Bihorean get-beget

Creat de cristian bh, Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Cristi uitate pe YOUTUBE cauta APISYUSTIN si uitate la filmarea PRIMA LUCRARE DE PRIMAVARA[STRAMTORAREA CUIBURILOR DE ALBINE] este foarte buna explicatia si foarte importanta treaba asta la primavara

cristian bh

noi de 5 ani de zile n-am dat nici un gram de zahar la albine ca n-am luat mierea de le ele  nici siropuri ,ca le tinem doar pt noi sa avem miere curata si daca ii mai putina problema o fost cred ca taica meu n-o curatat botcile la timp  si or roit cam mult si probabil familiile or slabit apoi o venit seceta taicameu zice ca n-or avut de unde culege sa capaceasca puietul  dar seceta o fost si la altii nu numai la noi ca acuma m-am uitat la stupi si numai doi mai au urdinisul lasat m-am aplecat si n-aud nici un bazait inauntru ,lam intrebat pe tata si-mi zice ca asa stau ele linistite asa o fi oare

Marius-ursulakhe

Cristi in general daca ai miere in rame si vrei sa faci stimularea matci dai cate o rama cu miere dupa diafragma si descapacesti putin putin sa nu provoci furtisag iar acest lucru se face primavara si toamna
Iar in legatura cu ascultatul albinelor iarna in general se face cu un furtun mai flexibil care se baga pe urdinis foarte incet sa nu faci galagie
-eu nu fac asa eu pun urechia la urdinis si daca nu imi pare ceva inregula bat un pic cu degetul in partea frontala a stupului iar daca se aude un bazait puternic si dupa aceea se reduce pana ajunge un bazait normal constant si daca este unul mai incet acesta este normal
-daca se aude un bazaiu puternic care nu este constant cu mai multe fluctuatii inseamna ca nu are matca
-daca este slab ca "fosnetul frunzelor"inseamna ca familia nu are hrana si trebuie intervenit foarte repede
-daca lovesti cu degetul in stup si nu se aude nimic acete albine pot fi moaret (doamne fereste)

Bistriteanul

Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 11:10:15 PM
noi de 5 ani de zile n-am dat nici un gram de zahar la albine ca n-am luat mierea de le ele  nici siropuri ,ca le tinem doar pt noi sa avem miere curata si daca ii mai putina problema o fost cred ca taica meu n-o curatat botcile la timp  si or roit cam mult si probabil familiile or slabit apoi o venit seceta taicameu zice ca n-or avut de unde culege sa capaceasca puietul  dar seceta o fost si la altii nu numai la noi ca acuma m-am uitat la stupi si numai doi mai au urdinisul lasat m-am aplecat si n-aud nici un bazait inauntru ,lam intrebat pe tata si-mi zice ca asa stau ele linistite asa o fi oare

In situatia secetei de anul trecut, am vazut la un coleg cum stupii lui nu mai aveau in toamna miere aproape de loc  si asta in situatia in care nu a extras mierea de la salcam. Pina in toama albinele au consumat si ce au avut strans iar ponta (in lipsa culesului) a incetat mult mai repede.

In mod normal trebuia sa evaluati rezervele de hrana in toamna si daca se impunea sa faceti completari. Oricum la seceta care a fost hranirile de stimulare si completarea ar fi fost necesare in multe zone.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

cristian bh

rezerve au ca le-am pus de la ceilalti rame eu incerc sa-mi dau seama cum din 6sau7 familii care erau puternice pe vremea culesului si or roit de am avut cam intre 15 si 18 nu stiu exact ca tata s-o ocupat de ele pe iernat or intrat doar 6 si alea asa cum spuneam mai demult cu slabe sanse un,,, stup de cate ori trebuie lasat sa roiasca intr-un an,,,,,

cornelioandanciu

#35
Citat din: cristian bh din Ianuarie 09, 2013, 11:10:15 PM
noi de 5 ani de zile n-am dat nici un gram de zahar la albine ca n-am luat mierea de le ele  nici siropuri ,ca le tinem doar pt noi sa avem miere curata si daca ii mai putina problema o fost cred ca taica meu n-o curatat botcile la timp  si or roit cam mult si probabil familiile or slabit apoi o venit seceta taicameu zice ca n-or avut de unde culege sa capaceasca puietul  dar seceta o fost si la altii nu numai la noi ca acuma m-am uitat la stupi si numai doi mai au urdinisul lasat m-am aplecat si n-aud nici un bazait inauntru ,lam intrebat pe tata si-mi zice ca asa stau ele linistite asa o fi oare
Cu roitul de asta primavara stai linistit, la toti au roit, dar nu recunoaste nimeni.Eu am multietajati , astia nu prea roiesc, asta primavara dupa salcamul care nu a dat nectar, au roit ca nu au mai avut rezerve de hrana, in plus era perioada roirii, deci le-am adunat din pomi!
Daca le-ai bagat miere trebuie sa aiba, ciocaneste cu degetul si pune urechea pe peretele lazii.Daca nu auzi nimic, sint moarte.Daca sint urcate sus pe speteze, baga-le urgent mancare.
Eu am avut una posibil fara matca, a consumat enorm! I-am bagat mancare saptamana trecuta de la altul care avea.Pina in februarie nu stiu daca are matca sau nu, dupa zumzait cam nu ar avea, vad atunci daca a inceput ponta.Daca nu , iibag o rama cu oua de la celelalte sa vad daca isi mai trag botci, cu toate ca cred ca s-a bezmeticit daca nu a avut matca.Am incercat odata o discutie in cat timp se bezmeticesc albinele pe timp de iarna, nu prea s-a bagat nimeni, nu am gasit scris nici in carti.
Va salut.

cristian bh

am ciocanit din nou nici un bazait,,,,,  ce sa fac sa deschid stupul pe frigul asta

cornelioandanciu

Citat din: cristian bh din Ianuarie 10, 2013, 01:51:18 PM
am ciocanit din nou nici un bazait,,,,,  ce sa fac sa deschid stupul pe frigul asta
Cristi, alea sint moarte! Mai ai posibilitatea ca peretele stupului sa fie foarte gros si sa nu le auzi, se poate si asta!
Va salut.

cristian bh

 peretele e cam 4 cm dar sa-l desfac sa ma uit,,,,,,,,,,,,,, sau nu

tassevasi

Citat din: cristian bh din Ianuarie 10, 2013, 01:51:18 PM
am ciocanit din nou nici un bazait,,,,,  ce sa fac sa deschid stupul pe frigul asta

   Daca nu ai auzit nimic , incearca sa-l desfaci  un pic , poate nu ai auzit tu ,poate au nevoe de ajutor  ,sunt amortite , nu au mincare  ,vezi ceva , eu nu a-si putea sa stau .

cornelioandanciu

#40
Scuza-ma, am avut ceva de lucru, acum nu sint in tara, sint prin Franta.Salta un pic scandurelele de la podisor si vezi care-i treaba cu ele.Am inteles eu ca doar la cativa nu auzi bazaind?Sau  la toate? Numai un pic salti o scandurica, vezi ce se intampla si o pui la loc.Daca sint sus pe rame, le bagi mancare urgent!
Pot fi sus pe rame amortite sau moarte in celule,sau peretele este prea gos, de asta nu auzi.Dar daca zici ca ai pus urechea si la urdinis...Scrie ce ai vazut in stup
Va salut.

stelica

Pentru a nu deranja cuibul iarna si a verifica starea lor cauta un tub din alea de la perfuzii lung de 50cm si il introduci pe urdinis un capat iar celalalt in ureche si ciocanesti usor peretele stupului si daca auzi zgomot biziit inseamna ca nu sunt moarte.Daca bizitul este puternic si scurt ierneaza bine daca este prelung ai ceva probleme.

Marius-ursulakhe

Si ce ai facut pana la urma cu albinele cum ai procedat.
Eu unul incercam prima si prima data cu un furtun sa il bag pe urdinis si sa ascult stupul in timp ce bat usor in paretele stupului daca nici asa nu se aude nimic atunci as fi recurs la varianta cu desfacutul podisorului incet incet
La cati stupi zici ca ai problema asta?

cornelioandanciu

La pariu ca i-a fost frica sa le desfaca pe frig! Sa dea Dumnezeu sa fie din cauza grosimii peretilor, 4cm este grosime mare.Eu mi-am cumparat un stetoscop, nu am auzit nimic cu el, m-am speriat ca au murit albinele!Dar cu urechea lipita le-am auzit bine.Una, dupa cum v-am spus, era fara mancare.
Va salut.

bucovineanu

Cu urechea lipita de stup, daca ai vreo 200 de familii si afara e frig iti trebuie foi de varza murata cand termini.  :smile:
Eu nu le ascult defel, dar le pun mancare suficienta in toamna. Daca vreounul ar trece in alta lume, oricum nu am ce sa-i mai fac. Daca nu ar avea regina, nu pot sa intervin pana in primavara.