Bihorean get-beget

Creat de cristian bh, Ianuarie 03, 2013, 06:16:05 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

In buletin m-or  inscris CRISTE VOICU locuiesc in com carpinet jud bihor aproape de stei fost DR PETRU GRIOZA nasc in anul 1968 ,casatorit doar de aproape 6 ani si am o fetita de 4ani jumate.  de albinele ce au mai ramas ca nu stiu ce sa-ntamplat cu ele de prin toamna ca n-au intrat la iernatdecat vreo 6 familii  si alea destul de slabe cu toate ca dupa roire aveam cam 18.de albine se ocupa mai mult tatal meu inca incepator dupa 5 ani .Am primit de la o cunostinta ce era bolnav grav 2 stupi, care ne-a zis ca-s bune la casa omului si ca se invata usor si repede probabil adevarat pt persoane mai tinere da taicameu pensionar de la mina de uraniu acusi face 77 ani si am impresia ca mai uita cateodata anumite lucrari. Eu mare parte a timpului practic tamplaria cam de-o 12 anisori .inainte de aceasta va spun ca n-an lucrat nici macar o zi in vreo fabrica sau atelier de profil sa am de unde invata meserie si-mi spun si acuma ca daca in primii 2,3 ani as fi fost insurat  cu familie de intretinut ori as fi abandonat tamplaria ori nevasta pe mine ca numai scule si utilaje visam noaptea va salut si va urez un an nou implinit

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristian bh

prezentare partea2..     asadar m-am inscris pe acest forum pt ca la multi din dvs imbina tamplaria cu apicultura si eu consider ca un sfat util este oricand binevenit de oriunde ,in cazul meu ,doar pe partea de tamplarie si intaresc cele spuse de altii inaintea mea referitor atat la lazi dar mai ales la sculele electrice cu care suntem efectiv invadati si tentati de preturile mici si care arata frumos colorate .dar cu pretul a doua trei face cat una profesionala cu care veti putea lucra multi ani si nu va va lasa cand aveti mai mare nevoie de ea

romikele

Bun venit!  :hi:

Mai exista Mecanica Stei?
Acolo am facut eu stagiatura din 1982, cam 5 ani si jumatate!
N-am mai fost demult prin zona, tare as mai face un tur la vara, daca timpul imi va permite!

cristian bh

ceva cat sa-ti faci un ax de circular mai este dar daca sari gardu te indopi cu sticsuri si perinite de la EUROPEAN FOOD...... ASTIA AU LUAT aproape toata uzina autobaza binalele si toata baza sportiva de la OTELUL STEI in sala polivalenta unde sejuca volei in divizia A creste soc si salcii teren de fotbal cu tribune  acoperite de 10000 de locuri zace in paragina da cel mai tare e ca au luat si strada  ce era intre autobaza si ,fabrica de mobila binale numita de localnici si au pus poarta si pa

romikele

Pe undeva, era si o sectie de la SINTEZA Oradea, cam ocolea ceva drumul, dar mai schimbam traseul uneori.
Probabil ca si asta a disparut... dar terenul de la Minerul, mai e folosit? Mai are echipa?

Probabil a ramas caldaria de la Hotarel...  :)

stefan1

  Multumim de prezentare!
  Despre stupi nu ne-ai dat un tablou prea frumos. Daca din 18 ai intrat in iarna doar cu 6, ceva nu a fost in regula. Tratamente de Varroa ati facut? Inteleg ca partea de tamplarie iti ocupa cel mai mult timp, probabil si un castig mai stabil, dar sa stii ca cativa stupi nu necesita prea mult timp de ingrijire, doar atentie ca cateva lucrari importante sa le faci la timpul potrivit.
  Atat despre stupi cat si despre tamplarie poti sa vii aici cu intrebari sau sfaturi. Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Salutare cristian  :hi: ma numesc marius  si locuiesc in sanmartin de beius momentan
Pana acum 3 ani am locuit si eu in Stei dar pt simplul fapt ca zona aia e o zona moarta(in ultimul hal au adus-o fratii micula foame peste tot prin zona) am decis sa ma mut la tara pt ca sant in concediu pt ingrijirea copilului
Ma bucur ca mai am inca un bihorean alaturi de mine pe acest forum si sa stii ca apicultura este cel mai frumos lucru din viata mea bine intales dupa nevasta si copii  :rotfl:
In zona aia nu prea cunosc oameni numai pe doamna coca care a lucrat sa mai lucreaza la bar in intersectie si un baiat ionut ca lucreaza la pompierei Stei cu care am lucrat la european food 4 ani
Sper sa inveti si tu apicultura pt ca este o meserie care fascineaza
PS:-domnule romikele in legatura cu echipa si stadioanele MINERUL in urma cu 3 ani echipa era in grupa d sau e iar stadionul numarul 2 de anul trecut aceiasi fratii micula (EUROPEAN FOOD)au cuparat terenil mr 2 si au facut parcare pt masini din el
    -ori cum ar fi poate frumos pt dumneavoastra sa veniti prin zona pt amintiri (5 ani jumate nu ii poti sterge asa cum vrei din viata)eu cand ma duc prin zona daca doriti si daca nu uit va fac ceva poze si trimit aici pe forum numai sa imi spuneti ce doriti sa fotografiez

romikele

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 04, 2013, 07:48:50 AM
...
PS:-domnule romikele in legatura cu echipa si stadioanele MINERUL in urma cu 3 ani echipa era in grupa d sau e iar stadionul numarul 2 de anul trecut aceiasi fratii micula (EUROPEAN FOOD)au cuparat terenil mr 2 si au facut parcare pt masini din el
    -ori cum ar fi poate frumos pt dumneavoastra sa veniti prin zona pt amintiri (5 ani jumate nu ii poti sterge asa cum vrei din viata)eu cand ma duc prin zona daca doriti si daca nu uit va fac ceva poze si trimit aici pe forum numai sa imi spuneti ce doriti sa fotografiez

Ehe! Sunt multe amintiri placute!
Mi-ar placea sa revad - fie si macar in poze momentan - cateva locuri:
- carciumile "Crisul" (parca asa ii zicea) si "la Termea"
- puntea pe care treceam spre Uzina Mecanica
- gara
- restaurantul "Ardealul" de langa gara / hotel.
- autogara...

Multumesc pt. propunere!  :hi:

Marius-ursulakhe

Am promis ca am sa vin cu poze pt dumneta si asa am sa fac
O mica intrebarea am in legatura cu puntea pa care treceati catre uzina mecanica -puntea din apropierea stadionului otelul sau puntea din apropierea carciumei crisul
Unde ati stat in stei pe acea vreme ca eu am apartament pe strada Garofitei bl4 ap 9 -intreb pt ca pe aceasta strada uzina avea un bloc de nefamilisti si unul cu garsoniere si mai avea doua de nefamilisti langa autogara
Am si o veste cam prosta carciuma crisul este foarte deteriorata si acuma in cladire ii un depozit Terme acum doi ani sa restaurat cladirea si a fost un mic club in cladire care nu a functionat gara este in ultimul hal linia de trenuri a luat-o fratii micula pana la salonta si vascau si mai circula un tren de 2-3 ori pe zi cu doua vagoane Autogara a fost cumparata tot de fratii micula si isi transporta muncitori de la fabrici cu autobuzele lor, doar restaurantul ardealul mai functioneaza si este tot al aceloras frati si este mai modern se tin nunti si chefuri acolo

romikele

Am stat la caminul de nefamilisti de pe Garofitei, pe langa noi trecea crisul care desparte restul orasului de cartierul Petrileni, unde era alimentara de unde luam cota de zahar si ulei.

Am vazut cateva poze puse pe Google Earth... din pacate unele imagini imi sunt necunoscute, iar in altele (stadion si sala de sport) e jale mare. Pacat de asa iinvestitii!

Marius-ursulakhe

Am sa revin pe pagina dumneavoastra de profil cu poze cu foarte multe poze sper  :hi: dupa data de 10-12 luna aceata atunci ma duc la stei  :)

cristian bh

multam marius pt detaliidar sa stii ca terenul de la minerul mai este ca au luat doar terenul 2 ala din fata mic de antrenament ca sa infiintat echipa CS STEI  liga 4 datorita unor oameni care nu pot fara fotbal care joaca pe terenul minerul apoi de ani si ani se joaca in fiecare duminica de la 11 meciul dintre TALIBANI ce-s din stei si cei de pe sate indiferent de vreme sau ce zi a anului este.dupa meci se reinstaureaza pacea si buna intelegere la o halba de bere sau un sprit ..... palinca o lasam pana vine dom mikele ca de cand a plecat dumnealui  an dat jos din poduri caldarile de arama facute de tigani caldarari numa din ciocan prunele si merele or fost tare dulci anu asta asa ca este sa-mbatam toata tara romaneasca si moldova ase ca va-steptam pe cei ce-or trece prin zona

cristian bh

da dom stefan tamplaria-i baza da nu ma pot lauda cu stupii ca din iarna trecuta din 7 sau 8 familii or iesit 6 or mers bine or roit roi buni apoi am zis ca le-om inmulti ca de-om face la anu peste 25 om putea de un proiect din ala 141 cum ii zice da cred ca o fi seceta aia ca din unii numa or disparut pe altii iau atacat viespii la altul no mai fost matca stiu ca tratament le-a facut tata in toamna posibil si sa fi fost si furtisag asa ca nu stiu ce-o iesi din iarna asta ca si astia ce-or ramas is cam slabi.. cineva  ce o adus niste stupi la o vecina  a trecut si sa uitat la ei si o leganat din cap spunand ca la primavara neo aduce ceva roi buni si om lua-o de la-nceput

silviu

   Bine ai venit Cristian de Bihor.Sa sti ca daca vrei sa te ocupi de albine pe acest forum ai ce invata.Oricand am citit o parere competenta si multe din nelamuririle mele le-am lamurit.
  Ursulakhe pune-i te rog lui Romikele si cateva poze cu fetele care le curta pe vremea aceea ca dupa anii aia ii suspina sufletul.Ce sa facem daca nu putem fi de doua ori tineri burlaci si niciodata batrani.
                    Cu stima,
                    Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca