Stupii lui Gabriel26do

Creat de gabriel26do, Noiembrie 25, 2012, 09:30:04 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: Hermannstadt din Noiembrie 30, 2012, 02:33:17 PM
dorindafi - experienta nu prea este, de aceea intreb
raspuns corect  :nod:
din cartzi ori de pe forum potzi invatza doar teorie
apicultura se invatza pe teren    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Hermannstadt

dorindafi, asa este, de citit am tot citit dar pana nu vezi cu ochii tai anumite aspecte din lumea albinelor nu ai cum sa le stii.
pt asta vin cu intrebari de genul  :D
din primavara promit sa fiu mai pregatit in "teren".

Numai bine !

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

gabriel26do

salutare. se da un pic la polistiren in alta perioada a anului, cind e aglomeratie mare. le mai auzeam cum roade la el, dar acum nu mai e problema ca nu le lasa frigul :yes:.
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

am redus si eu urdinisul cu ce am avut la indemana... :bravo:
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

LA MULTI ANI tuturor celor cu numele "Nicolae" si sanatate multa.
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

primii 3 stupi
SunPhoto     YouTube

marius_vfp

salut, gabriel stupii sunt facuti de tine , arata bine , cu o mica precizare , pe viitor ar fi bine sa bagi fundurile la interiorul lateralelor ,stiu ca e mult mai greu asa cum zic eu decat sa le aplici pe exterior dar apa cand curge pe peretele vertical oricat de bine ai da cu vopsea intre fund si perete va inta apa si in timp se umfla lemnul.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gabriel26do

Craciun Fericit tuturor. I-am facut asa dintr-un motiv simplu "asa am prins", modelul asta il facea baiatul cu care am lucrat in momentul in care m-am apucat eu de albinarit. Ideea ta pare buna si chiar am sa incerc la primul cuib pe care o sa-l fac. Ne mai perfectionam pe parcurs, nimeni nu s-a nascut invatat...cred. Craciun Fericit si multa sanatate la toata lumea. Doamne ajuta.
SunPhoto     YouTube

bee_lover


gabriel26do

"La multi ani" tuturor. Am o nelamurire daca stie cineva. Am cumparat de la un magazin mancare pt albine un produs pe care nu l-am mai folosit. Daca ati folosit sau stiti ceva despre produs astept un raspuns.Iernare usoara tuturor. Doamne ajuta.
SunPhoto     YouTube

dorindafi

ce anume are in compozitzie ca unitatea mea nu traduce ce scrie pe ambalaj  :D   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gabriel26do

Salut. Pai are cam asa:dextroza 52%, fructoza 40%, zaharoza 3%, maltoza 2%, triozi (asta nustiu cum se traduce) 3% , umiditate mai putin de 20%, calorii 3280 kcal/kg. Cam asta.
SunPhoto     YouTube

stefan1

Citat din: gabriel26do din Decembrie 30, 2012, 09:35:27 AM
... triozi (asta nustiu cum se traduce) 3% ...

  Este vorba de trizaharide, probabil erloza si melezitoza, care se gasesc si in mierea de mana. Ambele nu sunt de dorit in miere, deoarece sunt mai greu digerabile si produc o cristalizare mai rapida a mierii. Melezitoza e formata dintr-o molecula de fructoza intre doua molecule de glucoza. Produce o cristalizare rapida a mierii si de asa o consistenta incat iese foarte greu din celule la centrifugare. Erloza, are formula glucoza-glucoza- fructoza. Ea nu cristalizeaza chiar asa de puternic ca melezitoza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabriel26do

Salutare. Multumesc mult pt raspuns. Un an nou fericit si LA MULTI ANI.
SunPhoto     YouTube

Porfy66

Cat a costat 1kg?
Pariez ca tot cam cat ofera procesatorii pe kg de miere poliflora la engros!
:mad:

:hi: :hi: :hi: