Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: Bio Honey din Decembrie 02, 2011, 08:35:31 AM
Stupul Bio ai  Prof. Ioan Ursu este viitorul ...
Totul este posibil, dar nu ar fi rau sa vii si cu niste argumente.

filip

Citat din: Bio Honey din Decembrie 02, 2011, 08:35:31 AM
Stupul Bio ai  Prof. Ioan Ursu este viitorul voi sa ramaneti cu stupii de pe timpul lui Ceausescu  :bzz:
Prietene,bun venit alaturi de noi!
Daca ai un stup care are calitati bune ,nu conteaza ca a fost proiectat in timpul lui Ceausescu,Iliescu,Constantinescu ori Basescu.
Iar DADANTUL nu-i inventie romaneasca.
Pentru cine nu cunoaste lucrul cu ALBINA spun doar atat:
Daca avem un stup cu 3 compartimente intre ele gratie HANNEMAN pentru a ajunge la fagurele cu miere comun.Se intampla urmatorul fenomen,albinele vor migra masiv catre o matca .Astfel ca o fam se va dezvolta la maxim cu riscul intrarii in frigurile roitului foarte devreme.Iar celelalte raman anemice.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan motu

domnilor colegi nu are rost sa luati in seama argumentele aduse de uni pt ca acestia se vede dupa cum pun problema ca nu au dea face cu ale stuparitului,ei sau nascut direct in sistem bio cu productii bio ,referitor la cufarul bio este un esec si va spun si de ce,albinele avand acces la rama descapacita din toate cele 3 familii cuibul se va forma sigur in jurul matcii celei mai bune,care emana feromoni mai puternici,fiecare care are ceva vechime in domeniu cred ca a iernat cate 2 nucleie intro lada si de multe ori daca diafragma nu ete etanse ramai doar cu o singura familie pt ca albinele se muta la matca care este mai de calitate

orbanstefan64

adevarat!!! am format roi artificiali am pus cite doi  in acelasi stup,rezultatul: majoritatea sau unit  :nod: :nod:

dan motu

acesta este adevarul,nu ca sunt profesor in domeniu sau ca sunt doxa de materie,dar din experienta fiecare baga la cap ceva

D006

Sau cu alte cuvinte....uitate la el .... dar fa ce crezi ca ti se potriveste.

CRISTIAN71

Citat din: filip din Decembrie 02, 2011, 10:49:40 AM
Citat din: Bio Honey din Decembrie 02, 2011, 08:35:31 AM
Stupul Bio ai  Prof. Ioan Ursu este viitorul voi sa ramaneti cu stupii de pe timpul lui Ceausescu  :bzz:
Prietene,bun venit alaturi de noi!
Daca ai un stup care are calitati bune ,nu conteaza ca a fost proiectat in timpul lui Ceausescu,Iliescu,Constantinescu ori Basescu.
Iar DADANTUL nu-i inventie romaneasca.
Pentru cine nu cunoaste lucrul cu ALBINA spun doar atat:
Daca avem un stup cu 3 compartimente intre ele gratie HANNEMAN pentru a ajunge la fagurele cu miere comun.Se intampla urmatorul fenomen,albinele vor migra masiv catre o matca .Astfel ca o fam se va dezvolta la maxim cu riscul intrarii in frigurile roitului foarte devreme.Iar celelalte raman anemice.

Perfect adevarat. Dar eu am incercat sa inchid partea cu gratia hanneman dar albinele au migrat in partea alaturata pe afara pe urdinis. Am deschi inapoi gratia haneman pentru comunicare si fie ceo fi pina la primavara cind le despart in cuti separate. Altadata va  fi invatatura de minte si nu mai casc gura la unul sau altul on-off laine ca nui bine.
Acestea sunt argumentele care stau inpicioare in fata prof. care pluteste pe la fundul apei. Dar oare chiar lo fi sunat vre-un prof. de la Iasi asa cum spune sa-i ceara acordul pentru al trece in nustiu ce carte ?

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

interesant .   o lume fara albine.. un articol de nota 10

valter

Citat din: filip din Decembrie 04, 2011, 02:07:06 PM
Stupul prof URSU are concurenta.
http://www.stiintasitehnica.com/stupul-urban-i-i-permite-sa-gazduie-ti-albine-in-apartament_893.html

in cateva cuvinte.
crestem albinele precum avem grija de cainii comunitari si pisicile de tomberon;
nu e suficienta loca, ccd, varooa...e nevoie de o noua bomba cu efect intarziat...''cetateanul de la bloc care-si stoarce mercurul din rezervoarele gipanelor impreuna cu mierea de albine in balcon.

Imagine a fhilips corporation despre ce ne inconjoara...ghetari in curs de topire, depozite ecologice pline la refuz, schimbari climatice ireversibile...daca ar fi mai putin hrapareti in agonisirea argintilor si ar participa la ajutorarea sociala a angajatilor din intreaga companie ar promova   cu mult mai mult natura, ecosisstemele...iar albinele le-ar lasa in grija celor ce stiu sa le ingrijeasca bine.

Vise taiva, vise.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Obombo

Citat din: filip din Decembrie 04, 2011, 02:07:06 PM
Stupul prof URSU are concurenta.
Proful a pierdut deja, astia promit miere la canea: "recoltarea mierii pe care acestea o produc printr-un mic cep:rotfl:

dan motu

PARERILE BUNE DESPRE ACEASTA LADA POT SA LE AIBA DOAR CEI CE NU AU HABAR DESPRE APICULTURA

milu56

Citat din: Obombo din Decembrie 04, 2011, 04:52:26 PM
Citat din: filip din Decembrie 04, 2011, 02:07:06 PM
Stupul prof URSU are concurenta.
Proful a pierdut deja, astia promit miere la canea: "recoltarea mierii pe care acestea o produc printr-un mic cep:rotfl:
nu se poate deschide acest link...

Obombo


D006

#464