Rarescyp

Creat de rarescyp, Aprilie 08, 2012, 08:33:57 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

     Buna ziua...Ma numesc Rares, am 32 de ani si sunt din Zalau.
     Citesc acest forum de cateva luni si marturisesc ca este principala sursa de documentare in apicultura.
     Am inceput apicultura anul trecut (2011) cu 4 roi achizitionati in lunile iunie-iulie si cu niste lazi din OSB de o calitate jalnica, pe care le-am imprumutatt de la un prieten. Albinele nu au stat decat cateva zile in acele lazi pt. ca le-am facut altele noi din scandura de brad. Am iernat cu ei pe 5 rame fiecare....si ma mandresc ca au supravietuit toti pana in primavara.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

#1
mica mea stupina... asa incep anul 2012; cu 4 fam de albine si cu inca 5 lazi goale, pe care sper sa le umplu anul asta...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

POSTASUL

bne ai venit Rares  in marea familie APIARDEAL  , eu ati dorec succes in continuare si asteptam postari , poze , filmulete    :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

rarescyp

#4
atasez cateva imagini cu ultima lada realizata ca model (urmeaza sa ma hotarasc daca asta  va fi modelul de lada cu care o sa continui ...)
...este o lada pe zece rame cu fund detasabil cu un cat 1/1 si cu unul 1/2. 
am o nelamurire....daca am facut pe fundul lazii acea aerisire (cu diametrul de 10 cm), mai e necesar sa fac si in capac?
  care e modul corect de iernare in acest tip de lada?  este necesara folia?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

Citat din: rarescyp din Aprilie 08, 2012, 08:55:05 PM
atasez cateva imagini cu ultima lada realizata ca model (urmeaza sa ma hotarasc daca asta  va fi modelul de lada cu care o sa continui ...)
...este o lada pe zece rame cu fund detasabil cu un cat 1/1 si cu unul 1/2.
Iti multumesc.....sa sti ca apreciez foarte pe cei experimentati si mai vechi in aceasta meserie si care prin acest forum ne impartasesc si noua din cunostintele lor
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bee_lover


orbanstefan64

bine ai venit si succes !!!!!
:hi: :hi: :hi:

romikele

Acea aerisire este buna, dar nu si suficienta pentru sistemul "clopot".
Asadar sunt necesare aerisirile din capac.
Folia se poate folosi, dar numai peste cuib. Ea poate fi indoita sau lasata pe langa (sau chiar in loc de) diafragma.

rarescyp

va multumesc tuturor pt primire....

domnule romikele....am facut aerisirea si in capac dar pe o singura parte( pe unul din laterale)....datorita multor pareri auzite ; sunt intro mare dilema in ceea ce priveste modul corect de iernare inr-o astfel de lada....pe timpul iernii sa las subarul deschis?...s-au sa il inchid si sa ramana doar aerisirea din capac?...daca pun folie complect pe rame si niste toale deasupra si las subarul deschis; ar aparea condensul?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

romikele

Pe timpul iernii dupa parerea mea aerisirea de pe fund e insuficienta pentru a pune folia pe toata suprafata, asa ca poti folosi suberul, introdus cam doua treimi din suprafata, aerisirea din capac pe acelasi plan vertical cu cea de pe fund, pentru a nu crea curenti prin cuib, iar folia rabatuta 4...5cm in partea opusa cuibului. Deasupra e suficienta o paturica data in doua.
Problema iernarii nu o reprezinta in principal impachetarea, ci hrana.

rarescyp

Citat din: romikele din Aprilie 08, 2012, 09:52:05 PM
Pe timpul iernii dupa parerea mea aerisirea de pe fund e insuficienta pentru a pune folia pe toata suprafata, asa ca poti folosi suberul, introdus cam doua treimi din suprafata, aerisirea din capac pe acelasi plan vertical cu cea de pe fund, pentru a nu crea curenti prin cuib, iar folia rabatuta 4...5cm in partea opusa cuibului. Deasupra e suficienta o paturica data in doua.
Problema iernarii nu o reprezinta in principal impachetarea, ci hrana.
va multumesc ...o sa tin cont de sfaturi

   deoarece lada e doar de model...o sa ma hotarasc daca o sa sa mai las acea aerisire pe fundul stupului... fundul l-am facut detasabil deoarece se poate curata usor primavara dupa iernare; anul asta am in plan realizarea a 25-30 lazi si e greu sa aleg un model .
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

orbanstefan64

sfatul meu ii sa faci stupi cu fund AV (sistem clopot)
:hi: :hi: :hi:

romikele

Citat din: rarescyp din Aprilie 08, 2012, 10:27:25 PM
..o sa ma hotarasc daca o sa sa mai las acea aerisire pe fundul stupului... fundul l-am facut detasabil deoarece se poate curata usor primavara dupa iernare; anul asta am in plan realizarea a 25-30 lazi si e greu sa aleg un model .
Acea aerisire e benefica, dar cam mica.
Cel mai bine e plasa pe toata suprafata, iar folia sa inchida total si etans partea superioara a corpului pe timpul iernii.

rarescyp

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 08, 2012, 10:42:27 PM
sfatul meu ii sa faci stupi cu fund AV (sistem clopot)
:hi: :hi: :hi:
Domnule Stefan....la stupii cu fundul AV, iernarea se face cu subarul deschis complect?...sau se regleaza marimea aerisirii in functie de temperatura de afara...? banuiesc ca daca fac fund av nu mai e necasara aerisirea din capac
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....