Bun gasit!

Creat de Vergilius, Mai 12, 2013, 11:13:41 PM

« precedentul - următorul »

Vergilius

Buna seara si bine v-am gasit!
Inainte de a posta si sa va innebunesc cu intrebari, permiteti-mi sa ma prezint:
Ma numesc Popa Virgil, sunt din Bacau si am 36 de ani. Studii medii absolvite, repetent la cele superioare, adica neabsolvite. :D
Angajat al unei firme cu profil comert piese auto, tatal unui baietel de 2 ani 4 luni, entuziasmat, bucuros si fericit ca pot fi parte a acestei comunitati. In ultimele zile, am citit cam tot ce m-a interesat pe acest forum si am decis sa devin si membru "cu acte-n regula".
Deci,  primul contact cu albinele, si la propriu si la figurat, l-am avut acum 2 ani de zile cand un verisor si-a cumparat primii stupi si m-a chemat sa-l ajut cu aducerea lor acasa. A fost dragoste la prima vedere cu toate intepaturile primite! Le-am luat ca pe o declaratie de dragoste  :P Nu mi-a trebuit mult pana sa inteleg de ce le iubesc. Simplitatea lor perfecta m-a data gata.  De atunci stau ca pe spini, am citit, am rascolit internetul cu toate filmuletele, forumuri si tot ce se poate in cautarea informatiilor. Anul asta m-am decis, mi-am cumparat un stup vertical pe zece rame cu cat 1/2 si l-am dat la populat. Este al meu, dar inca nu l-am luat din stupina pentru ca....un pic mai ciudat, stau la bloc si n-am unde sa-l pun.
Au socrii la periferia Bacaului o bucatica de pamant de 450 mp, dar parca nu l-as duce acolo, e al meu si....vreau sa fie cu mine, deocamdata. Asa ca, ce m-am gandit, ideea nefiind noua dar foarte interesanta, sa-l pun pe bloc. Da, pe bloc, mai exact pe casa liftului, adica la etajul opt, cum ar veni eu stand la etajul 7, adica ultimul. N-ar deranja pe nimeni cu absolut nimic si cred ca nimeni nu ar sti ce este pe casa liftului. Dar acum am alta problema, acolo este foarte expus, este practic deasupra blocurilor, nefiind protejat de nimic, fiind in bataia vanturilor. Si credeti-ma, anul trecut, in timpul verii, a trecut o rafala peste blocurile din jur care a zburat 30% din acoperisuri. M-am gandit sa pun pe casa liftului niste paleti pe care sa-i ancorez cumva si de paleti sa ancorez practic stupul.
Credeti ca este o idee buna? Cat de mult ar fi afectata albina de vant in momentul zborului? Zborul i-ar fi fortat avand in vedere inaltimea foarte mare si curentii de aer foarte puternici? L-as putea orienta cu urdinisul oriunde, practic. Dar totusi, stau in dubii...
Cred ca ar fi trebuit sa postez in sectiunea "Situatii anormale"  :D
In orice caz, va multumesc pntru rabdare si sfaturi.
Cu stima,

bucovineanu

Mai intai bun venit pe forum. Nu e deloc o idee buna amplasarea stupului pe bloc la asa o inaltime. Se va depopula rapid din cauza vantului care acolo sus e mult mai puternic decat aproape de pamant.

Obombo

Bun venit si din partea mae.
E cam sus dar cred ca se poate. Acum e la moda apicultura urbana si pe multe cladiri inalte se pot gasi stupi. Prin magazinele Londrei se gasesc sortimente de miere produse in diferitele cartiere.
Paris:
http://www.thehoneygatherers.com/html/phototheque21.html
http://www.apiterra.fr/
http://cdurable.info/spip.php?page=imprimersans&id_article=3385

Londra:
http://www.standard.co.uk/news/regent-street-is-a-hive-of-activity-for-urban-beekeepers-6775834.html
http://thebeephotographer.photoshelter.com/image/I0000ToAmjYwpCdk

pistol28

Bun venit Vergilius
:bzz: :welcome:

Pe bloc este foarte cald si vant, mai bine pe balcon.

Eu l_as duce la parintii sotiei, daca ii inteapa as zice ca scapa de reumatism si m_as bucura pentru ei, ca vor trai multi ani  si bine fara dureri reumatice.

In stup este bine sa umbli cat mai rar posibil, orice vizita le deranjeaza iar orasul nu este foarte mare, pot face ele cate o vizita la o DULCEATA :bzz: :bzz:.

Asa se intareste legatura cu socrii, ai spatiu unde sa depozitezi sculele si caturile iar ei vor primi  :bzz: :bzz: HARNICE dupa ce le-ai luat VIESPEA de acasa   =)) =)) =)) =)) =)) =))

Trebue sa tii cont si de cel mic (sa-ti traiasca si sa fie sanatos) ca il pot intepa  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Tamu

Bine ai venit printre noi.
Si eu m-am indragostit de ele si la un moment dat m-am gandit sa le aduc la bloc (am vreo 6 tei la 4m. de balconul meu) dar sincer nu cred ca le e locul in oras. In primul rand e poluarea f. mare si nu cred ca as consuma mierea lor.
Stupii mei sunt la socrii la vreo 30 de km. de oras. Cred ca e cel mai bine si ptr. mine si ptr. ei. Asa nu stau toata ziua cu nasul in ei.
Cauta o cunostinta, o ruda pe cineva de la tara unde este zona cu mult salcam si vorbeste sa te lase sa tii acolo albinele.
Mult succes!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Vergilius

Multumesc de urari!
As avea unde sa-l tin, stupina unde l-am dat la populat este a cumatrului meu, deci nici o problema. Ma incanta ideea de a incerca aceasta noutate, pe bloc, daca tot am posibilitatea. Tocmai de aceea am luat un singur stup, sa vad cum ar merge. M-am tot gandit la situatiile cu care s-ar confrunta albinele si de aceea v-am cerut sfatul. Oricum, cred ca ele s-ar adapta conditiilor, orice ar fi, sunt pe aici muuult mai demult decat sunt oamenii. Am tot cautat, dar nu am gasit nicaieri distanta maxima la care poate zbura o albina fata de pamant. Distanta la care le-as pune eu, ar fi de aproximativ 20 m fata de pamant.
Da, teoretic locul lor este in natura, iar prin asta ma gandesc sa aduc natura mai aproape de casa  :). Nu am bani ca mi-as face acoperisul tip gradina. Bine, aici mai implica si altele.
Cum ar fi oare sa urci pe bloc si stai ca intr-o gradina?  Ahh, ce vise.... :). In tarile civilizate este o tendinta crescatoare pentru apropierea de natura, la noi din contra.
Ma rog, revenind la stupul meu, ma mai gandesc.
Numai bine!