numai albinele

Creat de xvader, August 31, 2014, 12:50:42 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Din ce stiu eu sarmele de inalta tensiune nu dauneaza sanatatii albinelor ci le dezorienteaza, cunoscut fiind ca se orienteaza dupa campul magnetic al Pamantului. Pe alt forum povestea cum un vecin i-a distrus cuiva stupina, din greseala, folosind un dispozitiv de alungat cartite, care genera un camp magnetic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: yulian din Septembrie 02, 2014, 12:47:24 PM
N-as putea spune sigur, dar parca imi aduc aminte ca era contraindicat amplasarea stupilor sub liniile de inalta tensiune.
...

  Cred ca se face prea mult caz despre aceasta influenta. Xvader, avand in vedere formatia, cred ca stie ca la curentul trifazic, prin compunere, campurile se anuleaza intr-o anumita masura (functie si de amplasarea spatiala a conductorilor) dar si ca ele scad proportional cu patratul distantei si pana la stupi intensitatea lor scade foarte mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Eu,curentul cel indus totdeauna m-am opus cauzei ce ma produs.Asa cum spune si Stefan1, cimpurile magnetice formate in jurul conductorilor se anuleaza reciproc.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

TDI

Eu spun sa faceti un experiment. Când aveti la dispoziție o linie de înaltă tensiune, aproape de casa - puneti 10 nuclee laimperecheat matci sub linia de înaltă tensiune. In acelasi timp puneti alte 10 nuclee in alta locatie, relativ in aceeasi perioada, aceeasi baza melifera, botci de aceeasi vârsta.
Discutam dupa daca liniile de înaltă tensiune afectează sau nu albina si matcile.

xvader

Nu stiu ce probleme sunt, daca tin albinutzele sub liniile de ht, ptr ca eu nu am avut nici o problema si le tin pe locul asta de 3 ani, respectiv 2 ierni.
Pana la primavera, tot aici vor sta, iar la primavara sper, daca termin garduri si betoane, le duc la vatra pe care vor sta definitiv.

xvader

Am facut crestere de matci, si din circa 20 buc per serie, se imperecheau 15 - 17 buc.
Nasol ca nu prea am pomi prin zona si afecteaza tare vantul, dar am marele avantaj ca stupisorii sunt supravegheati atat video, cat si cu paza umana.
Pana acum nu am avut problem deloc.
Stima si respect.

TDI

Pai înseamnă ca liniile alea de tensiune nu afectează albinele.
Probabil sunt necesare anumite caracteristici ca sa le facă periculoase.

xvader

sunt linii de 400 kV.
mai mari ca tensiune, la noi in tara, nu stiu sa fie decat la portile de fier.
nu am observant pana acum sa le afecteze pe albinutze.
dar cum a spus si cineva mai sus, mai rau fac in laterala liniei decat sub ea, unde campurile electromagn se anuleaza reciproc.

xvader

am fost azi pe la ICDA, la targ...
multe oferte si prea putini bani.
din pacate, majoritatea preturilor, la ce ma interesa pe mine  erau destul de mari (ramele dupa ceva negocieri ajungeau la 1.25 - 1.35 per buc) si nu am luat
in rest ... de toate pentru toti...banisori sa fie

xvader

azi, la ora 8 am fost pe la albine...-2 grade, cred ca nu vom mai vedea albinele zburand prea curand

xvader

am tot spus ca voi pune si ceva poze...am gasit prin calc niste poze cu scula mea de asamblat rame

xvader

altele

dan sebastian

Aproximativ la fel e si a mea, numai ca e facuta pt rame de jumate, la care am extensie pe inaltime si pt rame de intregul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

xvader

nu m-am mai complicat sa o fac reglabila si pe inaltime, intrucat eu nu folosesc decat rame 1/1. :D

xvader

azi am mai lucrat un pic la container...ar trebui sa fie gata pana pe 15 febr, cand vreau sa incep sa il populez