Bihorean get-beget

Creat de cristian bh, Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

na fi cineva ce-a fost incorporat in 1988 in ianuarie la UM 01214 INEU de ARAD reg. de artilerie ca poate dau de acul din caru cu fan.sa ne mai aducem aminte cum am dezertat de la CINCU jud brasov din 120 insi aproape 80 de-or dat coloneii cu caschetele de pamant

cristian bh

care-i ce mai eficienta metoda de a dezinfecta un stup ce a mai avut albine in el afara de-al arde cu arzator din ala cu care parjolim porcii de craciun legat la butelia de aragaz si confectionat la cea mai ramas din UZINA MECANICA STEI

silviu

        Din cate stiu eu cu splutie de soda caustica,dar in scurta mea experienta nu al folosit decat arderea cu lampa cu gaz.Poate au altii cu mai multa exp.alte metode.
                             Cu stima,
                                    Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

barabasl

din cite am citit si auzit curatarea/ dezinfectarea cea ami buna ar fi: curatat mecanic (razuirea), dupa care spalat cu solutie 4-5 % soda caustica, limpezit pina suprafata stupului nu mai e lunecoasa, uscat, si in final arderea cu o lampa de gaz pina prinde un pic de culoare (galben - maroniu)

Marius-ursulakhe

Eu sunt numai de doi ani in apicultura dar stiu ca in general se face cu au spus si colegi mai sus :
-cu un spaclu sau o dalta apicola se razuieste grosier apoi se ia un vailing si se face o solutie de soda caustica cu apa calduta se ia un burete de bucatarie si se curata cutia dupa aia se limpezeste bine cu apa se pune la uscat dupa ce e uscata se ia parjilotorul si se flambeaza cutia
In general se foloseste soda cu o concentratie de 5% pt ca soda dizolva si depunerile de propolis
In acele depuneri de propolis se pot acunde tot felul de microbi
La fel pori face si cu ramele vechi numai cu acestea se lasa la inmoiat 20 min in soda si ar fi bine ca soda sa fi cu apa foarte calda

niculita

Bun venit printre noi....LA MULTI ANI SI IERNARE USOARA LA ALBINUTE!!!! :coffee: :coffee: :coffee: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :nono:

cristian bh

 :thanks: :thanks: tuturor pt primire si pt primele sfaturi si tinand cont de faptul ca asa cum am spus slabe sanse sa scape vreunul din iarna om lua-o de la-nceput si cu ajutorul vostru no-om descurca mai bine anul asta si n-om limita la cateva familii bune pt necesarul familial

Marius-ursulakhe

Cristi pe acest forum de discutii apicole sunt multe informatii foarte importante si sunt si colegi toleranti pt incepatori vezi tu eu am invatat apicultura de unul singur nu am avut mentor numai de pe forum si din ceva carti dar in special din filmarile lui ne marin acum vizionez a lui dan margarit si multi alti pe care momentan nu mi aduc aminte mometan
Eu sunt totusi de pareria ca ar fi bine sa inveti tu apicultura iar daca la primavar esti hotarat se iti cumperia albine daca ale tale mor sa stii ca este foarte important da stii doua lucruri :
-familiile sa roii da nu fie agresive (este foarte important pt incepatori)
- sa fie foare harnice si daca se poate sa nu provina din roi naturali(pt ca au instinctul de roire foarte mare)
Eu am avut noroc sa dau peste un domn din Sitani care a fost foare intelegator si mi-a explicat foare multe lucruri (el mi-a aratat prima data o matca in realitate si diferenta intre un trantor si o albina sau matca si mi-a dat multe sfaturi foarte importante impotriva furtisagului pt al opri daca este la inceput si multe altele)
Acest domn mai vinde in fiecare primavara familii sau roi dupa 15-20 mai iar daca ai nevoie iti dau numarul de tel (are si preturi mai accesibile) ne mai auzim :hi:

Marius-ursulakhe

Daca faceti stupi rame magazi si ce se mai tine de apicultura in domeniul lemnului sa imi spuneti ca stiu pe cineva ciu ii trebuie pe primavara (daca faceti o lista de preturi pe mesaje personale va rog)sper sa vad si io o data ateleierul dumneavoastra apropo acum vreau sa imi iau un ax de circula cu schelet de masa pe care vreau sa pun un motor de 1,5 o panza cu vidia finuta subtire care sa imi foloseasca la facut rame si corpri (la respicat scandura)
Axul este cu suport pt doua panze circular intr-un capat are o mandrina manuala sa o lolosesc pe post de freza si doua fulii mai vb  :hi:

cornelioandanciu

Citat din: cristian bh din Ianuarie 06, 2013, 07:34:50 PM
:thanks: :thanks: tuturor pt primire si pt primele sfaturi si tinand cont de faptul ca asa cum am spus slabe sanse sa scape vreunul din iarna om lua-o de la-nceput si cu ajutorul vostru no-om descurca mai bine anul asta si n-om limita la cateva familii bune pt necesarul familial
Daca albinele nu au mancare:
Pune peste rame un tifon, apoi peste asta pui placa de zahar candi.Daca nu stii sa faci candi, poate gasesti la farmacia veterinara din Beius, eu in alti ani am cumparat de acolo.Astea le dai pana la jumatatea lui februarie.Daca ai miere, baga-le miere in pungi de plastic mai groase, le intepi in lateral in trei patru locuri si le pui deasupra ramelor. Daca nu ai miere le pui candi.Apoi in februarie pe la sfarsit poti sa le bagi in pungi tot asa sirop 1 kg apa la 2 kg zahar si asa le scoti in primavara.Dar astea le faci numai daca nu au mancare, le cunosti ca bazaie prelung si stins cand bati cu degetul in stupi, pui urechea si asculti.Unde auzi asta, desfaci podisorul, iar daca sint urcate sus pe spetezele ramelor le bagi urgent mancare cum ti-am zis.Mult succes, poate de la anul facem schimb de experienta, albinele mele sint la Saldabagiul Mic, le tin acolo la cineva.Numai bine! :hi:
Va salut.

cristian bh

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 06, 2013, 11:17:56 PM
Daca faceti stupi rame magazi si ce se mai tine de apicultura in domeniul lemnului sa imi spuneti ca stiu pe cineva ciu ii trebuie pe primavara (daca faceti o lista de preturi pe mesaje personale va rog)sper sa vad si io o data ateleierul dumneavoastra apropo acum vreau sa imi iau un ax de circula cu schelet de masa pe care vreau sa pun un motor de 1,5 o panza cu vidia finuta subtire care sa imi foloseasca la facut rame si corpri (la respicat scandura)
Axul este cu suport pt doua panze circular intr-un capat are o mandrina manuala sa o lolosesc pe post de freza si doua fulii mai vb  :hi:

cristian bh

putem discuta orice oricand tel0740685587 si nu stam asa departe :hi:

barabasl

Bine ai venit pe APIADREAL!

[
Citat din: ursulakhe din Ianuarie 06, 2013, 11:17:56 PM
Daca faceti stupi rame magazi si ce se mai tine de apicultura in domeniul lemnului sa imi spuneti ca stiu pe cineva ciu ii trebuie pe primavara (daca faceti o lista de preturi pe mesaje personale va rog)sper sa vad si io o data ateleierul dumneavoastra apropo acum vreau sa imi iau un ax de circula cu schelet de masa pe care vreau sa pun un motor de 1,5 o panza cu vidia finuta subtire care sa imi foloseasca la facut rame si corpri (la respicat scandura)
Axul este cu suport pt doua panze circular intr-un capat are o mandrina manuala sa o lolosesc pe post de freza si doua fulii mai vb  :hi:

lista de preturi se poate posta si pe forumul de anunturi, poate sint interesati si alti stupari sa cumpere

cristian bh

ursulake ce zici mananca scobarul la soimi ca mi tare dor de-un scobarit ca n-am fost de un an de zile

Marius-ursulakhe

De mancat nu prea mananca chiar ieri am vb cu cineva si imi este si mie locomie sa ma duc ca nu am permis si numai in perioada 20-31 dec au fost 3 controale pe cris ia naucit te baieti cu amenzile  =)) chiar si pe pocola au fost 2 .Microbul il am si eu in sange ca nu am nimai 6 bete de pescuit dar nu prea am mai mers de cand am albine de 2 ani
PS:-la soimi  nu stiu daca mere treaba doarla holod stiu si slab tare
     -cand eram in liceu ma duceam si la taud la pescuit dar acum de cand m-am mut aici max pana la uileac (sub padure)