Marius - Apicultura

Creat de MariusApicultura, Septembrie 27, 2012, 09:54:56 AM

« precedentul - următorul »

exarhu

Care-i treaba cu descapacitu puietului s-o fi inventat ceva nou! Lamureste-ma ca invat greu si uit repede!!!!!! :nod:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

filip

Citat din: exarhu din Octombrie 15, 2012, 04:29:21 PM
Care-i treaba cu descapacitu puietului s-o fi inventat ceva nou! Lamureste-ma ca invat greu si uit repede!!!!!! :nod:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Ultimul tratament sa fie eficienta maxima se face in lipsa de puiet.
Ai doua variante,descapacesti puietul si il pierzi ori astepti pana nu mai ai puiet.
Asta e sensul .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MariusApicultura

Lucrul la care m-am gandit este exact ce a spus dl. "filip", descapacesti puietul si il pierzi ori astepti pana nu mai ai puiet, pentru o eficienta cat mai buna a tratamentului cu varachet.
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Citat din: exarhu din Octombrie 15, 2012, 04:29:21 PM
Care-i treaba cu descapacitu puietului s-o fi inventat ceva nou! Lamureste-ma ca invat greu si uit repede!!!!!! :nod:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Sincer mi se pare un pic ironic mesajul dvs, in ciuda avatarului dvs religios... oricum am explicat ce am gandit, sper sa intelegeti... :P. :)
Numai bine!  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

dorindafi

Citat din: MariusApicultura din Octombrie 15, 2012, 07:33:47 PM
Lucrul la care m-am gandit este exact ce a spus dl. "filip", descapacesti puietul si il pierzi ori astepti pana nu mai ai puiet, pentru o eficienta cat mai buna a tratamentului cu varachet.
mariuse , ar fi bine de luat in calcul urmatorul aspect
-cu doi ani in urma in luna noembrie aveam puiet larvar . ce era sa fac sa ashtept pana ecloza puietul din celule ? , shi nu era cat a pune un dos de shtampiloa
am mai spuso de multe ori :  apicultura nu se poate compara cu matematica  :hi:
  colegul filip are dreptate , dar fiecare face cum considera
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

exarhu

D-l Marius, daca mesajul meu a fost cumva ironic imi cer scuze, dar sincer vorbind am facut aceasta incercand sa destind un pic atmosfera. Nu am auzit pana acum ca sa descapacesti cumva puietul mai ales ca eu credeam ca  noi toti apicultorii incercam sa prelungim ponta matcii cat mai mult, bineinteles cu un cuib cat mai strans pentru a avea cat mai mult popor in iarna. Oricum mersi pt informatii si nu mai fii atat de suparacios!!! ^:)^
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

Marius-ursulakhe

Bine ai venit marius
Stii cum e treaba cu puietul multi dintre noi un mic ex eu nu mai am puiet de nici un fel de mai bine de 2-3 saptamani iar uni care mai au puiet si doresc sa faca acest lucru cu el (sa il descapaceasc )pt a face tratamentul corect (pe mine unul mar durea sufletul sa fac una ca asta)

MariusApicultura

Multumesc pentru urare de bun venit dl "ursulakhe", am fost surprins sa vad puiet in aceasta perioada pe o singura rama dar pe o suprafata mare, nu am putut sa  descapacesc asemenea puiet frumos.  :nono:
Dl "exarhu", nu sunt suparacios din potriva dar nu vr sa va las "netaxat"  :) pentru ca eu nu am ironizat pe nimeni, nu sunt eu  in masura sa dau informatii fiind incepator, incerc sa pun in practica ce spun alti apicultori cu experienta si am vz ca unii apicultori daca mai au o palma de puiet il descapacesc pentru a face tratamentul cu varachet cat mai bine.

VA doresc o iernare usoara si cu familii puternice  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:... :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

ves.lucian

  din cate stiu si eu puietul valoros este cel care eclozioneaza in august si inceputul lui septembrie !!! albinele eclozate in august isi fac corpul gras si " ne vedem la primavara " !!!
  o palma de puiet la ora asta nu mai face altceva decat sa gazduiasca un numar de paduchi ce este invers proportional cu cat mai multe tratamente s-au facut in august !!! eu fac in august 3 tratamente la interval de 7 zile !!! 7x3= 21 , ciclul complet de metamorfoza al albinei lucratoare !!!
  este o mare gresala sa nu se faca tratamente incepand cu luna august !!! cei care nu fac asa lasa albina care va ierna sa fie afectata de varoa !!!
  sigur ca este foarte important si ultimul tratament care se face in lipsa puietului !!!
  asa ca nici o pierdere semnificativa pentru o palma de puiet !!!
  trebuie insa avut grija la ultimul tratament ca temperatura exterioara sa fie cat mai mare , pentru ca ghemul sa se desfaca !!!
  parerea mea , care s-ar putea sa nu fie cea mai buna !!!
   :hi: :nod: :smile: :-c :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

filip

Tratamentul prin fumigatie in general {varachet} se face dimineata in aceasta perioada.
Astfel se evita strangerea in ghem dupa tratament.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ves.lucian

  eu zic ca daca dimineata sunt 8 , poate 10 grade sau mai jos nu este indicat sa se faca tratament !!!
  pe prospect scrie sa nu se faca tratamente sub 12*C !!!   eu zic ca chiar la 16 *C daca dimineata a fost rece , ghemul nu se desface !!!
  la 20*C eu zic ca putem face tratamentul cu varachet linistiti !!!
  asa cred eu !!!    :hi: :nod: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

exarhu

Multumesc pt informatii!
Bafta si la mai mare! A fiert vinuuuuuuuu! :yes: : sampanie: : sampanie: : sampanie: :nod:
da

cobi

Citat din: ves.lucian din Octombrie 16, 2012, 10:17:58 AM
  eu zic ca daca dimineata sunt 8 , poate 10 grade sau mai jos nu este indicat sa se faca tratament !!!
  pe prospect scrie sa nu se faca tratamente sub 12*C !!!   eu zic ca chiar la 16 *C daca dimineata a fost rece , ghemul nu se desface !!!
  la 20*C eu zic ca putem face tratamentul cu varachet linistiti !!!
  asa cred eu !!!    :hi: :nod: :razz:

Dl Lucian la ce ora ati avut 20 de grade in aer, azi 16.10.2012?

ves.lucian

  azi sincer nu am urmarit temperatura exterioara !!! in jur de ora 13 , 15 dupa prognoza vor fi peste 20*C pana duminica !!!
  joi am de gand sa le fac varachetul !!!
  dimineata le inchid si cand ajunge temperatura cel mai sus fac tratamentul !!!
  eventual inainte de tratament le ciocanesc putin in stup pentru atentionare !!!   :rotfl: :hi: =))
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee

Eu am facut tratament cu acid formic pt prima data acum o luna. Nu am folosit acid formic inainte. Sint foarte multumit.
Tratamnetul dureaza 24 de ore si acidul penetreaza si ceara deci ucide varroa in celula cu puiet capacit. Pierderea de albine a fost minima si nu am pierdut nici o regina. Cu toate acestea spuse trebuie sa mentionez ca experienta la tratamentul cu acid formic este foarte valoroasa, deci si eu mai trebuie sa acumulez niste experienta cu acest tratament.