Bihorean get-beget

Creat de cristian bh, Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

#90
Nenea Cristi punete si fa niste hraitoare daca nu ai si ia niste zahar
Invertesti zaharul prin fierbere (reteta lui gica romanescu dumnezeu sa il ierte)si pui si ceva miere daca ai
Siropul il inparti iei un sfert din iel si bagi protafil (conform prospectului atat si pt dozajul in sirop ca si dozajul la o familie )iar celalalt sirop il dai tot la doua zile cate 100 150 ml in fiecare seara
PS:-PROTAFILUL IN ADMINISTREZI SEARA TARZIU CA DACA NU ORI SA IA IELE LA HARTA ORI IEI TI CEVA INTEPATURI
Daca ai ceva nelamuriri  :-c    :hi:

cristian bh

Aproape am uitat ca mi-am deschis pag personala, :yahoo_cry:


Citat din: cristian bh din Iunie 17, 2013, 11:15:48 PM

De vreo doua saptamani cu ajutorul unui consatean care are vreo 50 fam.am primit unda verde la prins roi din pomi ca dumnealui si-a umplut lazile goale toate si uite asa in cateva zile 15 roi si-au gasit caminul in lazile mele . :yes:   GRATIS :thanks:
Problema e ca n-am avut nici macar o rama cu miere sa pun, pur si simplu doar rama cu foaie de ceara lipita si nemaifiind in aceasta situatie nu prea stiu cam ce ar fi de facut la modul corect.   

La doua luni dupa ce am prins roii,consateanul meu si-a luat adio,de la familie,de la cei 50 de stupi,de care s-a  ocupat singur, lasandu-i pe seama fiului sau ,care a stiut pana in acel moment doar gustu mierii :) si nevoit la ora asta sa se descurce si sa invete pe rupte .
Fiindca anul trecut am pus doar o data niste turta,     si in septembrie o data cam 400 gr sirop,si fiind mai toate abia pe 2,3,4,si poate 2 pe 5 rame am unificat in toamna si am intrat in iarna cu 8 fam ,din care am 7 prezente la apel.
Una a ramas din greseala pe 2 rame si si-a luat adio de la primavara de-o 2 sapt.
O data in decembrie si saptamana asta le-am pus miere in punga deasupra ramelor ,
Azi pot spune ca a fost prima zi din acest an in care albinele au iesit la colectat ,    polen galben aduceau la greu.
Patru feluri de flori am vazut azi   anglicei,cateva papadii,niste floricele tot cate una intr-un loc asemanatoare cu florile de musetel ,pe astea le-am vazut si de o luna,si ceva flori asemanatoare cu papadia de se fac un smoc una langa alta,si cresc pe malul apei prin pietrisul si nisipul din albia raului astea sunt cele mai numeroase si am vazut albine pe ele pana spre seara.
Sa le mai stimulez cu ceva turta sau se descurca ele si cand ?  si ce ? :thanks:

Marius-ursulakhe

Salutare Cristian
La familiile tale trebuie sa aiba in aceasta perioada non-stop miere cristalizata deasupra pe rame pt ca nu ai avut multa multa mancare in iei si trebuie sa le asiguri hrana pt acum creste consumul datorita aparitiei puietului
Pana sa isi poata ele asigura nectarul de care au nevoie in fiecare zi (si aici ma refer la hrana pe care o consuma zilnic )mai dureaza un pic -si aici eu zic ca pana la pomi fructiferi
Ne mai auzim la telefon

cristian bh

S-a pus praful pe pg asta.Deschid geamul,dam cu pamatuful,...pana cum cele 10 fAM intrate la iernat,sunt in activitate,...azi am vazut ca aduc polen,cu toate ca iarna nu a fost una grea,zboruri au fost una inainte de sarbatori si apoi saptamana trecuta cred!
De ambele dati,...au scos destul de multa albina moarta din stupi,..n-am deschis inca stupii,posibil sa fi inceput ponta,si cred ca ar trebui puse peste cele cateva ziare de pe podisor,care au fost singura impachetare, puse niste toale!
Nu ma supar  deloc pe cei ce intervin cu pareri! :)