Adrian R.

Creat de popik50, Aprilie 17, 2012, 09:17:37 PM

« precedentul - următorul »

popik50

Acum cateva zile, la o temperatura de 12-13 grade am ridicat podisorul la 2-3 stupi sa vad care e situatia in ce priveste pozitionarea ghemului si hrana. Totul e bine...le mai vizitez dupa 10-15 februarie cand, daca vremea permite le voi stimula cu ceva proteic. Cam asa arata albinele mele la ora actuala...

cipik

Nu sunt cam multe rame? Trebuie restans drastic. Sanatate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

popik50

Citat din: cipik din Ianuarie 17, 2014, 10:44:19 PM
Nu sunt cam multe rame? Trebuie restans drastic. Sanatate.
Pai sunt albine pe toate cele 6 intervale.In poza nu se vad prea bine dar m-am uitat si sunt mai multe in partea de jos a ramelor. Daca un interval ramane gol, atunci mai pot restrange cu o rama sau mai multe dupa caz. In situatia de fata exista 7 rame cu 6 intervale de albine...deci din punctul meu de vedere este bine.

cipik

Sase intervale de albina inseamna pline din perete in perete. Fiecare face vrea in stupina lui.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dan motu

cel mulr 4 rame trebuiau lasate la fam respectiva,nai de castigat daca il lasi asa larg pe iarna

cipik

Daca la impachetarea de iarna toate ramele sunt pline de albine in momentul cand se formeaza ghemul ramane jumatate din spatiu gol.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

popik50

Citat din: dan motu din Ianuarie 18, 2014, 05:54:17 PM
cel mulr 4 rame trebuiau lasate la fam respectiva,nai de castigat daca il lasi asa larg pe iarna
La 4 rame lasate, cred ca acum eram cu turta in capul lor, dar fiecare face cum crede. Si sincer, la cata albina avea, sigur nu incapea pe 4 rame.

popik50

#67
Astazi am  ridicat podisorul la 3 familii. Se prezinta bine si  au hrana suficienta

popik50

Astazi au sosit si nucleele de imperecheat matci. Trebuiesc vopsite si apoi puse la treaba... :wink2:

NiKoN

Vad ca suntem intr-un gand.... tot 5. :P Eu ma declar foarte multumit de ce am primit, raportul calitate/pret fiind foarte bun in aceste vremuri tulburi.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

popik50

Foarte bine lucrate. Abia astept sa le pun la treaba  :D
Colega, eu mai am unul, primit inainte de anul nou , deci am in total 6  :P

Marius-ursulakhe

Ma bucur dragi colegi ca va permiteti sa va cumparati
Pt mine acesta a fost motivul ca nu am luat acel lapte praf alaturi de tine (nu mi-am permis financiar)
Multa sanatate tuturor  :hi:

NiKoN

Sa speram ca eforturile financiare vor avea un final apropiat de cel prognozat. In mod normal, un astfel de nucleu isi scoate banii dupa imperecherea a 3,4 regine.
PS De ar sti regina pe ce cheltuiesc banii.... :P
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

popik50

A venit iarna...Totul este sub zapada  :bravo:

MariusApicultura

Citat din: popik50 din Ianuarie 26, 2014, 03:35:17 PM
A venit iarna...Totul este sub zapada  :bravo:

Aveti fund fix sau AV?  Am vazut ca sunt acoperiti de zapada la urdinis, unii stupi. Sunt curios cand devine o problema aerisirea unui stup daca sta in namati (perioada de timp). Ce parere aveti?
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!