Iunicu

Creat de iunicu, Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM

« precedentul - următorul »

iunicu

Cate 3 rame din fiecare roi sunt negre si vreau sa le schimb, asa ca pe masura ce bag la cladit o sa le trec dincolo de diafragma ca sa eclozioneze pana la golire.  Asa  ca mai raman cate 2 mai scurte de fiecare lada.  Sunt pe stationar asa ca lucrand cu rabdare nu or sa cada ramele pe fundul stupului.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ion patrut

daca treci ramele cu puiet dupa diafragma cine mai incalzeste puietul? nu face asta :nono:trecele mai spre marginea cuibului dar nu dupa difragmalanga ultima rama cu puiet sa ai macar o rama

iunicu

Ma gandeam, daca puietul e capacit si aproape de eclozionare, mai la vara cand noptile sunt mai calde , pot trece ramele dincolo de diafragma. Probabil ca lipsa  mea de experienta ma impinge la gesturi nesabuite. Urecheati-ma fara teama daca vreau sa fac vreo trasnaie, imi stiu conditia de invatacel si o sa tratez fiecare dojana ca pe o povata.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ion patrut

tinete aproape de noi si va fi bine

iunicu

Am profitat de cateva zile libere de la serviciu si am facut ceva treaba in stupina. Am montat podisoare din scandurele. Am termoizolat capacele cu polistiren expandat de 2cm peste care am aplicat o foaie de placaj ca sa nu ajunga albinele sa roada polistirenul. Am facut aerisire in capace.
Am terminat dalta apicola hand made.







Am ansamblat si insarmat 24 de rame



Am montat pe 2 rame faguri artificiali pentru a fi pregatite de bagat la crescut.



Dupa ce mi-am batut capul in fel si chip cum sa lipesc fagurele pe rama, mi-am adus aminte de redresorul din portbagaj. Ma gandeam ca nu o sa pot face treaba din cauza protectiei dar a mers grozav de bine.

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

 si Cristi Vidican insarmeaza cam la fel !!! el pune 6 sarme verticale si una orizontala  !!! cea orizontala mai aproape de speteaza superioara !!!
FA il pune intre sarmele verticale si cea orizontala !!! si el lipeste electric !!!
daca tu pui FA peste toate sarmele cred ca sarmele tale se vor scurtcircuita unde se intalnesc , ramanand portiuni ale sarmei care nu se va incalzi !!!
  spune-mi cum ai facut cand ai lipit fagurele artificial !!!
  ondulator folosesti ???
 
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ion patrut

Citat din: iunicu din Iunie 07, 2012, 03:41:54 PM
Am profitat de cateva zile libere de la serviciu si am facut ceva treaba in stupina. Am montat podisoare din scandurele. Am termoizolat capacele cu polistiren expandat de 2cm peste care am aplicat o foaie de placaj ca sa nu ajunga albinele sa roada polistirenul. Am facut aerisire in capace.
Am terminat dalta apicola hand made.







Am ansamblat si insarmat 24 de rame



Am montat pe 2 rame faguri artificiali pentru a fi pregatite de bagat la crescut.



Dupa ce mi-am batut capul in fel si chip cum sa lipesc fagurele pe rama, mi-am adus aminte de redresorul din portbagaj. Ma gandeam ca nu o sa pot face treaba din cauza protectiei dar a mers grozav de bine.


dupa parerea mea cam multe sarme eu pun doar 4 orizontale si nu mi sa intamplat sa cada foita niciodata si eu lipesc tot electric folosind un transformator care se foloseste la pirogravat

iunicu

Si eu am bagat fagurele printre sarmle verticale si cele orizontale iar tensiunea am aplicat-o pentru fiecare sarmaindividual findca m-am gandit eu ca domnul curent va alege cel mai scurt traseu in loc sa parcurga toata reteaua de sarma. Acum mai trebuie sa capat experienta cu timpii de incalzire ca sa pot obtine rezultate maxime. Cat despre numarul de sarme, nu-i bai, la doi stupi care ii am imi permit sa fac risipa de sarma si bibileala. :P cand voi avea mai multi stupi o sa vad care e cea mai buna metoda. Pana atunci ma ingrijoreaza mai degraba furnicile pe care le tot vad ca intra in stup.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  ai vazut ce insarmare am tras ieri ??? mai trebuie studiat ca-i prea mult de lucru la o rama , dar ideea mi-a placut !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bee_lover

Parerea mea este ca ori insarmezi orizontal ori vertical in V. Combinat sunt prea multe sarme si daca nu este un cules bunicel sigur iti vor roade fagurele unde se intersecteaza sarmele.

iunicu

Nene Luciane e frumoasa insarmarea in zig-zag, am vazut si eu un filmulet cu insarmarea asta, cel in care sarma era trecuta prin capse.
@bee_lover Inteleg ce zici, dar oare de ce rod fagurele unde se intersecteaza sarma? Pentru mine e mult mai usor sa fac insarmare simpla, pe verticala sau pe orizontala dar am vazut faguri lasati din cauza sarmelor care nu au suportat greutatea. Sa fi fost de la proasta intindere? Am insarmat in felul asta ca sa ma asigur de o fixare cat mai trainica dar daca zici ca nu e bine pe viitor ma conformez. Oricum cele doua rame pe care am lipit fagurele raman asa ca sa studiez si eu problema.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  eu cred ca conteaza si e bine sa folosesti ondulatorul !!! face sarma " zig-zag " si eu zic ca ajuta destul de mult la fixarea fagurelui !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bee_lover

Ondulatorul nu are rol de o mai buna fixare a fagurelui pe sarma, are rolul de a intinde sarma cat mai bine, ceva de genul cum trageam noi spitele la bicicleta cu patentul, cam dura comparatia dar acelasi efect.
Pt Iunicu: Unde rod albinele fagurele inseamna ca nu a intrat destul de bine sarma in foita sau daca il rod tare de tot inseamna ca nu este cules.

iunicu

Pai in cazul asta nu e nevoie de ondulator. Am intins sarmele ca la tzambal.
Am retinut treaba cu patrunderea sarmei in foita. Nu le bag la cladit foaie pana nu sunt sigur ca au nevoie. Daca ar fi dupa mine as umple lada de foi artificiale dar le las pe ele sa ceara fagure. Cand vad ca incep sa depoziteze ceara atunci strecor si foaie la cladit.
Una dinter familii sta mai prost la rezerve. De cand am adus stupii familia aia a stat mai prost si cu trasul siropului si cu activitatea la urdinis. Ieri le-am dat sirop si astazi de dimineata am aruncat un ochi discret in hranitoare. Amandoua familiile au tras aceiasi cantitate de sirop.
In stupul mai puternic stau tot timpul albine buluc pe placa de zbor si pe fata stupului, toate cu capul spre urdinis. Sa le fie prea cald?
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

bee_lover

Probabil, aerisire deficitara.