Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Ioan Olaru

Stupul este conceput pentru a ierna cat mai bine orice tip de nuclee, totusi sunt apicultori in toata tara care ierneaza nuclee pe 2-3 rame , nu inteleg de ce nu le mor poate chiar e devina vremea e prea cald , familile puternice se pot ierna 3 in 1 , nu cred ca nu aveti si famili pe 5 sau 6 rame si chiar si 4 , stupul se poate configura si pe 8-4-6 rame sau se da in doua si iernezi 2in1 pe 7-8 ramedepinde daca ati avea chef de mutarea lor asa cum se scrie mai sus , albinele au iesit la zbor de curatire azi totul decurge normal asta deocamdat.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

cornelioandanciu

Domnule Olaru, anul trecut ne-ai "ametit "cu cate roiuri ai facut, dar nu am vazut productie! Anul asta te rog sa sacrifici un stup si sa vedem cata miere poti scoate de la el! Fapte, nu vorbe! De atata timp nu vad un apicultor care se lauda cu productia de miere de la acest tip de stup! De ce?Toti care l-au cumparat au fost incepatori?Care este cauza?
Va salut.

Ioan Olaru

Nu voi sacrifica , pur si simplu vor intra in productie in functie de cum se vor dezvolta , fiecare stup va avea o anumita functie dar pentru miere voi folosi 2 nu stiu sigur daca va fi asa dar voi incerca sa fac acest lucru , interesul meu e pentru imultire findca vreau sa deprind acest lucru .Oricum voi incerca sa delimitez anumite greseli , deja doua leam remediat adica folosirea foliei si tratamentul dar din pacate lipsa tratamentului a avut efecte mai rele decat credeam dar inca nu sunt sigur.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

NiKoN

Daca ar exista optiunea tehnica a forumului de a ignora acest topic, as folosi-o fara remuscari! ))/
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

SERBAN VASILICA

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 19, 2014, 08:29:57 PM
Nu voi sacrifica , pur si simplu vor intra in productie in functie de cum se vor dezvolta , fiecare stup va avea o anumita functie dar pentru miere voi folosi 2 nu stiu sigur daca va fi asa dar voi incerca sa fac acest lucru , interesul meu e pentru imultire findca vreau sa deprind acest lucru .Oricum voi incerca sa delimitez anumite greseli , deja doua leam remediat adica folosirea foliei si tratamentul dar din pacate lipsa tratamentului a avut efecte mai rele decat credeam dar inca nu sunt sigur.
Domnule Olaru, cind va veni domnul Ursu cu rame cu miere sa incarcati caturi cu miere pentru a le arata, vedeti sa nu va vindeti ieftin.

fiug1970

Citat din: NiKoN din Ianuarie 19, 2014, 08:34:51 PM
Daca ar exista optiunea tehnica a forumului de a ignora acest topic, as folosi-o fara remuscari! ))/
De ce sa dai/ignore/?Multi au de invatat!!Dar cei ce stiu despre apicultura nu/si dau seama de asta si daca ei deja stiu,  toti trebuia sa fie la fel de stiutori ca ei!!nu/ti dai seama ce sanse avem (noi nestiutorii) si nu numai sa putem citi un COBAI!!!Toti vedem rezultatele si beneficiile la multe descoperiri ale umanitatii,dar v/ati pus in piele cobailor?Al celor ce au suferit pe pielea lor ca noi sa putem folosi,de la o banala aspirina la a pilota un avion????Ca sant multi voluntari la a fi cobai?Cu atat mai bine pentru ceilalti!!

Ioan Olaru

Cred ca o sa bat recordul la , in cate feluri am fost caracterizat , de la patron la cobai , pacat ca sunt doar un simplu om care asi duce zilele cum poate , nu am nici o legatura cu profesorul Ursu in afara ca mai schimb cate doua vorbe , personal nu lam intalnit niciodata.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Fidi

Nu spune ca-i pacat sa fi om simplu,e cel mai frumos lucru!!Si-n privinta stupilor,nu-i un capat de tara,nota bene ca nu ai multi!Dupa ce o sa inveti sa lucrezi in ei,poti sa treci pe ce stupi vrei tu(o sa stii!!!)Un gand curat de la Cluj si mult curaj in apicultura!!
  O zi buna sa ai si Doamne ajuta!!!!

MariusApicultura

Citat din: Fidi din Ianuarie 20, 2014, 08:44:25 AM
Nu spune ca-i pacat sa fi om simplu,e cel mai frumos lucru!!Si-n privinta stupilor,nu-i un capat de tara,nota bene ca nu ai multi!Dupa ce o sa inveti sa lucrezi in ei,poti sa treci pe ce stupi vrei tu(o sa stii!!!)Un gand curat de la Cluj si mult curaj in apicultura!!
  O zi buna sa ai si Doamne ajuta!!!!

Frumos spus, jos palaria!!  ^:)^ ^:)^
Dar omul cand e beat si mai multi confirma acest lucru...trebuie sa se duca la culcare (trece de la modul "online" la "ofline".. :D :D :P )    si a doua zi cu mintea limpede..poate sa vada altfel lucrurile!!!  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

SPYKAL

Citat din: MariusApicultura din Ianuarie 20, 2014, 01:10:44 PM
Frumos spus, jos palaria!!  ^:)^ ^:)^
Dar omul cand e beat si mai multi confirma acest lucru...trebuie sa se duca la culcare (trece de la modul "online" la "ofline".. :D :D :P )    si a doua zi cu mintea limpede..poate sa vada altfel lucrurile!!!  :hi: :hi:
Si daca o duce din "beție" în "beție".... când să mai judece?....  =)) =)) =)) =)) =))

Fidi

Mai,ce se umfla,cus-cus-ul.in unii(in trei zile de apiardeal si hopa,great-veteran)rupeti tastele pe un subiect la care calul de bataie nu-i in zona;dar e bun si magarusul de servici(deh,sa facem"like-uri)!!

petru.atudorei

Ioan Ursu - mentor
Ioan Olaru - invatacel

Care va fi urmatorul Ioan?

fiug1970

Citat din: Fidi din Ianuarie 20, 2014, 07:29:56 PM
Mai,ce se umfla,cus-cus-ul.in unii(in trei zile de apiardeal si hopa,great-veteran)rupeti tastele pe un subiect la care calul de bataie nu-i in zona;dar e bun si magarusul de servici(deh,sa facem"like-uri)!!
trei zile,trei luni,trei ani,nu importa timpul ci ceea ce faci in timpul asta.timpul trece si daca stai la umbra si daca faci ceva util.Cand unul vede cai verzi pe pereti,e problema lui,dar cand se reped altii sa le ia potcoavele.....

marian sima

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 21, 2014, 08:50:40 AM
Ioan Ursu - mentor
Ioan Olaru - invatacel

Care va fi urmatorul Ioan?
Orice profesor incepe predarea uni materii cu elemente  de baza si lucruri simple,pai Ioan saracul a inceput direct cu ecuatia cu trei necunoscute.

Eu unul chiar i-l compatimesc.
In anul acesta va vedea cum e posibil ca 1+1+1=0  :rotfl:

Ioan Olaru

Radeti voi radeti dar am vazut famili pierdute pe 5-6 rame si chiar ieri , asa ca deocamdat eu stau bine , se spune ca nu lada face albina dar totusi ce se intampla in cazul famililor atat de puternice pierdute , bineinteles sunt multe cauze , de la varoua la nosemoza si chiar brauloza , eu ma bucur ca roisori mei inca sunt vii , dar binanteles mai e din anotimpul inactiv si se poate intampla orice mai ales cand vad cum pier famili atat de valoroase , si eu personal nu inteleg motivul , bineanteles nu stiu situatia lor din toamna dar ce conteaza . Ele oricum au pierit.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com