Hranire prea multa?

Creat de Edi D., Septembrie 20, 2014, 10:38:22 AM

« precedentul - următorul »

Edi D.

  Am inceput din data de 3 septembrie hranirea albinelor,si mai multi prieteni mi-au spus ca am dat cam mult si cam des.
  Hranirea a fost facuta la 2-3 zile cate 500 ml sirop 2/1,in primele 4 hraniri am dat si ceva Startovit,dar am oprit administrarea.
  Siropul a fost facut cu ceai,fara a fi invertit.
  Deja ma gandesc sa hranesc o data pe saptamana,asta in cazul in care nu aflu lucruri noi su folositoare de la dumneavoastra.  Multumesc anticipat.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

TDI

Ramele trebuie sa fie 75% pline, minim; 50% capacite minim - negre de albina, minim 4, din care 2 capacite 75%.

MirceaCalin

Citat din: TDI din Septembrie 20, 2014, 11:30:20 AM
Ramele trebuie sa fie 75% pline, minim; 50% capacite minim - negre de albina, minim 4, din care 2 capacite 75%.
Sincer, fără supărare, eu n-am prea înţeles mare lucru !
Poate puteţi face mai multe precizări...

TDI

O rama buna de cuib are o greutate medie a cerii si a lemnului de 350 gr., albina acoperitoare are o greutate de aproximativ 250 gr. O rama buna pentru iernat are o greutate totala de 3.1-3.6 kg. O colonie pe 5 rame trebuie sa aibă o rezerva de hrana de 15 kg.
De aici matematica e simplă.

bucovineanu

Citat din: Edi D. din Septembrie 20, 2014, 10:38:22 AM
  Deja ma gandesc sa hranesc o data pe saptamana,asta in cazul in care nu aflu lucruri noi su folositoare de la dumneavoastra.  Multumesc anticipat.
Daca ramele nu sunt pline, adica daca mai exista celule goale si sigur cred ca mai sunt in locurile de unde a eclozat puietul, nu e nici o problema daca se hranesc in continuare.Cand nu mai au unde depozita nu mai iau siropul din hranitor. Nu trebuie sa-ti faci griji ca nu au unde sa faca ghemul daca nu au celule goale. Daca apreciezi ca fiecare familie are 14-16 kg la rezerva te poti opri.

TDI

La albine nu exista prea mult. Nici la munca, nici la consum. Dar prea târziu exista.

Edi D.

  E posibil sa se blocheze cuibul cu miere si sa scada numarul de celule cu puiet din cauza lipsei de spatiu?
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

bucovineanu

Puietul care va ecloza peste 3-4 saptamani oricum nu prea are valoare. Si daca se da sirop la 2-3 zile nu prea exista pericolul de blocaj.

MirceaCalin

Citat din: TDI din Septembrie 20, 2014, 12:34:57 PM
...De aici matematica e simplă.

Cred că mă mai pricep şi la mate însă ce se face cel care nu are cântar ca să poata pune în practică cele de mai sus !
Efectiv nu vreau să glumesc pe seama nimănui şi, în plus, doresc să aflu cât mai mult despre apicultură !
:wink2:

apivasmob

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 20, 2014, 08:36:18 PM
Citat din: TDI din Septembrie 20, 2014, 12:34:57 PM
...De aici matematica e simplă.

Cred că mă mai pricep şi la mate însă ce se face cel care nu are cântar ca să poata pune în practică cele de mai sus !
Efectiv nu vreau să glumesc pe seama nimănui şi, în plus, doresc să aflu cât mai mult despre apicultură !
:wink2:
TDI a sus ca principiu de ce esti carcotas?
Sanatate tuturor apicultorilor

paul1

Mircea Calin, da' o apreciere "la mana"poti face ? Banuiesc ca in viata ta ai dus in mana o sacosa cu 3 kg. de cartofi ! Daca inca nu, poti incepe ... antrenamentul !
LE ... cartofii poti sa-i inlocuiesti cu mere, pere, banane, portocale.

oroles

#11
Din experienta mea modesta, cred ca  chestia cu blocatul cuibului este o prostie. Cand lasi toamna albinele independente, fara sa le hranesti cu zahar nu vei avea in veci cuiburi blocate cu miere. Matca scade ponta si concomitent cu asta albinele aduna mierea pe mijloc. Te astepti ca daca ii mai dai o rama goala la mijloc, intre rame pline cu miere sa se apuce de ouat. Am facut asa la 57 de stupi si doar la 3 au fost ouate ramele. In schimb au carat mierea de pe ultima rama pe asta goala. Culesul influenteaza foarte mult ponta. Daca de exemplu vrei sa ai puiet trebuie sa tii cont si sa hranesti cu hrana proteica. Degeaba ai cantarele pe plus, daca polenul este putin in natura iar albinele culeg de la plante care secreta nectar mai mult si mai putin polen. Desi toamna la mine e intr-o oarecare masura calduroasa si nectar ar mai fi in natura, matcile au incetat ponta din lipsa polenului. Se vorbeste foarte mult despre stimularea de toamna, fara a se vorbi despre conditiile meteorologice care influentaza cresterea pontei. Degeaba stimulezi ca prostul, daca afara noaptea sunt 5-6 grade ca la mine. Am un stup aflat pe tot parcursul zilei la umbra. Este un stup puternic, cu rezerve bune de miere. Cu toate astea matca si-a incetat ponta de tot acum 2 saptamani cand majoritatea mai aveau puiet pe 2-3 rame. In plus, fiind incepator am avut prea putine rame mai negre de lasat la fiecare in cuib. A avut rame cu 2-3 generatii de puiet in ramele respectine, insa nu au fost preferate de matca. Matca a fost tanara, de anul acesta, din botci de roire. M-as fi asteptat sa oua mai mult, dar iata ca nu a facut-o. Sfatul meu e ca trebuie si sa stiti cand si in ce conditii trebuie sa faceti stimularea. Altfel, sunt bani aruncati in vant! In concluzie, albinele nu au nevoie doar de hrana glucidica pentru a creste sau mentine ponta. Mai sunt si alte conditii de care trebuie sa tii cont

Poate o sa vi se para cam devreme, dar eu am inceput impachetarile de iarna. Alaltaseara s-au inregistrat 5-6 grade in zona mea. Le-am pus cate o foaie de extrudat negru la fiecare capat al cuibului si dupa el diafragma. Asa am facut anul trecut si a iesit bine. Sper sa ies la fel de bine si anul acesta, desi nu prea sunt convins. Am infundat cu burete aerisirile din podisor. Buretele permite o usoara circulatie a aerului si este si un bun absorbant. Deasupra, peste podisor am pus carton.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu



















Nu faptul ca ace stup e la umbra a facut ca regina sa inceteze ponta. Alta e cauza, probabil regina.

















oroles



Ce sa aiba regina? Am gasit-o saptamana asta. Era acolo, frumoasa si aparent sanatoasa. Eu credeam ca e bezmetic. Din ce stiu eu regina aceasta este o regina buna din botci de roire. La aceasta data cam toti stupii mei si-au incetat ponta. Mai au puiet pe 1-2 rame de cel mult dimensiunea unui ou. Am stupi care la fel nu au deloc puiet, cu regine din acest an, din botci de roire.

Il voi tine sub supraveghere pana spre primavara sa vad ce se mai intampla cu el. Sunt curios daca trece iarna.















Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Ce probleme sa aiba matca? Braula nu am observat pe ea. La al treilea tratament cu VF trebuia sa le fac parastas la braula.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani