Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

ionele , ia zi-mi te prinzi la o treaba , vei declara in fata tuturor ,ca daca nu ajungi macar la 500 euro nu 1000 cum zice calauza ta , ai luat TEAPAAAA in cazul in care urmezi pas cu pas sfaturile "preamaritului" ursu. asta doar la un singur stup n in 1 nu scoti albina din el nu inmultesti decat in lada , nimic nu intra nimic nu iese(decat rame cu faguri artifiiali) , pui cate caturi vrei tu pe el , ideea e sa-ti faci tu asa o viziune o statistica ce si cum si cat se poate obtine de la ladoaca aia ,
tare as fi curios ca cine stie poate ma bate gandu candva si cine stie de unde sare iepurele  .
imagineaza-ti ca 500 euro fac cam 150 kg de miere . baremul meu e la 500 ca daca ajungi sa faci 1000 te pup si dau foc la toate lazile mele .
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

Sa lamurim un mit,orice lada noua din lemn e BIO.Popularea ,tratamentul si ceara din care sunt facute foitele fac diferenta .Daca totusi treci si de etapa a doua ,trebuie ca un organ abilitat sa te certifice.
Cel mai Bio stup e cel din scorbura ,desi la inceput albina plecata cu roiul e tratata.Problema e ca fara tratament nu rezista multi ani si inevitabilul se intampla.Asa e si cu stupii Ursului...............
Da cand ai omorat 60 de familii puternice,ce mai conteaza 5 in 1!
Daca urmariti filmele lansate la inceput,Ursu era un apicultor normal.Avea unele scapari dar puteam intelege.
Acum e la nivelul SF.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vranceanul

#3347
Daca chiar vreti sa vedeti cat produce ladoaica Ursu, puteti afla de la cel care fabrica lazile, e la Radauti (imi scapa numele, parca Viorel), are cateva filmulete impreuna cu Ursu.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Aurel

Citat din: vranceanul din Ianuarie 30, 2014, 09:33:53 AM
Daca chiar vreti sa vedeti cat produce ladoaica Ursu, puteti afla de la cel care fabrica lazile, e la Radauti (imi scapa numele, parca Viorel), are cateva filmulete impreuna cu Ursu.
Pai si ce te astepti ca el sa-ti spuna ceva ? Interesul poarta fesul!

State

Multi creduli pe lumea asta....si inca o data atatia prosti.
Avea cineva o vorba: " Marfa nevanduta si prost nepacalit nu exista! " Pai chiar asa e domnilor.  :uimit:

Apare din senin , un senil, si incepe sa propovaduiasca lada minune. Fara teste , fara experienta cu acea lada, fara rezultate, fara nimic. Doar vorbe si atat.
Oamenii, ca sa nu le spun prosti, casca gura la sarlatan. Cand aud de 1000E/ stup , li se sbarleste parul pe sira spinarii.  ))/

In afara faptului ca, toata lumea discuta despre minciunile si idioteniile profului...ei continua sa creada in a 8-a minune al lumii.

Pai mai credulilor, care ar fi prostul ala sa spuna in gura marea ca a descoperit afacerea secolului ?????? Daca moldoveanul ala facea 1000e/stup, oare nu s-ar fi imbogatit in 5 ani, cat voi in 50 ? Chiar in halul asta ati ajuns, sa fiti prostiti pe fata de un moldovean cu probleme psihice ? Da, asta e ursul asta, un om cu grave probleme psihice. Ati urmarit de ce a fost dat afara in invatamant ?

Ca apare cate unul(dupa cum am vazut si aici- olaru parca) anonim si indruga verzi si uscate, nu va puneti niciun semn de intrebare ?
Ati fost vreodata la vreun targ, sa vedeti cum se "culeg" oile langa moldovean, ca mustele pe cacat ?
Ati observat ca printre "gura casca" , sunt oameni de-ai lui care-i pun diverse intrebari ?
Ati observat ca daca il intrebati ceva, ce nu-i convine, va intoarce spatele si se face ca nu aude? Desi inainte te intreaba el: aveti intrebari ? Cum nu-i place ce-l intrebati, cum se baga unul de-al lui sa salveze situatia.
Chiar atat de orbi puteti fi?
Ati vazut vreodata cd-urile alea de cacat, in care prezinta el tehnica de lucru cu bio-curul ? Cat v-au costat ? Pai daca le-ati cumparat, sunteti prosti ma,sincer.
Daca apicultura ar fi atat de profitabila, cum o prezinta el, de ce aia ma'sii nu e bogat ma ? De ce-si vinde toate alea si continua sa macane ca rata la zambila despre bio-cur ?
Nu era mai simplu sa-si faca el 100 de stupi si intr-un an, facea o caruta de euro ?
Doamne mare ti-e gradina si multi au sarit gardul....
Suntem o tara de prosti, de ciobani, de incuiati si ne meritam soarta.

Eugen B

Cam asa e la noi in tara. Daca vede cineva un detergent sau orice la raclama la TV cumpara. La fel si in apiculura. Oricum omu scoate bani foarte frumosi din lada si din dvd. Daca era o tara de destepti nici nu rezista 2 ani pe piata lada respectiva. Apicultura e o arta parerea mea, cine e atras de asa ceva si practica cred ca e fericit.

State

Domnule Eugen, problema nu e ca DVD-ul costa 200lei sau lada 500. Ca si in viata, sau in orice meserie, trebuie sa existe si oameni prosti/neinformati/batuti in cap/etc.
Adevarata problema, cea reala, este ca ordinarul moldovean face nitel circ pe la televiziuni si in mass-media. Pai daca la noi in Romania, un stup iti adduce 1000E profit, pai cum pu.la mea sa nu se agate statul de apicultor, sa-l jupoaie oleaca de blana ? Si in realitate , sarmanul apicultor, abia poate scoate 100E, din care trebuie sa plateasca motorina/taxe/paza/tratamente/mancare pentru el si albine/etc/etc/etc.
Nimeni nu s-a dus sa intrebe un apicultor oarecare, sa vada situatia exacta.
Belitul asta a aparut pana si la OTV, unde stim foarte bine cu totii, ca acolo apari doar daca platesti lei grei. Sa nu-mi spuna mie cineva ca , ordinarul s-a dus acolo sa lumineze calea apiculturii romanesti ! Daia nu mai ieseam noi la lumina, ca nu stiam sa facem apicultura. Acum stim. Acum platim impozit si taxe, ca doar facem un profit de nu mai are loc pu.la in pantaloni, de teancurile de Euro.
Hai sa fim seriosi!
Si il mai vad si pe Olaru asta, care tot o tine pe-a lui si pe-a ursului. Voi chiar nu v-ati prins sau va place cand il vedeti aberand pe aici ?

Treziti-va fratilor! Sau sculati-va de va culcati !

Eugen B

Ar trebui sa se trimita ceva scrisoare, mai ales cum e culesul slab in ultima vreme ar trebui subventionat stuparitul, ar trebui sa apara un stupar batran la tv, nu toti super eroii

PARINTELE

Citat din: State din Ianuarie 30, 2014, 08:00:11 PM
Domnule Eugen, problema nu e ca DVD-ul costa 200lei sau lada 500. Ca si in viata, sau in orice meserie, trebuie sa existe si oameni prosti/neinformati/batuti in cap/etc.
Adevarata problema, cea reala, este ca ordinarul moldovean face nitel circ pe la televiziuni si in mass-media. Pai daca la noi in Romania, un stup iti adduce 1000E profit,ca ordinarul moldovean sa nu se agate statul de apicultor, sa-l jupoaie oleaca de blana ? Si in realitate , sarmanul apicultor, abia poate scoate 100E, din care trebuie sa plateasca motorina/taxe/paza/tratamente/mancare pentru el si albine/etc/etc/etc.
Nimeni nu s-a dus sa intrebe un apicultor oarecare, sa vada situatia exacta.
Belitul asta a aparut pana si la OTV, unde stim foarte bine cu totii, ca acolo apari doar daca platesti lei grei. Sa nu-mi spuna mie cineva ca , ordinarul s-a dus acolo sa lumineze calea apiculturii romanesti ! Daia nu mai ieseam noi la lumina, ca nu stiam sa facem apicultura. Acum stim. Acum platim impozit si taxe, ca doar facem un profit de nu mai are loc pu.la in pantaloni, de teancurile de Euro.
Hai sa fim seriosi!
Si il mai vad si pe Olaru asta, care tot o tine pe-a lui si pe-a ursului. Voi chiar nu v-ati prins sau va place cand il vedeti aberand pe aici ?

Treziti-va fratilor! Sau sculati-va de va culcati !

adevar graieste gura ta State,dar sa spunem aceste lucruri intr-un moad mai fin.
fara;ca ordinarul moldovean,ca ordinarul moldovean
Iti inteleg pasul si vreau sa ma intelegi ca un apicultornu se coboara la asemenea cuvinte
cu respect.

pad3

moldoveanul asta ordinar e nascut undeva prin oltenia. maica-sa era tiganca si tacsu ungur. si are un plod ardelean  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) vreti sa stiti si de restul neamului?
somnul ratiunii naste monstri

PARINTELE

nu ma intereseaza arborele sau genealogic

PARINTELE

cand eram tanar, sau pinguin  mai bine spus in ale apiculturii,ma bucuram sa-l vad in vizita la fisu in Otopeni

geo47

 s-a vandut stupul la arabi??
pai aia au petrol !!! din ce fac albinele miere?
aaaaaaa miere de sonda!!! scuze n-am stiut :hippo:

State

Citat din: PARINTELE din Ianuarie 30, 2014, 08:45:46 PM
Citat din: State din Ianuarie 30, 2014, 08:00:11 PM
Domnule Eugen, problema nu e ca DVD-ul costa 200lei sau lada 500. Ca si in viata, sau in orice meserie, trebuie sa existe si oameni prosti/neinformati/batuti in cap/etc.
Adevarata problema, cea reala, este ca ordinarul moldovean face nitel circ pe la televiziuni si in mass-media. Pai daca la noi in Romania, un stup iti adduce 1000E profit,ca ordinarul moldovean sa nu se agate statul de apicultor, sa-l jupoaie oleaca de blana ? Si in realitate , sarmanul apicultor, abia poate scoate 100E, din care trebuie sa plateasca motorina/taxe/paza/tratamente/mancare pentru el si albine/etc/etc/etc.
Nimeni nu s-a dus sa intrebe un apicultor oarecare, sa vada situatia exacta.
Belitul asta a aparut pana si la OTV, unde stim foarte bine cu totii, ca acolo apari doar daca platesti lei grei. Sa nu-mi spuna mie cineva ca , ordinarul s-a dus acolo sa lumineze calea apiculturii romanesti ! Daia nu mai ieseam noi la lumina, ca nu stiam sa facem apicultura. Acum stim. Acum platim impozit si taxe, ca doar facem un profit de nu mai are loc pu.la in pantaloni, de teancurile de Euro.
Hai sa fim seriosi!
Si il mai vad si pe Olaru asta, care tot o tine pe-a lui si pe-a ursului. Voi chiar nu v-ati prins sau va place cand il vedeti aberand pe aici ?

Treziti-va fratilor! Sau sculati-va de va culcati !

adevar graieste gura ta State,dar sa spunem aceste lucruri intr-un moad mai fin.
fara;ca ordinarul moldovean,ca ordinarul moldovean
Iti inteleg pasul si vreau sa ma intelegi ca un apicultornu se coboara la asemenea cuvinte
cu respect.

Parinte ai dreptate ! Insa nu ma pot stapani, te rog sa ma crezi..
Dupa ce ca suntem rupti in cur, ne lasam jegmaniti de un "foame-n gat". De fapt , prost e ala care da, nu ala care cere. Dar ce facem cand gasim pe strada un portofel ? Il ducem la militie, cautam propietarul sau il oprim noi ? Asa si aici. Eu unul , nu pot sa ma abtin. Mi se pare prea mare nesimtirea. Unora le e frica sa-si spuna parerea. In particular, nimeni nu e de acord cu cocosul lesinat, insa aici pauza..
Nu e normal.
Ganditi-va unde eram noi acum, daca prin '60 aparea unul de teapa ursului. Ganditi-va unde eram , daca nu era un Hristea, un Antonescu, s.a.m.d.
Asta pur si simplu aduce in sapa de lemn multi "gura casca". Pe langa asta, sa-i multumim pentru impresia facuta guvernului&company.

Aveti dreptate...am gresit cand am zis "moldovean ordinar". Era de ajuns ordinar. Moldovenii sunt fruntasi in multe ramuri.

istodorescu vasile

pai pe timpul lui hristea,antonescu, stuparitul se facea din dragoste si pasiune pentru albine, si cel care avea si pricepere facea productie. acum lucrurile s-au schimbat, odata cu fondurile europene s-au indragostit deodata de abine foarte multi .ursu a speculat acest lucru si le-a venit in ajutor la multi naivi care punind botu" la ce spune ursu, si-au zis ca daca tot nu au muncit pe banii respectivi, luati de la proiecte, sa ii investeasca in caritasul lui ursu unde cistigau inzecit. dar asta nu tine mult, lucrurile vor evolua inspre normalitate.