2014, an cu infestare masiva cu varoa a familiilor de albine.

Creat de bucovineanu, Decembrie 06, 2014, 08:27:36 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Inseamna ca acolo sezonul apicol se incheie mai devreme cu ceva timp decat la noi si de aceea se face izolarea reginelor la sfarsitul lui iulie.

bmdna

Citat din: bucovineanu din Decembrie 16, 2014, 09:43:20 AM
Inseamna ca acolo sezonul apicol se incheie mai devreme cu ceva timp decat la noi si de aceea se face izolarea reginelor la sfarsitul lui iulie.

In mod sigur sezonul la noi este mai lung, deci izolarea ar trebui facuta mai tarziu, cum spuneti dumneavoastra. In experimentul meu eu le-am izolat in trepte, daca imi aduc bine aminte prima a fost izolata pe 27 august, oricum, am notat tot ce am facut - data izolarii, data unificarii, daca ceva iese rau, macar sa nu repet aceleasi conditii. Eu sper sa am cartea la inceputul lui 2015 si o sa ma lamuresc mai bine. Filmele contin informatie grosiera, limitata, in  carte este dezvoltata mai pe larg.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

apivasmob

Citat din: teoalbina din Decembrie 16, 2014, 07:35:08 AM
Pai la o astfel de temperatura se poate face si cu Tactic prin vaporizare cu Furetto. Peste 5 grade nu se poate?
Din ce stiu la fumigatie temp min.10-12 grade, la tratament cu mavrik,klartran este substanta de contact si trebuie sa faca zbor ,deci tot temp de min 10-12 grade, iar cu oxalic (solutie care are si zahar este prin ingestie) temp min 4 grade fara vant ,albinele fiind in ghem si nu trebuie sa zboare pentru a se curata de paraziti.
Sanatate tuturor apicultorilor

teoalbina

Citat din: bmdna din Decembrie 14, 2014, 11:55:32 AM
Domnule Bucovineanu,
...
Hai sa va mai spun un avantaj al izolarii matcii. Omul izoleaza matca la inceputul ultimului cules important. Ce a observant el? Unele din familii de suparare pun de botci de salvare. Atunci ce face el? Izoleaza matca si dintr-o familie de prasila altoieste aici o botca inceputa (atentie, nu capacita). Ce se intampla in continuare? Familia nu mai pune alte botci si o creste pe asta ca o botca de schimb linistit. Omul o lasa sa se imperecheze si mai are o matca valoroasa. Eu am sa incerc si asta la anul, daca voi fi sanatos.
Mai multe lamuriri ar fi binevenite:

  • sa intelegem ca prin izolare familiile sunt inclinate sa traga botci?
  • limitarea ouatului matcii in plin cules, daca nu mai urmeaza un alt cules la un interval foarte apropiat, este chiar benefica, dar, prin fortarea familiilor sa creasca si botci, fie ea de asa zisa schimbare, nu se poate ajunge chiar la roire?

bmdna

Citat din: teoalbina din Decembrie 18, 2014, 10:26:24 AM
Citat din: bmdna din Decembrie 14, 2014, 11:55:32 AM
Domnule Bucovineanu,
...
Hai sa va mai spun un avantaj al izolarii matcii. Omul izoleaza matca la inceputul ultimului cules important. Ce a observant el? Unele din familii de suparare pun de botci de salvare. Atunci ce face el? Izoleaza matca si dintr-o familie de prasila altoieste aici o botca inceputa (atentie, nu capacita). Ce se intampla in continuare? Familia nu mai pune alte botci si o creste pe asta ca o botca de schimb linistit. Omul o lasa sa se imperecheze si mai are o matca valoroasa. Eu am sa incerc si asta la anul, daca voi fi sanatos.
Mai multe lamuriri ar fi binevenite:

  • sa intelegem ca prin izolare familiile sunt inclinate sa traga botci?
  • limitarea ouatului matcii in plin cules, daca nu mai urmeaza un alt cules la un interval foarte apropiat, este chiar benefica, dar, prin fortarea familiilor sa creasca si botci, fie ea de asa zisa schimbare, nu se poate ajunge chiar la roire?

1. Din experienta in utilizarea sistemului de izolare a matcii, apicultorul a constatat ca unele familii au aceasta reactie, de a trage botci, care nu sint de buna calitate. Probabil ele au impesia ca matca nu mai e buna si ar vrea sa o schimbe linistit. Dar cand se trezesc ele sa o schimbe linistit, nu mai sint oua sau larve corespunzatoare, de asta eventuala matca ce s-ar creste ar fi de proasta calitate.
2. Prin acest sistem nu se forteaza familia sa creasca botci. Personal nu cred ca o familie sanatoasa ar roi pe astfel de botci, avand in vedere ca roirea ar trebui sa se produca undeva spre sfarsitul lunii august.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Eu am mers pe ideea izolarii matcii chiar in plin sezon, avand ca scop marirea productiei de miere. Pentru tratament, izolarea cred ca e benefica, la noi, spre sfarsit de septembrie. Pentru iernarea a 2 matci in aceeasi cutie nu cred ca sunt indicate izolatoarele triunghiulare ci cele dreptunghiulare. Iernarea a doua matci prin aceasta metoda mi se pare demna de luat in seama.

bmdna

Citat din: teoalbina din Decembrie 18, 2014, 05:10:57 PM
Eu am mers pe ideea izolarii matcii chiar in plin sezon, avand ca scop marirea productiei de miere. Pentru tratament, izolarea cred ca e benefica, la noi, spre sfarsit de septembrie. Pentru iernarea a 2 matci in aceeasi cutie nu cred ca sunt indicate izolatoarele triunghiulare ci cele dreptunghiulare. Iernarea a doua matci prin aceasta metoda mi se pare demna de luat in seama.

Un dreptunghi poate pana la urma sa fie format din doua triunghiuri. Nu este nicio problema sa faci un izolator dreptunghiular din doua triunghiulare. Parerea mea este ca e mult mai comod sa lucrezi cu doua izolatoare triunghiulare decat cu unul singur dreptunghiular. In cazul in care avem un izolator dreptunghiular si vrem sa iernam in el doua matci, obligatoriu aven nevoie de inca unul in care sa tinem temporar una dintre matci, apoi sa o transferam in cel dreptunghiular. In plus, folosirea izolatorului dreptunghiular pentru doua matci necesita o pregatire mai speciala inainte de unificare a celor doua familii. In prezent eu am in familii ambele tipuri de izolatoare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

teoalbina

Ieri pe 24 decembrie am reusit sa fac un tratament la intreaga stupina in conditii ideale, temperatura exterioara 16 grade, albina a zburat, sper sa nu mai fi fost puiet in stupi... cred ca multi apicultori au profitat de o astfel de vreme...
Craciun Fericit si Un An Nou 2015 cu realizari pe toate planurile, la toti apicultorii!

Eugen B


teoalbina


popik50

Pe 24dec. am facut  tratament cu taktic la albine, am pus si cateva coli de hartie pentru a vedea rezultatele, am gasit 2-3 paduchi/ stup. In rest totul e bine. Cred ca am eradicat paduchii pentru ca puiet nu au la ora asta.

bucovineanu

Nu poate fi vorba de eradicare. Cativa tot mai raman si se vor inmulti odata cu aparitia puietului.

Ignatov Andrei

Citat... pentru ca puiet nu au la ora asta.

Tratamentele reprazinta un pericol foarte mare pentru matci !
Daca matcile nu mai sunt hranite ca si in perioada pontei (adica familiile nu mai au puiet de mult timp), acele matci sunt foarte vulnerabile la orice agent toxic extern !

Doar parerea mea, nu altceva: nu exagerati cu "eradicarile" !

Un an bun sa aveti !

Eugen B

Cei care au dat in luna decembrie tratemente sunt rugati sa ne spuna si cate matci au pierdut in iarna asta.

oroles

Citat din: Eugen B din Ianuarie 08, 2015, 06:24:32 PM
Cei care au dat in luna decembrie tratemente sunt rugati sa ne spuna si cate matci au pierdut in iarna asta.
Nu e cam devreme? Poate prin martie cred ca iti vor raspunde.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani