Plugul pentru arat care iti usureaza munca semnificativ

Creat de romikele, Mai 10, 2015, 01:33:07 PM

« precedentul - următorul »

romikele


Kov iulian

Exista asa ceva si pe la noi, cei drept nu un numar asa de mare pluguri de acelea.

pharaonu75

Plugul ala este pentru jmekeri! Pentru "stapanii" nostri din vest sau de peste ocean.
Pana cand romanul "de rand" va avea bani ca sa si-l cumpere (adica niciodata), va lucra pamantul tot manual, salivand dupa astea:

https://www.facebook.com/vadim.yandraikin/videos/o.1515477075404973/803890989704733

https://youtu.be/z00IHJlcJFA
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Sunt si la noi. Cunosc asociatii agricole care au pluguri asa de mari.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Lemken este Mercedes-ul, BMW-ul plugurilor. Daca ma gandesc la masini de lux ar fi un Porcshe, Lamborghini, Maserati. Si nu e tare numai in pluguri. Am avut ocazia sa fiu prezent de doua ori la fabrica lor si ma mandresc cu asta. Un astfel de plug s-a produs si in tara la noi dar... putini cunosc. Este un domeniu in care am trait.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

cornelioandanciu

Plug buuun ! Da cu ce-l tragem? Ca UTB au papat-o smecherii !
Va salut.

oroles

Nu il trageai cu un UTB. Si sa fim seriosi, un produs bun nu dispare daca il cere piata. Pai consuma UTB-urile motorina de te usuca la buzunar. Daca nu il opresti cand alimentezi nu mai pleci de pe loc. De aceea a ajuns hectarul de arat la pretul actual. E adevarat ca se vindea bine in tarile mai sarace. In Occident nu faceai fata cu el. :D Pai nu ti-l cumpara nici un occidental ca nici caldura nu aveau inauntru. Ori tehnica a evoluat, ei nu au tinut pasul (asa s-a intamplat cu multe alte produse romanesti) si asa s-a ajuns la falimentarea UTB. Mai este o firma care inca il fabrica. Stiu ca si UTB-urile erau sub licenta Belarus, deci nu prea am putea spune ca era 100% romanesc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Mai 10, 2015, 09:33:29 PM
Nu il trageai cu un UTB. Si sa fim seriosi, un produs bun nu dispare daca il cere piata. Pai consuma UTB-urile motorina de te usuca la buzunar. Daca nu il opresti cand alimentezi nu mai pleci de pe loc. De aceea a ajuns hectarul de arat la pretul actual. E adevarat ca se vindea bine in tarile mai sarace. In Occident nu faceai fata cu el. :D Pai nu ti-l cumpara nici un occidental ca nici caldura nu aveau inauntru. Ori tehnica a evoluat, ei nu au tinut pasul (asa s-a intamplat cu multe alte produse romanesti) si asa s-a ajuns la falimentarea UTB. Mai este o firma care inca il fabrica. Stiu ca si UTB-urile erau sub licenta Belarus, deci nu prea am putea spune ca era 100% romanesc.
Cum zicea un domn "Eu plugul in trag cu inima !" Sau cu p...a, ca ne-au saracit astia de tot, nici magari nu ne permitem sa mai tinem, daramite cai pentru pluguri ! :D
Va salut.