Toma Sergiu

Creat de Toma Sergiu, Iulie 04, 2012, 06:01:34 PM

« precedentul - următorul »

Toma Sergiu

Ei na vezi totusi ai avut un ajutor aproximativ pe 10 lazi 4 roi rame faguri unelte apicole 25 mil vechi fara ajutorul nimanui e cv  la varsta mea ...daca iti place cea ce faci dai orice sa ajungi acolo ....  :bzz:
multumim mult tassevasi eu unul nu o sa ma satur de asta sunt obijnuit cu munca mai ales daca o fac din placere :hi:

stefan1

Citat din: ceausescu95 din August 01, 2012, 10:12:28 AM
Citat din: stefan1 din Iulie 10, 2012, 12:59:35 AM
  Sergiule, ne-ai prezentat poze faine, ai o stupina frumoasa! Ce sa mai vorbesc de perspective?... Cred ca acum esti cel mai tanar de pe forum, ai toata viata in fata sa te perfectionezi si sa obtii rezultate tot mai bune. Succes in toate!
Imi pare rau sa va contrazic domnule stefan,insa eu sunt de 15 ani si am albine de vreo 3 ani.Sunt multi alti ca mine care au 15,16 ani si detin un numar frumos de familii de albine.

  Ma bucur ca nu am avut dreptate si este un user mai tanar pe Forum, adica tu. Vreau sa te felicit ca ai inceput asa de tanar sa te ocupi efectiv de albine! Am citit acum postarile tale si se vede din intrebarile puse ca esti preocupat sa acumulezi cunostinte de baza pentru lucrul cu albinele. Nu pot decat sa-ti doresc ca sa te bucuri de aceasta ocupatie si sa ai parte de cat mai multe satisfactii si cat mai putine esecuri!
 
  Eu cred ca asa a lasat D-zeu ca pentru fiecare ocupatie sa fie oameni dotati nativ si atrasi de respectivul domeniu, pentru care sunt gata sa-si sacrifice timp, energie, bani.
  Vin si cu o poveste:
  Imi povesteau unchii mei despre perioada cand erau copii. Bunicul a avut trei copii, toti baieti. Imi spuneau ca pe vara nu voiau sa doarma in casa, ci dormeau in sopru, cum se spune la noi. Imi povesteau ca dimineata, cand se sculau, tata, care era mijlociul, nu se ducea in casa, ca ceilalti ci intai trecea pe la cei cativa zeci de stupi (primitivi) pe care-i avea in gradina, sa vada cum zboara si aduc polen si nectar. Chiar suporta ironiile fratilor care nu intelegeau ce poate sa fie interesantsa se tot uite la ei.   La varsta de 12 ani, bunicul, care era si mester zidar, a construit intr-o localitate vecina o casa la un sas. A fost si tata, ca muncitor. Acolo a vazut primul stup sistematic. Era in 1921. Cand au terminat lucrarea, tata a cerut la sas sa-i dea si lui dimensiunile lazii de stup, dar a fost refuzat. I-a spus ca el a adus modelul din Germania si l-a costat, nu poate sa ii dea dimensiunile. Pana la urma tata a fost de acord sa renunte la plata muncii lui pentru o saptamana, doar ca sa ii dea acele dimensiuni si asa a facut el primul stup sistematic din zona. Asta la varsta de 12 ani!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu


Toma Sergiu

Asta e rezerva mea pentru iarna, un cules formidabil  :yes:

In jurul satului meu e totul galben  :bzz: :bzz: :bzz:

orbanstefan64

la noi ii spune splinuta  :hi: :hi: :hi:

Porfy66

Ofera si nectar in cantitate semnificativa sau doar polen?
:thanks:
:hi: :hi: :hi:

Bistriteanul

Cunoasteti cumva valoarea melifera a acestei plante?
Din ce am vazut creste pe terenurile neintretinute, iar in zona in care am stupina nu am asa ceva, in schimb in jurul Bistritei am vazut paviloane aduse la aceste "lanuri" galbene.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

apivasmob

De curand am facut traseul Onesti-Brasov-Sighisoara-Tg. Mures si am vazut fff mult (suprafete mari ) mai ales intre Sighisoara si Tg. Mures. Am avut si eu in gradina si se inmulteste ff repede.
Sanatate tuturor apicultorilor

Toma Sergiu

DENUMIREA STIINTIFICA: Solidago canadensis

DENUMIREA POPULARA: salcioara, sanziana-de-gradina, navalnicu-al-mare

FAMILIA: Asteraceae

ORIGINEA: America de Nord

DESCRIEREA PLANTEI:
Tip de planta: perena
Dimensiuni:inaltime:0,5-2.5m, diametru: 40-45cm
Tulpina: foarte inalta, pubescenta neramificandu-se decat in partea superioara.
Frunzele: dese, lanceolate, puternic zimtate.
Florile: calatidii mici, globuloase, alcatuind in ansamblu o inflorescenta racemoasa, de forma piramidala. Calatidiile contin numai flori tubuloase, galbene.
Infloreste de la sfarsitul lui august pana in octombrie.
Fructele: achene

INMULTIREA: se face prin diviziunea tuberculilor, primavara, sau prin seminte. Se autoinsamanteaza. Planta este invaziva, daca nu este tinuta sub control.

CONDITII DE CUTIVARE:
Solul: obisnuit, drenat
Expunerea: la soare
Temperatura: zona 3-9
Umiditatea/Apa: Suporta aerul uscat. Nu are nevoie de udari suplimentare.

SFATURI DE INGRIJIRE:
Nu este planta mai usor de cultivat, ba chiar se pare ca ii merge mai bine cand este uitata!

BOLI SI DAUNATORI: este foarte rezistenta, nu este atacata nici de boli, nici de daunatori.

SPECII, VARIETATI:
S. gigantea
S. vigaurea
S. graminifolia

OBSERVATII:  i s-a dus vestea ca e o planta invaziva, dar, in ciuda acestei proaste reputatii, are si multe calitati:
-este melifera;
-este o planta medicinala;
-este un bun colorant pt. vopsitul lanei;
-are puterea de a consolida malurile apelor;
-se pot usca florile pt. buchete de iarna;
-este de o frumusete deosebita, astfel incat se poate spune ca toamna fara solidago este o toamna fara stralucire.

Toma Sergiu

Citat din: Porfy66 din August 24, 2012, 08:44:47 AM
Ofera si nectar in cantitate semnificativa sau doar polen?
:thanks:
:hi: :hi: :hi:

Da cel mai bine secreta nectar cand e caldura mare cum a fost in zilele astea ....Albinele zboara intens toata ziua fara pic de pauza

Bistriteanul

In literatura vecinilor maghiari am gasit notate pe linga polen, productii de 5-10kg de miere/familie.
Secretie buna de nectar la 25-26 grade Celsius, maxima la 30 grade.
Miere inchisa la culoare, maronie, cu miros puternic si  gust aromat care cristalizeaza repede.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Hermannstadt

Salut Sergiu si bine te-am gasit.Si eu sunt din Sibiu si sunt incepator in ale apiculturi, poate reusim sa ne auzim/intalnim si sa povestim mai multe.

Numai bine !
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Toma Sergiu

Si eu va salut !!! Eu sunt de langa Agnita, ne putem auzi oricand .... Sanatate!

orbanstefan64

cind ai inceput stuparitul ? si citi stupi ai sergiule?

niculita

Am citit si pagina ta.Sunt si eu incepator ca si tine,am nu mai putin de 6 stup orizontali cu 6 familii pe 10 rame pe care mi -iam cumparat din Vaslui(si in total 18 stupi fara albine,Imi  fac toate singur(stupi,rame,hranistori,s.a.m.d).Felicitari .MI-a placut ce am vazut.Multa bafta si mult succes in ceea ce faci.Ma bucur ca ne-am cunoscut!!!.Iernare usoara si la mai multe familii de albine!!!! :bravo: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :coffee: