Iunicu

Creat de iunicu, Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM

« precedentul - următorul »

iunicu

Am ochit o bucata de inox dar trebuie sa cer voie cuiva sa tai din ea si nu ne-am intalnit inca. Va venii si cea de inox.

Citat din: emil.olteanApropo,fa investigatii la unchiul si vezi de ce sunt slabi stupii.Nu cumva este o zona slab melifera in locatia respectiva?
Cules sunt sigur ca este din belsug. Majoritatea stupilor sunt pe 4 rame si el, ia si miere din ei. Cand l-am sfatuit sa unifice pentru iarna cate 2 familii s-a uitat cam incruntat la mine de parca ar fi gandit ca nu sunt eu in masura sa-l sfatuiesc. Are lacune mari in teorie. Dupa ce a recoltat miere din stup, in octombrie dadea sirop la albina.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

emil.oltean

Si crezi ca fam.pe  4 rame sunt fam.puternice?La acestea orice apicultor iarna cam strange din c...mai ales daca n=au 4 rame pline cu miere fiecare.Iarna aceasta,dupa cum merge pana acuma,multe fam.slabe vor disparea.

bee_lover

Nu neaparat. Depinde de cata hrana au si ce tratamente s-au facut in toamna.

iunicu

Citat din: emil.oltean
Si crezi ca fam.pe  4 rame sunt fam.puternice?

Pai tocmai asta voiam sa spun si eu. Dupa ce ca sunt vai mama lor, le ia mierea sile uzeaza cu zahar la intrarea in iarna.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

iunicu

Si iata ca a venit ziua cea mare Asta seara am adus 2 roiuri pe cate 5 rame cu regine tinere de anul asta.
Am descarcat cutiile si am bagat in fiecare cate un hranitor cu cate 500ml sirop 1/1
Sunt asa fericit, aproape ca se implineste anul de cand citesc si rascitesc despre apicultura si tot visez la gazele astea.
Sunt atat de obosit si totusi nu ma ia somnul. Aproape ca imi vine sa-mi iau patura si sa ma duc sa dorm langa stupi, pe iarba, sa pun capul pe oglinda stupului si sa ascult cum rasuna pe urdinis cantecul de leagan pe care doicile il canta nimfelor. De aici din pat nu aud decat greierii ce scartaie pe afara.
Cred ca ma bag in scutece sa adorm si sa vina repede zorii ca sa le astept langa urdinis cand vor iesii la zborul de recunoastere.
Sa nu va impinga pacatul sa radeti vreunul de mine, voi astia care ati uitat ce ati simtit dupa ce ati mangaiat primul vostru stup.

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

romikele

N-o sa radem, dimpotriva suntem partasi la fericirea ta si asteptam sa ne tii la curent cu evolutia roilor...
Succes si la mai multi!  :hi:

ion patrut

cum sa razi frate prima noapte cu stupi in curte e ca prima noapte cu iubita :hi:

iunicu

 :P Da, frumoasa asociere. Zic unii ca nu putem iubii doua femei in acelasi timp, stuparii pot iubii milioane.
Imi e asa necaz ca ploua, Cum am facut ochii am dat fuga la stupi. Chiar daca pica marunt a ploaie de toamna, albinele zboara scurt in fata stupilor. Am rezistat tentatiei de a salta putin capacul sa vad cat sirop au tras.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  prietene , ma bucur pentru bucuria ta !!! numai cel care a trait ce traiesti tu acuma poate sa inteleaga cum este !!!
  din pacate pentru mine am fost nevoit sa le vand si sa o iau de la capat !!!
  deocamdata am 3 !!! daca as mai face rost de 2 as i multumit pe anul asta !!!
  sanatate maxima iti doresc tie si intregii familii si te inteleg perfect !!!
  nici un om serios nu va rade de tine !!!
  am scris si in semnatura mea ca " ce rost are " sa traiesti fara albine ??? :yes: :ok: :welcome: :bravo: :hi:
  te contrazic putin !!! ASA CEVA NU SE UITA NICIODATA !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

antiopa din ardeal

Citat din: iunicu din Mai 29, 2012, 11:28:53 PM

........., voi astia care ati uitat ce ati simtit dupa ce ati mangaiat primul vostru stup.

Vin si eu sa intaresc ceea ce a spus mai sus ves.lucian. Un stupar adevarat nu are cum sa uite asa ceva, sunt evenimente care se tiparesc adanc in memorie si ne insotesc pana la finalul vietii.
Ma bucur pentru reusita dv, stiu ca inseamna sacrificii si eforturi si va doresc cat mai multe realizari in apicultura. Butoaie pline!!!

iunicu

Pana la urma vremea a permis albinelor sa iasa la cules. M-am bucurat sa le vad piciorusele incarcate cu polen. Unul dintre stupi aducea polen galben, probabil de papadie si celalalt, polen rosu-portocaliu. Am invatat temeinic, visez teoria, pot explica teoretic fiecare fenomen din stup. Surpriza vine din partea faptului ca in fata albinelor ma balbai si nu mai stiu lectia. Ma simt nesigur. Trebuie sa ma adun putin.



O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  iunicule , dar tu nu le dai la stupii tai niste farba ??? :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

iunicu

Ma asteptam la intrebarea asta. Nu i-am vopsit pentru ca dupa mintea mea nu sunt inca la forma finala. Pregatesc o lada in care sa mut pe rand fiecare roi astfel incat sa pot lucra la cutii dupa dorinta mea. Vreau in primul rand salargesc putin spatiul pentru umerii ramelor findca tamplarul a socotit prost si a lasat spatiu pentru spetezele ramelor cu 3 mm mai stramt, de a trebuit sa tai din speteze ca sa mut ramele din cutiile celui de la care am cumparat albina, vreau sa plachez capacul cu polistiren extrudat, sa mut subarul cu deschiderea catre spate ca ma enerveaza teribil cu deschiderea in fata. La sfarsit o sa ii trantesc si o vopsea. Pana atunci nu or sa se supere pe mine albinele ca le tin in lazi nevopsite.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

ves.lucian

  vesnica problema tamplarii astia !!! rar gasesti unul ca lumea !!! mai gresesc si ei , ca doara oameni sunt si ei !!! cu ramele zici ca ai rezolvat-o !!! daca o sa le pui intr-un stup unde este loc corespunzator pentru rame le poti " lungi " cu niste cuie daca este cazul !!!
  te adaptezi situatiei !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ion patrut

totusi e greu scoate cuiu bate cuiu