Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Nu am folosit si nu am de gand sa folosesc un asemenea tip de stup. Parerea mea este ca desi este facut sa usureze munca in stupina, creeaza o serie de complicatii de la constructie la transport si exploatare. Oricine are dreptul sa-l incerce, dar si cei care au pareri contrarii sau experiente nereusite cu acest stup, au dreptul sa isi spuna parerea, tocmai pentru o buna informare a celor care vor sa-l cumpere.
  Pe de alta parte, din unele videoclipuri ale profesorului Ursu, am vazut unele familii foarte bune, bine populate. Sper ca este de buna credinta si arata realitatea, nu o realitate cosmetizata. Ar trebui si dansul sa spuna si partile slabe ale acestui tip de lada, ca nu exista pe lume nimic care sa aiba numai parti bune sau numai parti rele si pentru obiectivitate trebuie sa vorbesti de toate aspectele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: NiKoN din Iunie 10, 2011, 07:49:43 PM
Probabil nu este o idee prea buna sa intru in polemica cu stuparii de top 500 capital insa voi risca. Citind multe din raspunsurile d-lui Dragos observ ca sunt date la misto, fara substanta si venite dintr-o nevoie ciudata de a-si etala marimea s...pinei, cantitatea de polen din co...lectoare, talentele in bucataria indo-tatoiu. Sincer va inteleg frustrarile legate de ceea ce inseamna PROFULONLINE astazi pe youtube, pur si simplu va surclaseaza atat ca nivel de informatii, cat si din punct de vedere al imaginii, iar acest lucru va determina sa aveti astfel de interventii lipsite de argumente. Iar dovada acestei frustrari o constiutuie inregistrarea contului profuonline, foarte apropiat de contul d-lui profesor si postarea unui clip in care faceti valuri lipsite de respect fata de prezentarea stupului la Campina, precum si ultimul clip incarcat pe contul ingerulpazitor, in aceeasi nota de dispret. Acest domn profesor face apicultura cu mainile curate...nu cu cauciucuri, prezinta in general stupii cu probleme, precum si rezolvarea acestor probleme. In cazul d-voastra, sunteti extrem de blindat, semn ca smulgeti cu frica ceea ce cu generozitate ofera aceste minunate fiinte, aveti cei mai frumosi stupi, cei mai virili trantori, cele mai potente matci, cele mai portocalii manusi..etc. Sper sa aveti si mult discernamant, pe viitor,  in ceea ce postati pe net.

  Ce usor este sa-ti dai cu parerea la umbra anonimatului , daca esti barbat cu sange in insttalatie intai te prezinti si apoi iti dai cu parerea . Pana una alta ramai unul din zecile de frustrati care in decursul timpului m-ati muscat de posterior.
  Sa revenim la subiectgul in cauza :
In iarna promitea ca stupului se va fabrica peste tot in tata , unde se fabrica acum ????
  In iarna vorbea de o scoala apicola , unde se tin aceste cursuri acum ???
  In iarna zicea ca prin rama oarba se rezolva problema roirii ! unde a ajuns acum ??? priviti urmatorul clip la minutul 26:40
     http://www.youtube.com/user/profuldemate#p/u/1/WG0Y-1qX5Og

  Iar la urmatorul film nu am mai ras asa de bine de pe vremea filmelor cu Stan si Bran , cel putin momentul de la minutul 2:20 e hazos rau de tot . Urmariti acest film , este foarte bun drept comedie de week-end :
                            http://www.youtube.com/user/profuldemate#p/u/3/SP7lavnF4oA
                                   

Kov iulian


stefan1

  Este pacat ca se profereaza jigniri pe Forum. Putem combate idei, dar sa respectam pe cei care le sustin.
  Cat priveste pe Romikele, cred ca se bucura de mult respect din partea forumistilor si toti trebuie sa constientizeze ca o parte din timpul lui care si l-ar putea folosi pentru propriul castig sau pentru destindere, il consuma in interesul bunului mers al forumului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Acum trebuie sa recunosc si doua calitati ale domnlui ex-prof. de mate :
    1) Omul este convins din suflet ca spune adevarul si chiar reuseste acest lucru , numai ca spune adevarulul lui.
     2) Filmele sale au un efect hipnotic asupra mea , asa ca atunci cand vreau sa adorm repede dau drumul la un clip si in maxim 2 minute adorm. Pt. mine este un lucru mare aceasta chestie deoarece ma odihnesc bine in pranz. cred ca acest fenomen se produce deoarece domnul ex . are un dar nativ de a povesti si cu ochii inchisi filmele sale devin o poveste . Frumos este cand foloseste in mod repetat cuvintele "dragii mei " sau "spectacol" . Ce sa mai vorbim e tare ...
     

NiKoN

D-le Dragos, nu stiu daca aflarea identitatii si locatiei mele v-ar ajuta in vreun fel, asta daca nu intentionati sa folositi si altfel de argumente. Nu sunt frustrat in niciun fel, intrucat nu mi-ati luat  boii de la caruta, nu sunt profesionist, nu traiesc din apicultura si nici nu am interese financiare in acest domeniu. Insa pot fi deranjat de modul in care incercati sa denigrati munca unui om care prin filmuletele postate este de mare ajutor celor la inceput de drum. Din cate stiu, acest forum nu este unul exclusivist, format doar de cei cu peste 300 de stupi, prin urmare bunul simt ar trebui sa ne caracterizeze mesajele indiferent de nivelul atins in apicultura. La inceput am urmarit cu interes clipurile realizate, insa pe parcurs am inteles ca expuneti doar pentru cei de nivelul d-voastra, ca nu mai aveti rabdare sa aratai in detaliu rama, matca, etc. ci doar sa anuntati comunitatea de progresele realizate an de an. In privinta sangelui din instalatie, frumos ar fi sa nu mai cenzurati mesajele de pe contul de youtube, atata timp cat ele sunt scrise cuviincios.
PS. Slava cerului ca sunt pe forum si oameni cu experienta dispusi sa dea un sfat bun, din inima si fara accente de superioritate, chiar daca diferenta de cunostinte apicole este evidenta.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

   Domnule anonim sunt pe acest forum de peste 5 ani , de pe vremea cand ne puteai numara pe degetele de la maini . In tot acest rastimp am dus cateva dispute grele pe subiecte fierbinti unde bineinteles am fost terfelit si injurat de diversi anonimi. In tot acest interval anonimii au disparut asa cum au aparut iar eu am ramas tot aici .
   In zilele noastre in Romania nu exista nici un profesor de apicultura dar avem sansa sa citim lucrarilor celor patru PROFESORI de apicultura care au modernizat aceasta nobila indeletnicire pe plaiurile mioritice . Am onoarea sa vii reamintesc si ma inclin in fata memoriei lor : NICOLAESCU , STOENESCU , HRISTEA si ANTONESCU . Domnule anonim citeste macar o lucrare scrisa de acesti oameni si atunci vei intelege pe deplin notiunea de profesor in apicultura .

CRISTIAN71

Astazi am reusit sa ajung la calculator dupa doua zile si sunt uimit de ceea ce citesc. Si eu as putea sa cer dreptul la replica dar nu o fac ca stiu ca prin raspunsurile pe care le primesc cred ca ma intorc de unde am plecat.
Un singur lucru vreau sa spun; sa ridice mana sus cine are albine in astfel de lazi ? Eu inca mai am albinele in cele doua lazi model prof. Ursu !
Ar fi bine sa comentati numai dupa ce ati folosit sau folositi acest model de lada .

D006

    Acum m-am hotarat ! ori Cristian imi da o astfel de cutie ori imi spune cineva de unde pot cumpara una. Planul de actiune il am pregatit , voi lucra cu aceasta cutie putin diferit fata de dl. online dar sper sa obtin niste rezultate spectaculoase .

orbanstefan64

na foarte bine!!!!!!!!!!!!!!!!!! acum poate sa inceapa partea a II a de dezbatere de data aceasta in practica :nod: :nod:
pt. ca  ajunge cu teoria.
asteptam constatarile pe urma experimentarii!
:hi: :hi: :hi:

printisor

dragos2006,
Ne place sa fin tot timpul cei mai buni dar spunene macar o gresala pe care i-a facut pe alti sa rida ptr ca nu poti fi fara gresala.
Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.

http://forumulcucocosi.blogspot.com/

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din Iunie 12, 2011, 11:23:12 AM
    Acum m-am hotarat ! ori Cristian imi da o astfel de cutie ori imi spune cineva de unde pot cumpara una. Planul de actiune il am pregatit , voi lucra cu aceasta cutie putin diferit fata de dl. online dar sper sa obtin niste rezultate spectaculoase .
Cind ati afirmat asta , v-ati referit ca o veti folosi tot in apicultura (veti tine o familie de albine in ea , nu? :D :D :D sau puneti o closca in ea?  =)) =)) =)) =)) =))  (haideti sa nu mai fim asa de incruntati pe subiectul acesta viata e scurta haideti sa o traim cu zimbetul pe buze )

roi_ag

Un stup contra naturii . Niciodata o familiie de albine nu isi va construi in mediu natural un fagure perpendicular fata de ceilalti .Varooa nu va fi eliminat atat timp cat pe ceilalti faguri sunt celule
de trantor, ba ii poti inmulti daca nu scoti la timp rama crescatoare .Consum mare de miere ptr.
a creste fagurele si trantorii din ea.....deci ....numai paguba. Un spatiu care iti ia albina ce mai folositoare ar fi in magazin la prelucrarea mierii si cresterea de noi faguri folositori. :hi:

D006

Fratilor , am vorbit serios !de acum sunt avocatul diavolului , vreau o asemenea cutie dar sa o administrez asa cum eu consider ca este mai bine , apoi vom avea un mare subiect de discutie. Eu consider ca daca se aduc cateva ajustari aceste cutii si cu totul alta administrare se pot obtine unele rezultate spectaculoase .

  Si un raspuns pentru userul printisor : am facut in peste 25 de ani de practica apicola cateva greseli de te apuca plansul , nu rasul ! eu cel putin am plans intr-o zi de nu voi uita toata viata.

cristian87

Citat din: roi_ag din Iunie 12, 2011, 03:03:49 PM
Un stup contra naturii . Niciodata o familiie de albine nu isi va construi in mediu natural un fagure perpendicular fata de ceilalti .Varooa nu va fi eliminat atat timp cat pe ceilalti faguri sunt celule
de trantor, ba ii poti inmulti daca nu scoti la timp rama crescatoare .Consum mare de miere ptr.
a creste fagurele si trantorii din ea.....deci ....numai paguba. Un spatiu care iti ia albina ce mai folositoare ar fi in magazin la prelucrarea mierii si cresterea de noi faguri folositori. :hi:

Una din cele mai inteligente postari de pe forumurile apicole
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău