Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Ma doare ca le chinuie in felul asta...nu isi da seama ca profu ursu de a reusit sa bagi cinci matci in stupii aiai.. a mierdut enorm de multa albina si asta pe timp de vara...daca va uitati in ultimul film..numarul lazilor goale de de 3 ori mai mare decat cel plin...in fine..
Ceea ce vreau sa aflu de la Ioan e cum are el de gand sa iese cu bine din inpasul asta de care nu isi da seama...:)). si dupa aia nu mai imi bat capu.


SPYKAL

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 15, 2014, 07:58:26 PM
Ceea ce vreau sa aflu de la Ioan e cum are el de gand sa iese cu bine din inpasul asta de care nu isi da seama...:)). si dupa aia nu mai imi bat capu.
Nu va iesi atata timp cat poarta.....ochelari de cal. Si eu am incercat candva sa il fac sa inteleaga ca nu este pe drumul cel bun dar m-am lasat pagubas pt ca nu ai cu cine sta de vorba. Stima si respect!!!

bio

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 15, 2014, 06:56:01 PM
Din pacate anul trecut am sperat la 6 famili  sau roiuri sau cum se mai numesc , acum matcile oua si ia ghiciti ne aflam pe 15 ianuarie , pana in aprilie sunt 3 luni , ce vom face daca la mijlocul lui Mai va fi prea multa albina , dar vom astepta sa vedem cum decurg lucrurile , eu sper ca va fi bine . Problema e ca luati roiurile mele ca individuale ele sunt famili pe 6-7 sau intr-un caz 8 intervale , ele se vor dezvolta ca familie unitara defapt asa se si comporta , ghemul find fata in fata iar caldura va foarte bine gestionata , nu voi grabi extinderea pana albina nu va sta pe diafragma , iar de lucru nu prea au in afara de a creste puiet.
Eu stiu ca o albina are grije de 5 -6 larve la inceputul sezonului , aceste larve dupa eclozare vor face si ele acelas lucru , albina de iernare se schimba treptat find schimbata pana in aprilie total , eu cred ca daca albina nu va avea de lucru in natura se va dezvolta foarte bine . Acum totul depinde de hrana care le-o dam si sa fie constanta pentru a intretine moralul matci , vom vedea daca am dreptate sau nu .
Ma bazez foarte mult pe carti citite din trecut iar daca se vor dezvolta sa zicem ca e noroc dar eu consider ca am pus la punct foarte bine teoria de baza a evolutiei albinei.

Ionica daca deja ai inceput dezvoltarea esti tare.  ..

Vezi sa ai deja pregatite rame cu fagure artificial ca o sa ai nevoie in curind se pare..

kamy

Oare la ce pret se vinde apitotalu,daca are pret bun  da buful,bai de saracele albine ca sigur isi dau buhul!
Oare ce-or fi pacatit sa aibe o asemenea gazda?

PARINTELE

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 15, 2014, 07:51:26 PM
Fratilor!!! Nu ati obosit sa ii tot dati sfaturi astuia? Petre te vad om cu scaun la cap lasa-l in plata Domnului pt ca oricum nu asculta de ceea ce incerci sa il inveti. Pacat de albinutele alea. Ele nu au nicio vina ca au incaput pe mana astuia. Stima si respect pt toate persoanele de bine!!!


O veche vorbă românească spune că cine nu are un bătrân, să și-l cumpere, dar care se pare că nu prea mai este la modă
Tizule,ai aici pe acest forum ,atatia oameni mari,cu experiență in apicultura si in multe alte domenii,pacat ca nu vrei sa profiti de totalitatea cunoștințelor pe care acesti oamenii ti-le impartasesc

APICULTURA NU ESTE PENTRU TOATA LUMEA
SI SA MAI STII CA MIEREA PENTRU UN APICULTOR NU ESTE DULCE
Cu respect.

Fidi

Domnule Ioan,v-am pus o intrebare pe MP,de ce nu-mi raspundeti?,multumesc.

SPYKAL

Citat din: Fidi din Ianuarie 16, 2014, 08:26:44 PM
Domnule Ioan,v-am pus o intrebare pe MP,de ce nu-mi raspundeti?,multumesc.
Nu cred ca stie ce-i ala.... MP  =)) =)) =)) si oricum este ocupat cu inmultirea albinelor la momentul asta ))/ ))/ :qp: :qp: :rotfl: :rotfl:.... Doamneeeeee!!!! Daca prostia ar durea............. Stima si respect!!!

Ioan Olaru

Imi cer scuze ca nu pot fi prompt dar am si un loc de munca de acea intarzai cu raspunsurile , intradevar respect pe cei batrani mai ales pe apicultori si pe oricine este apicultor dar problema e ca eu vreau sa incerc ceva nou ca de apicultura traditionala stie majoritatea , pentru mine este o provocare sa ingrijesc albine mai ales in modul in care nu crede nimeni , dar domnul profesor Ursu are si el o varsta si are 30 de ani de apicultura timp in care probabil a experimentat viata albinei astfel ajungand la diferite concluzi si a adaptat acest stup la nevoile albinei cat si al apicultorului singura greseala care o vad eu e ca in fiecare sezon gaseste o alta modalitate de a seta stupul , sa nu credti ca dansul are doar albine pe 3 rame .
Intradevar albina in timpul veri traieste 45 de zile dar vara albinele se eclozeaza zilnic intre 1000 si 3000 depinde de matci , deci ar fi o populatie foarte mare , dar aceasta populatie spre toamna se va inputina si vom intra in iarna cam cu jumatate din albina , am citit ca , cata albina ai toamna atata ai si primavara , cu asta o zi frumoasa si numai bine.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Vyktor

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 17, 2014, 01:42:42 AM
singura greseala care o vad eu e ca in fiecare sezon gaseste o alta modalitate de a seta stupul ,

Ioane, ce te faci tata, daca anul asta le schimba soft ul?  Alti bani alta distractie ca sa faci upgrade.
Banuiesc ca o sa vrei sa fie totul legal,  sa cumperi si licenta   =))
Esti tare.

MariusApicultura

Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 17, 2014, 01:42:42 AM
...Imi cer scuze ca nu pot fi prompt dar am si un loc de munca de acea intarzai cu raspunsurile , intradevar respect pe cei....


   Intradevar albina in timpul veri traieste 45 de zile dar vara albinele se eclozeaza zilnic intre 1000 si 3000 depinde de matci , deci ar fi o populatie foarte mare , dar aceasta populatie spre toamna se va inputina si vom intra in iarna cam cu jumatate din albina , am citit ca , cata albina ai toamna atata ai si primavara , cu asta o zi frumoasa si numai bine.

Esti scuzat...cel putin de mine, daca aveti si un loc de munca e o realizare... :P :D ^:)^....daca nu sunt indiscret, ca ce lucrati?



Cu cititul este cam greu...mai ales daca citesc mesajele dvs, dar e bine ca cititi poate va remediati problemele de gramatica (scris si vorbit). Fara suparare.. :cool: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

costi82

Omul tot invata in timpul vietii!?
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

petru.atudorei

Parerea mea e ca ioan nu greseste...el doar incearca sa faca ceea ce citeste si vede prin filmulete. Singura problema e ca nu are pe cineva langa el care sa ii arate fizic cum se face. E o greseala care o fac deobicei apicultorii incepatori.
Totul pare simplu atunci cand citesti si vezi la altii.... dar pe cat de simplu pare pe atat de complicat este sa pui in practica..mai ales ca albinele nu sunt un obiect care urmeaza o traiectorie fix..la albine totul este schimbator..apar situatii imprevizibile care pe incepatori ii pune in dificultate.
Cu siguranta daca va reusi sa treaca iarna.. dl ioan nu va mai face aceeasi greseala pentru anul viitor..sper.

costi82

Ionel ii foarte credul, crede ca tot ce zboara se si mananca,  eu ii propun sa mai filtreze cu atente informatiile de pe internet, sa sintetizeze aceste informatii, si sa folosesca doar ce ii bun pentru albine, ii drept ca trebuie sa ai si capacitatea sa procesezi aceste informatii, ii posibil ca pe mai tarziu sa dea cu ))/                               
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Kov iulian

Citat din: vyktor din Ianuarie 17, 2014, 06:58:46 AM
Citat din: Ioan Olaru din Ianuarie 17, 2014, 01:42:42 AM
singura greseala care o vad eu e ca in fiecare sezon gaseste o alta modalitate de a seta stupul ,
Ioane, ce te faci tata, daca anul asta le schimba soft ul?  Alti bani alta distractie ca sa faci upgrade.
Banuiesc ca o sa vrei sa fie totul legal,  sa cumperi si licenta   =))
Esti tare.
Acei stupi daca sunt cu licenta nu au o aplicatie automata de actualizari, o legatura cu serverele de la Microsoft a Domnului Ursu prin care sa se trimita actualizari in momentul cand acestea apar astfel incat apiculturul sa nu mai pierda timp pe sit-uri si youtube sa le afle si sa le studieze, doar merge in stupina si vede ca sa schimbat ceva la lada ca sa mai adaugat un urdinis,  un cat etc.

:D :D :D

Ioan Olaru

Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com