Stupina Aurelian A.

Creat de Aurelian A., Martie 21, 2014, 01:56:14 PM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Vin si eu cu o filmare, mai slabuta ce ii drept, dar prin care as vrea sa va cer pareri despre situatie..am zis ca un video face cat o mie de cuvinte chiar daca e de o claritate mai naspa  ^:)^

https://www.youtube.com/watch?v=LcrgbbFY2E0&feature=youtu.be
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

m-am uitat dar nu am inteles situatia ciudata care este. ca sa ma dau cu parerea: ai scchimbat lada la cel verde si albinele ezita sa intre?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

stai linistit, albinele care se intorceau observau diferenta, daca ai stupii unul langa altul, fara distante mari intre ei o sa observi ca se duce albina pe la vecini si le vor primi pe cele care se intorc cu polen, restul vor survola lada noua si vor intra pana la urma. a 2 a zi nu vor mai fi probleme.
Ieri am vrut sa schimb si eu lazile si dupa prima am renuntat coloniile mai mici pot suferi putin daca o parte din culegatoare intra pe la vecine.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Se cam vedea ca foarte multe albine au trecut la vecini ,in special la unul..asta e,l-am intarit putin pe celalalt  :)...dar lada am pus-o exact in acelasi loc si nu sunt foarte apropiati,ma mir de ce au intrat dincolo...cred ca nu le-a placut verdele  :rotfl:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dany 1

Salut  AURELIAN,
Eu  stiam  ca  mutarea  in  lada  noua  se  face  seara   dupa ce  albinele  isi  incheie  activitatea  ,  mai  ales  daca  lada noua  asezata  in  acelasi loc  nu  este  de  aceeasi culoare.
Pana  la  urma  cum  se  mai  prezinta  situatia?
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

SPYKAL

Eu nu inteleg un lucru. De ce tii urdinisul deschis la maxim la ora aceasta??!!! Ai incercat sa te uiti in stup dupa ce ai facut transvazarea? MAi are albina?

Aurelian A.

L-am lasat la maxim doar o ora, doua maxim sa intre mai usor albinele in lada noua ,,,intre timp totul este okei la stupul cu pricina,a pierdut ceva culegatoare din cauza dezorientarii dar nu e problema :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga