Offtopic la Pustu stuparul

Creat de marian sima, Ianuarie 10, 2016, 01:22:45 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Gemelu din Ianuarie 11, 2016, 10:49:53 PM
Dragoș, in măreția ta ai arătat încă odată de ce ești în stare. Ai publicat o discuție privată fără acordul interlocutorului. Și pentru a arăta și mai mult despre tine, nici măcar nu ai avut bunul simț să duci conversația pâna la capăt. Te-ai grăbit ca un copil să ne arăți ce descoperire ai facut... :new:

  Mai Gemelu tare semeni a clona lui Leonard...oricum discutia respectiva este PUBLICA ! Invata la folosesti YT-ul !  cat priveste chestia cu ceara o lasam pe alta data.

bio

Citat din: Gemelu din Ianuarie 11, 2016, 10:49:53 PM
.....
Dar hai să te mai informăm noi, cei care ne "pierdem" timpul ascultând emisiunile lui Dan Pustu:
Leonard este UN OM originar din România care a reușit să facă profit dintr-un hoby ca apicultura tocmai undeva fără bază meliferă, și dintr-un produs al albinelor pe care mulți, din comoditate nu îl luăm în seamă: CEARA. Cred ca deține mai multe familii ca tine. Și cred că lucrează el însuși, nu are oameni pe care să-i muncească asemenea "negrilor pe plantație". Apropo' de când nu ai mai pus mâna pe un stup să-l deschizi cu mâinile tale?
.....

....sal, Gemelu... ma bucur sa aud de aceste realizari ale lui Leopnard....
....m-ar bucura compania lui Leonard , .... m-ar bucura discutii cu el deoarece spui ca a reusit sa obtina rezultate frumoase pe baza cerii de albine.

Ma intereseaza mult cum reuseste sa creasca productia de ceara.... cum extrage ceara din fagurii de reforma...
.. ce produse o face si cum le desface nu ma intereseaza ca este afacerea lui.,.. dar ma intereseaza cum sa fac si eu sa obtin cit mai multa ceara pe familia de albine  si cred ca sunt multi care vor sa afle cit mai multe despre acest subiect.

Gemelu

Citat din: bio din Ianuarie 11, 2016, 11:18:20 PM
Ma intereseaza mult cum reuseste sa creasca productia de ceara.... cum extrage ceara din fagurii de reforma...
dar ma intereseaza cum sa fac si eu sa obtin cit mai multa ceara pe familia de albine  si cred ca sunt multi care vor sa afle cit mai multe despre acest subiect.
Sincer, și eu sunt interesat de aceste aspecte și sunt convins că multi alții. Dar cum i-am spus și lui Dan, sunt începător, și nu am ce împărtăși în discuțiile live, așa că nu am de ca participa în hangouts. Prefer să urmăresc pe Youtube și mai întreb pe chat. Dar la ultima discuție am înțeles că "nenea Bio" este dorit și așteptat. Așa că vă rog, pe dumneavoastră sau pe alt doritor dintre cei bine intenționați să intre atunci când este și Leonard și să scoată totul de la el. Sunt convins ca ne va împărtăși tuturor din experiența lui cu acel model de stupi (cred ca asemănător cu MEA sau Alpine de la ruși) în care crește albine în sistem bio deci fără antibiotice și tratamente. Ce am reținut (pentru că am fost foarte interesat) este că albinele sunt hrănite mai mult cu sirop, și nu folosește foița de fagure artificial. Cred că fără să experimenteze, face ce vrea Bunka să facă, cu celula mai mică. Iar ca producție de ceară, orice apicultor în dezvoltare e interesat să-și crească repede faguri, și are ce sa ne spună. Printre altele, Leonard are și talentul de a structura bine o discuție astfel încât sa scoată totul de la interlocutor.
Altă contribuție a lui Leonard care mă interesează și aștept să fie finalizată, este traducerea unor videoclipuri de pe Youtube despre tehnologia lucrului cu familii ajutătoare cred, la ferma apicola Vener din Muntenegru.

Dragos, poți scrie românește? Nu înțeleg termenul "YT" !
Citat din: Dragos G. din Ianuarie 11, 2016, 10:59:57 PMInvata la folosesti YT-ul
Am întrebat și niște copii din aceia care despre internet știu doar chatul pe mess cu prescurtările alea analfabete. Mi-au spus ca ar putea  fi vorba de Youtube. Au tradus bine? Ar fi fost așa greu să scri 7 litere în loc de 2?   :stop_the_war:
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

marian sima

Ea fiti alde matalica putin atenti.
E topicul meu si va rog fara cearta.
Dragos are dreptate un individ se piteste de pe deget,eu nu le am cu tastatura insa ieri ma vizitat un prieten,de la postarile cumnatului lui Leonard a aflat tot ce era de aflat.Sa prins si a sters si postarile cumnatului sau de pe pagina lui de facebook.

Referitor la productia de ceara ,spuneti ca zona lui nu e buna de nectar pai cum sa produca ceara decat dand sirop?Sunteti apicultori cu experienta .

Experienta apicola a asazisului Leonard am auzit-o in filmuletul in care facea pe pistolarul,unde spunea de stupul cu acel spatiu gol jos , ca roiul ramane acolo si stupul nu mai roieste,asa o fi in germanica,stupi la roire au decat roi primar roiuri secundare nu mai au.

Bio daca te-ai asculta pe tine ai avea de invatat mai multe. :rotfl: =)).


Gemelu

Citat din: marian sima din Ianuarie 12, 2016, 08:28:21 AM
Ea fiti alde matalica putin atenti.
E topicul meu si va rog fara cearta.
Multumesc de atentionare domnule Marin Sima. Va asigur ca nu am avut intentia de cearta, ba tocmai dimpotriva, supararea mea a fost pentru faptul ca sunt persoane care care distrug topice intregi din egoismul de a nu cunoaste si altii unele lucruri. Despre dumneavoastra pot spune sincer ca va respect pentru ce faceti si ati facut pentru forum si apicultura de la noi. Pot spune ca am aflat unele lucruri importante din postari, si tocmai de aceea doresc continuitatea multor oameni ca dumneavoastra pe forum.
:stop_the_war:
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

marian sima

#20
Gemelu onlain-ul distorsioneaza intelegerea anumitor factori,lucruri si multe altele ,intalnind fata-n fata mai multii apicultori cu care am avut divergente acestea dispar .Ba cu multi am ramas prieten.

Daca convorbirile in direct de pe canalul lui Pustiu raman la acest nivel de ele nu se pot folosi decat cei care pot sesiza invataturile bune de cele mai putin bune si avantajul este tot al apicultorilor experimentati.

Bine era daca aceste intrevederi onlain se concretizau in intalniri apicole care sa cuaguleze breasla apicola intr-o miscare.

Asa aceasta actiune nu ramane decat la stadiul de discutii,poate unul mai afla cate o notiune insa la vara va da mierea la pretul anuntat de Dobre si dupa care se va alinia si ceilalti procesatori,adica sub 8 lei pe kg.

Eu unul ii propusesem si apicultorului din canada ca atunci cand revine in tara sa facem o intalnire apicola,nu sa vrut asa ca nu mai ma bag .
Sa postezi niste filmulete , sa cenzurezi parerile sa lasi doar cele care lauda e o atitudine Ceausista.Asta este ca natiune am avut o buna perioada petrecuta sub comunisti asa ca unii sunt obisnuiti cu directivele tatucilor ,asa a facut si comunisti au omorat pe cei care nu au fost de acord cu ei ca pe urma sa insufle niste minciuni.

Unde p m au vazut unii ca DM a fost injurat nu stiu,daca e asa cei care lau injurat sunt niste tembeli ,daca nu cei care fac astfel de declaratii sunt niste idioti si mincinosi ordinari care mint pentru a crea o stare .










Pustu

Citat din: marian sima din Ianuarie 12, 2016, 11:41:32 AM....
Daca convorbirile in direct de pe canalul lui Pustiu raman la acest nivel ...

Bine era daca aceste intrevederi onlain se concretizau in intalniri apicole care sa cuaguleze breasla apicola intr-o miscare.

Asa aceasta actiune nu ramane decat la stadiul de discutii ...
Eu sunt deschis la orice propunere , idee , sfat ........ . Cu o singura mentiune : de " miscare " se ocupa Leonard  =))

marian sima

Atunci e o miscare doar cu numele ,daca organizatorul se piteste dupa deget asa va fi si miscarea. =)) =)) =)) =))

Cipi

Leonard a facut o gluma si trebuie tratata ca atare.

romikele

Dacă Leonard vine în țară, îl rog să treacă mai întâi pe la Oinacu !  :rotfl:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Poate face un schimb în natură: pușcoace contra silicoane!  =))

mape 48-petru manea

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul---iarna ca vara nu am timp---Daca Leonard este NILO,vreau sa-i multumesc pentru traducerea filmelor cu ferma Vener ---Nu le multumesc celor care alunga de pe forum nou veniti care au ceva de spus despre apicultura ex.Dan Margarit ,Edy,Leonard etc.

marian sima

Nu inteleg de unde fantasmagoriile astea cu a alungat de pe forum,Margarit si altii nu au fost pe forum sau poate au fost doar in viziunea unora.

Eu v-am spus terminati cu minciunile,nu a injurat nimeni pe Margarit ,daca eu nu cred tot cea ce se posteaza pe net e treaba mea ,daca-mi spun parerea in termeni apicoli nu ar trebui sa deranjeze ,daca din intamplare dau un sfat apicol o fac bineintentionat nu trebuie sa fie considerat o ofensa.

Si-n alta ordine de idei atata timp cat imi soliciti sa mi te adresez intr-un fel asa ma voi adresa.

Reversul medaliei nu il vedeti ,in filmuletele acelea sau facut niste declaratii altii nu se mai supara,asta face diferenta dintre barbati si cucoane.

V-am spus cand eu postam ca nu cred unele chestii din apicultura canadiana multii imi lasati mesaje private ca nici voi nu credeti,eu am spus-o cu voce tare voi a-ti spus pe la spate,cand un canadian imi spunea la tel de alt canadian ca e arogant eu il credeam (am zis si eu sa incep sa cred canadieni :)) acum se declara mare fan .

Sunt sitirit de fatarnicia asta ,eu asta sunt iti spun ce cred in fata ,nu ma tem decat de Dumnezeu si daca vreo data e vorba de o intalnire fatza-n fatza ,nu mi-e teama de nimic,cand am gresit mi-am cerut scuze public,restul a fost purul adevar.






Paraschivescu Teodor

Am onoarea de a saluta pe toata lumea . Eu sunt prea mic si neimportant dar respect pentru ce face Dan Pustu pentru noi pentru timpul pierdut.
Domnului Dragos sanatate, dar respect fata de domnul Leonard n-ar strica, dansul nu ancearca decat sa ne mai lumineze la minte ca cei care stiu mai rar asi dau drumul la gura.
Inca odata ami cer scuze daca am jignit pe cineva