caba stefan

Creat de caba stefan, Iulie 31, 2012, 06:32:58 PM

« precedentul - următorul »

caba stefan

ieri cand am verificat sa vad cum se comporta albinele dupa startovit,am vazut ca in privinta matcilor se vede rezultatul.
dar la familia la care am lasat botca de schimbare linistita,am observat ca a dat drumu la mai multe botci ,cam pe 3 rame erau vreo 15-20 botci dar am vazut ca a ouat destul de uniform.la inceput am crezut ca s-a pierdut matca cand am vazut atatea botci dar dupaia am vazut oua de o zi.
ce ma sfatuiti sa fac?

octav

Daca ai de unde albina merita sa incerci. Daca sunt incapatanate eu as lua matca si inmpreuna cu 4 rame + albina si as muta-o in alt stup. As mai adauga macar 1-2 rame cu puiet capacit si/sau larvar + albina, de la alti stupi, si as forma o minifamilie. In stupul ramas le-as lasa sa-si faca de cap. Daca nu le iese, le unific in octombrie. Daca le iese ce vor ele, ... tot le unific in octombrie dar pastrez matca tanara.   Parerea mea...
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

caba stefan

va rog sa imi dati cat mai multe sugestii

stefan1

  E aproape imposibil ca la vremea asta sa mai vrea sa roiasca. Nu ai spus cum sunr acele botce. Sunt ca botcele de urgenta? adica trase prin transformarea unor celule de albine, la marginea puietului? Daca este asa, ar putea fi vorba totusi de o accidentare a matcii. Daca nu eu cred ca va alege o matca si va distruge celelalte botce. Poti si sa asculti (cu 1-2 zile inainte de a incepa sa iasa matci din botce. Calculezi asta plecand de la data capacirii primei botce) seara daca auzi matci cantand. Daca auzi cantand ar putea roi, desi nu am mai auzit de roi in aceasta vreme!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

caba stefan

 azi m-am uitat la familia in cauza si nu am mai vazut nici un ou de o zi  si am vazut ca botca care am lasat-o a iesit,dar m-am uitat acum seara sa fiu sigur ca nu e pe afara si nu am gasit-o,i-am pus o rama  cu puiet d o zi sa vad ce se intampla .

nu stiti mai am sanse sa cumpar acum matci imperecheate?

nu as vrea sa renunt la familia asta ca e foarte mare

ves.lucian

#35
  in 25 august anu asta am pus o poza la mine la Eu si fetitele mele dragi pagina 33 in care se vede o rama de ME cu doua botci roase ma gandesc de matcile ce au eclozionat !!!
  din fericire am vazut si o matca tanara !!!
  acuma sa vedem cu imperecheatul !!! cam tarziu pentru asa ceva !!!
  am observat cu o saptamana inainte cand le-am dat sirop ca erau foarte rele , si nu au fost deloc pana atunci !!!
  m-am dus fara fum si am luat cel putin 15 intepaturi !!! aveam masca , intepaturile le-am luat in special pe mana dreapta , cu care goleam siropul din cana in hranitor !!!
  vinerea trecuta control !!! nici oua , nici matca !!! dar erau linistite !!! i-am spus celui care are albinele ( sunt la mine in custodie ) sa fie linistit ca este matca !!! mai ramane sa vedem ouale !!!
  ieri am vazut oua pe trei rame !!!
  acuma ma tin de capul lui !!! si are o matca ...mai mult decat superba !!!
  roiul in cauza a fost facut la inceputul lui iulie cu matca imperecheata cumparata !!!
  cam devreme sa o schimbe albinele , dar stiu ele mai bine ca mine de ce au schimbat-o !!!
  va mai tin la curent !!!

  in final am pus si poza !!! sper sa nu se supere Stefan !!! mai pun cu puietul capacit cand o fi !!! :rotfl: :hi:
  nu stiu de ce nu se poate mari !!! o vedeti mai bine  la mine pe topicul meu !!! scuze.......
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

caba stefan

Citat din: stefan1 din Septembrie 08, 2012, 12:44:27 AM
  E aproape imposibil ca la vremea asta sa mai vrea sa roiasca. Nu ai spus cum sunr acele botce. Sunt ca botcele de urgenta? adica trase prin transformarea unor celule de albine, la marginea puietului? Daca este asa, ar putea fi vorba totusi de o accidentare a matcii. Daca nu eu cred ca va alege o matca si va distruge celelalte botce. Poti si sa asculti (cu 1-2 zile inainte de a incepa sa iasa matci din botce. Calculezi asta plecand de la data capacirii primei botce) seara daca auzi matci cantand. Daca auzi cantand ar putea roi, desi nu am mai auzit de roi in aceasta vreme!
pana acum faceau doar botci de schimbare linistita dar azi am vazut ca a facut o gramada de botci de salvare,dar cand am vazut ca botca de schimb linistit a eclozat,le-am stricat pe toate celelalte,si cand m-am uitat dupa matca nu am vazut-o,le-am pus o rama cu puiet de o zi in speranta sa faca alta botca dar nu cred ca o sa aiba cu cine sa se imperecheze

as dori sa cumpar 2 matci imperecheate dar nu stiu daca mai gasesc

ves.lucian

  am uitat sa va spun ca atunci cand am vazut ca nu mai sunt larve nici oua in stupul cu pricina , am vazut puiet de trantori capacit !!!
  ieri cand am vazut matca si ouale erau cel putin 15 trantorin in stup !!!
  nu cred sa mai fie si prin alti stupi la ora asta trantori !!!   :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

Citat din: caba stefan din Septembrie 08, 2012, 09:27:29 PM
azi m-am uitat la familia in cauza si nu am mai vazut nici un ou de o zi  si am vazut ca botca care am lasat-o a iesit,dar m-am uitat acum seara sa fiu sigur ca nu e pe afara si nu am gasit-o,i-am pus o rama  cu puiet d o zi sa vad ce se intampla .

nu stiti mai am sanse sa cumpar acum matci imperecheate?

nu as vrea sa renunt la familia asta ca e foarte mare

  Faptul ca nu ai vazut matca noua nu inseamna ca ea nu poate fi in stup. Spui ca nu ai mai vazut oua de o zi, dar poti sa vezi de cand a disparut matca batrana studiind puietul necapacit. Cred ca poti sa apreciezi varsta larvelor dupa aspect. Daca nu, sunt carti care dau poze. A sti cand a disparut matca veche e important. Probabil a fost omorata de noua regina dupa eclozare, deci poti aprecia varsta noii regine si sa calculezi plecand de aici data cand ar trebui sa apara oua de la noua regina (desi in perioada asta fecundarea poate fi mai intarziata decat normal). Trantori eu cred ca mai ai in zona, daca spui ca matcile inca oua bine si e puiet mult in stupi. Oricum nu ai facut bine ca ai distrus botcele. Le distrugea matca noua, daca ea era aleasa a fi regina.
  E important sa stii daca e sau nu matca in stup, pentru ca daca ii vei da o matca cumparata, aceasta va fi omorata de matca din stup (chiar daca aceasta din urma este nefecundata).
  Nu era necesar sa-i dai fagur cu oua, daca matca veche nu a disparut de mai mult de 4-5 zile din stup. Spun asta ca, daca nu are matca, isi va trage botce intai din larvele de 1-2 zile (deci din puiet de 4-5 zile de la depunerea oualor).

  Daca controlezi stupul acela, nu-l controla in perioada amiezii ci fie dimineata fie spre seara, cand matcile nu mai ies la zbor. Asta nu pentru ca risti sa nu o gasesti in stup (oricum ea nu sta prea mult afara) ci pentru ca risti sa zboare de pe fagurii controlati si la intoarcere sa fie dezorientata si sa se piarda.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

caba stefan

Citat din: stefan1 din Septembrie 09, 2012, 02:52:55 AM
Citat din: caba stefan din Septembrie 08, 2012, 09:27:29 PM
azi m-am uitat la familia in cauza si nu am mai vazut nici un ou de o zi  si am vazut ca botca care am lasat-o a iesit,dar m-am uitat acum seara sa fiu sigur ca nu e pe afara si nu am gasit-o,i-am pus o rama  cu puiet d o zi sa vad ce se intampla .

nu stiti mai am sanse sa cumpar acum matci imperecheate?

nu as vrea sa renunt la familia asta ca e foarte mare

  Faptul ca nu ai vazut matca noua nu inseamna ca ea nu poate fi in stup. Spui ca nu ai mai vazut oua de o zi, dar poti sa vezi de cand a disparut matca batrana studiind puietul necapacit. Cred ca poti sa apreciezi varsta larvelor dupa aspect. Daca nu, sunt carti care dau poze. A sti cand a disparut matca veche e important. Probabil a fost omorata de noua regina dupa eclozare, deci poti aprecia varsta noii regine si sa calculezi plecand de aici data cand ar trebui sa apara oua de la noua regina (desi in perioada asta fecundarea poate fi mai intarziata decat normal). Trantori eu cred ca mai ai in zona, daca spui ca matcile inca oua bine si e puiet mult in stupi. Oricum nu ai facut bine ca ai distrus botcele. Le distrugea matca noua, daca ea era aleasa a fi regina.
  E important sa stii daca e sau nu matca in stup, pentru ca daca ii vei da o matca cumparata, aceasta va fi omorata de matca din stup (chiar daca aceasta din urma este nefecundata).
  Nu era necesar sa-i dai fagur cu oua, daca matca veche nu a disparut de mai mult de 4-5 zile din stup. Spun asta ca, daca nu are matca, isi va trage botce intai din larvele de 1-2 zile (deci din puiet de 4-5 zile de la depunerea oualor).

  Daca controlezi stupul acela, nu-l controla in perioada amiezii ci fie dimineata fie spre seara, cand matcile nu mai ies la zbor. Asta nu pentru ca risti sa nu o gasesti in stup (oricum ea nu sta prea mult afara) ci pentru ca risti sa zboare de pe fagurii controlati si la intoarcere sa fie dezorientata si sa se piarda.


larvele sunt la stadiul in care urmeaza sa fie capacite

caba stefan

am cautat pe net sa cumpar matci si la mine in judet am gasit doar 2 numere de tel si unu mi-a zis ca nu mai are si unu e plecat pt pt 3 saptamani si nu stie ce mai are prin stupina.
sunt foarte dezamagit

stefan1

  Spune daca si-au tras iar botci din fagurul cu oua dat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

caba stefan

Citat din: stefan1 din Septembrie 10, 2012, 12:40:02 AM
  Spune daca si-au tras iar botci din fagurul cu oua dat.

nu stiu inca ,pt ca mie stupii mi-s la socru si eu stau in oras,dar abia astept sa vad si ma amagesc cu speranta ca va fi bine cu amandoua familii,cea de-a doua fam am vazut ca mai avea  inca trantori,asa ca...

caba stefan

 :happy_birthday:
Citat din: stefan1 din Septembrie 10, 2012, 12:40:02 AM
  Spune daca si-au tras iar botci din fagurul cu oua dat.
m-am uitat acum in 13 sept si am vazut ca la fam aia care am bagat rama cu puiet de o zi acum ii capacit si si-a tras vreo 3 botci,oare sa aiba deja regina si d aia sa nu fi tras asa multe botci ca data trecuta sau ce?
iar la fam care am primit-o  si la care nu are nici gram de puiet ultima data i-am pus o botca si acum cand m-am uitat am vazut ca era roasa in lateral si nu mai era nimic in ea,oare ce sa insemne asta?

caba stefan

am uitat sa zic ca pe rama cu puiet de o zi si -au facut si oua de trantori