu albine crescute la sfarsit de vara, care s-a dovedit ca rezista bine pana in primavara si sint capabile sa faca schimbul de generatii. O izolare pe un termen de 7-8 luni a matcii ar face ca multi varroa sa moara chiar de batranete, pentru ca la fel ca la albina si acest varroa creste generatii de iarna. Or eu daca izolez pe neasteptate matca, o mare parte din indivizii de varroa inca nu sint pregatiti de iarna... . Ei in cea mai mare parte a lor, s-au hranit inca de pe trantori, iar de acum nu mai gasesc nimic ca sa se inmulteasca. Mai e mult de povestit... dar sper ca am fost clar de ce nu e bine cu apipixuri daca vrei sa afectezi un pic macar acest varroa cu izolatorul.

Forma constructiva a izolatorului. Principalul neajuns al izolatorului este ca prezenta lui intre doua rame face ca acestea sa se departeze si drept urmare in acest interval sa intre mai multe albine decat normal. Aceasta aglomerare cu albine face ca si necesarul de hrana sa fie mai mare. Bun. Noi trebuie sa facem ca sa marim acest interval cat mai putin dar, in acelasi timp, sa oferim matcii si suitei sale un oarecare confort in deplasare, sa nu stresam matca prea mult. Cam astea ar fi liniile principale. De aici rezulta ca ne trebuie in primul rand o gratie haneman cat mai subtire, si este foarte buna gratia aia ca un film foto ce se gaseste la magazin si despre care se spune ca e proasta pt ca barbiereste albina. Pentru aceasta aplicatie este excelenta, pentru ca traficul prin ea este redus, putine albine vor intra si vor iesi, si vor face asta de putine ori. Formele le-ati vazut, triunghiulara sau dreptunghiulara. Stinghiile - se recomanda o stinghie cu sectiune patrat de 10 mm(1 cm). Lungimile stinghiilor sint astfel incat sa copie forma unei rame de stup obisnuita, atat la cea dreptunghiulara, cat si la cea triunghiulara, adica se lasa spatiu de circulatie si pentru a nu strivi albina intre peretele stupului si izolator. Daca avem rame cu umerase hofman, cele doua rame intre care este izolatorul se apropie pana umerasele se lipesc de acesta. Daca nu avem rame cu umerase hofman, se recomanda o distanta cam de 7 mm intre fata fagurelui si izolator.

Daca mai sint neclaritati... astept intrebari.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Foarte interesant! Nu stiam ca se poate ierna si cu albina crescuta pana pe data de 20 iulie, ba mai mult, eu stiam ca din ouale depuse incepand cu aceasta data, se formeaza albina de iernare! Daca ziceti ca s-au facut si studii in acest sens, va cred pe cuvant dar, parca nu as avea curajul sa incerc un asemenea experiment chiar de pe 20 iulie, eu as opta pentru data de 15 august.
Multumim pentru explicatii si va urez succes la experimentele in derulare!

edward_w92

Acum depinde de la caz la caz ;) fiecare isi formeaza propriul program de aplicare al metodelor in practica.;)

bmdna

Citat din: teoalbina din Ianuarie 21, 2015, 12:04:22 PM
Foarte interesant! Nu stiam ca se poate ierna si cu albina crescuta pana pe data de 20 iulie, ba mai mult, eu stiam ca din ouale depuse incepand cu aceasta data, se formeaza albina de iernare! Daca ziceti ca s-au facut si studii in acest sens, va cred pe cuvant dar, parca nu as avea curajul sa incerc un asemenea experiment chiar de pe 20 iulie, eu as opta pentru data de 15 august.
Multumim pentru explicatii si va urez succes la experimentele in derulare!

Nu e vorba numai de albina crescuta pana pe 20 iulie. Daca izolez matca pe 20 iulie, am si oua de pe 20 iulie, albinele ce vor iesi din aceste oua vor fi crescute dupa aceasta data. Mai am si oua depuse inainte de 20 iulie care vor fi crescute tot dupa 20 iulie. Data de 20 iulie era doar pentru a putea explica mai bine, nu am vrut sa spun ca eu urmeaza sa izolez de pe acesta data matca. Asa cum spuneam mai sus, aceasta data se stabileste in functie de mai multi factori. Eu in 2015, daca voi fi sanatos, am sa incerc cateva familii de pe 15 august, restul o sa le las pe septembrie. Cele mai multe o sa le las neizolate, pentru ca inca nu sint 100% sigur ca treaba functioneaza, sint genul care trebuie sa vad cu ochii mei, nu iau lucrurile din zbor.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!