Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

tocmai asta este problema ce ii enerveaza pe oameni;cind toti iti spun ca bati cimpii ,normal este sa te mai gindesti inainte de a mai veni cu cite o gogonata.insa in cazul de fata cum apare un nou filmulet mai apare si ceva senzational . poate ca prostesti niste incepatori, insa nu poti prosti oameni care au ani multi de apicultura in spate.

marius_vfp

Citat din: im0rtel din Noiembrie 11, 2013, 05:31:40 PM
Dumneavoastra , domnule bucovineanu , aveti impresia ca imi sunteti superior cumva .

Doar o corectare domnule bucovineanu.
auzi baaaa , mie nu-mi place palavrageala asa ca iti zic direct , kakareala asta care o faci tu e de 3lei si 25 de bani , se vede clar ca aperi pe cineva , spune ce metode aplici ce stupi ai de cand practici apicultura mai demaschezate putin arata adevarul asta facem cu toii , ca s-au incins spiritele rau , mai rau e ca ai starnit pe cine tu trebuia , pana jungi tu la nivelul lui bucovineanu mai ai de mancat akak pe painitza .

pana una alta dute si te cauta men la mansarda ca ai probleme .

da ia zimi ce p..a mea inseamana   thread  stii eu is mai roman si prost cu engleza satu mai prost decat altii . :qp:
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

SPYKAL

Citat din: Stefan Madalin din Noiembrie 11, 2013, 04:38:29 PM
Am urmarit un filmulet in care Ursu si Dan Puisoru dezbateau pe teme apicole . Dl Puisoru nu a zis nici macar cu substrat ca acest stup e o prostie . Eu cred ca voi sunteti fascinati de verticali si uitati ca si orizontalul exista , daca era prost rau disparea demult. Stupul Ursu e un orizontal .  Mie acest stup mi se pare ca este clasicul orizontal de 18-24 rame in care se foloseau familii ajutatoare si nimic mai mult . Nu este bine sa spui ca un stup nu e bun doar pentru ca e greu , daca faci bani dintr-o meserie, e necesar sa investesti in ea .
Daca taceai... filozof ramaneai. Mai vezi odata filmuletul si ai sa constati ca acolo Dan puispru nu a scos o vorba macar de d....ea verbala a lui Ursu. Nu stiu ce film ai vazut tu. Stima si respect!!!

costi82

parerea mea ca se face prea mult tam-tam pe acest subect, intr-adevar nimeni nu-i obliga sa cumpere lada, cei inselati ar fi bine sa mearga in instanta, nici eu nu cred multe din reclama la acesta lada, din pacate reclama face banul din ziua de astazi.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

im0rtel

domnule marius vfp daca imi permiteti , pe langa textul asta fioros gramatical , care cam ascunde ca sunteti invatator ( asta ati trecut in profil ) ati putea sa imi spuneti pe cine apar ?

sorinnel

#2405
Draga domnule im0rtel sunt de acord  cu dv ca este democratie si orcine  poate sa-si exprime liber opinia dar ceea ce face dl Ursu este inselatorie iar cele 160 de pagini ale topicului se adreseaza incepatorilor carora li se atrage atentia asupra inselatoriei pusa la cale. Daca imi permiteti as avea trei intrebari pentru dumneavoastra: 1 De cati ani sunteti apicultor? 2. de cand folositi stupul domnului Ursu  si cu ce rezultate (aici astept cifre ) 3. va rog sa-mi spueti numele a 3 apicultori profesionisti din Romania care aplica cu succes tehnologia domnului Ursu.

Eu pot sa spun urmatoarele: in urma cu 16 ani am inceput apicultura ca hobby. Dupa 14 ani de stup orizontal am inceput sa caut un stup mai performant asa ca am studiat stupii domnului Ursu, stupi ME, verticali cu 8 --> 12r cu, cat 1/2; 1/2r;3/4; 1/1, rama de cat normala, rama de cat mai lata, fund plin, fund av, podisor cu plasa, fara plasa..... Dupa ce am trecut prin toti acesti stupi am ajuns la concluzia ca stupul d-lui Ursu este de fapt un stup orizontal  in care rama oarba se pune perpendicular pe restul ramelor din cuib si atat.
Sorin Pop

bio

Citat din: im0rtel din Noiembrie 11, 2013, 08:49:20 PM
domnule bio , o astfel de acuzatie ( inselatoria ) trebuie dovedita intr-o instanta . aici pe forum ca o spune un carcotas sau altul... nu are nici o valoare . asta este inca un motiv pentru care nu pot fi de acord cu o astfel de afirmatie oricat s-ar mai indigna unii sau altii....

..imortel, timpul va da dreptate .

Ca tot venii vorba de "timp"..imi aduc aminte cu placere de filmele de inceput, filme pe teme apicole,  ale lu' nea ursu, filme care erau OK.

Acum din pacate nea ursu a schimbat macazul si a  luat-o aiurea rau de tot ... . De n-ar cere bani asa multi pe "inventiile" lui as spune ca este "putin sarit" dar cere banii multi folosindu-se de minciuni si din aceasta cauza il consider SARLATAN .

marius_vfp

cei inselati ar fi bine sa caste ochii ,inainte de a cumpara ladoaca , dar tocmai asta cauta si ursu FRAIERI  pe care ii poate pacali ca din ladoaca aia minune poate scoate 1000 euro pe an , si puli....a pune botu  , apoi vad ca nui chiar asa si o iau in c.r . apoi dau in judecata , ca pusca mea mai poti face oricum justitia nu poate interveni , fiindca ursu nu e prost are acoperire brevetul si se paote spala pe maini oricand , iti baga pe gat ca nu ai respectat tehnologia ca nu ai cumparat vdeomanualelel etc deci scuze sunt , iar parchetul si expertiza e fix p..a  iau de bune ce crede ursu ca nu poate dovedi nea gicuta ca ai facut intocmai cum zice video manualul , prosti sunt si aia care iau acordat brevet , ca trebuia sa supuna cutia la probe pe un timp mai lung si apoi sa isi dea verdictul , da de ursu plin de papagalism cum e el deobicei acopera gurile nestiutoare ,

referitor la puisoru ce putea sa mai faca omu cand ala o dat navala in curtea omului sai prezinta cacatude lada , a tacut si sia vazut de drum ca daca starnea cacatu , ursu aparea la tv sil manjea , asa ca stai cuminte in banca ta ca mai bine faci , ursu latra cainii trec.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: im0rtel din Noiembrie 11, 2013, 09:37:51 PM
domnule marius vfp daca imi permiteti , pe langa textul asta fioros gramatical , care cam ascunde ca sunteti invatator ( asta ati trecut in profil ) ati putea sa imi spuneti pe cine apar ?
men atat timp cat nu stiu cu cine vb si ce face ce profesie are ce face de cand face apicultura cati stupi are ce model practica  etc , foto pe undeva , nu vb cu necunoscutii le dau doar peste nas , ciocu mic ca becu-i lunecos si nu de alta da ..........

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Sunt curios daca acest user fantoma va rezista mai mult de 3 zile pe aici ...  multi au trecut pe forum dar tot comunitatea APIARDEAL  a ramas .
  In legatura cu filmul in care apare Dan Puisoru.  Dan nu a stiut nimic de prezenta lui on-line in birolui domnului Sonea . El venise pe acolo cu alta treaba dar on-line nesimtit cum e a sarit cu lada si camera . Dan ca orice om cu bunsimt nu era sa-l ia la injuraturi pe escroc . daca sunteti atenti in a doua parte a filmului Dan mai mult tace si nu face nici o referire la sicriul on-line.

marius_vfp

acest forumist fantoma , ca tot facea referire la 160 de pagini scrise de blablauri , datorita lui in ulimile 24 ore s-au mai scris inca vreo 7 asa ca ar fi bine sa mai stea in banca lui sa nu mai agite spiritele asa tare ca sigur ies scantei .
dragos ai mare dreptate de la ladoaca la sicriu nui mare diferenta , sigur in ladoaca intra mai mult lemn decat la un sicriu.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

im0rtel

domnule dragos sigur ca voi rezista mai mult de 3 zile pe aici , merg pe jumate de an de cand citesc si recitesc forumul din scoarta in scoarta.
domnule marius vfp : de ce va contraziceti singur. ma citati ca si cum ati vrea sa intrati in discutie apoi spuneti ca nu vreti discutie cand va raspund. hotarati-va va rog.
aceste ultime 5 pagini de cand am decis sa imi exprim opinia nu sunt scrise numai de mine. exagerati si jigniti , o tema destul de frecventa a acestui thread.

oare cand se va pricepe ca persoana mea , viata mea , profesia mea , in fine tot ce tine de mine si e personal , va ramane personal atat timp cat nu incalca regulile forumului.
daca aveti o problema cu asta si sperati ca ma veti trage de limba ... asta e . imi pare rau sa va dezamagesc.

Aurel

   Bine domnule im0rte, inversunare zici ca nu e .Dar interes e? Eu ,si probabil multi care am intervenit pe acest subiect am facut-o din spirit civic.Personal doresc ca cel putin aceasta ramura (apicultura) in care mi-am bagat si eu nasul,si unde am gasit niste colegi minunati ,sa aiba totusi credibilitate si un parcurs cu sperante.
    Constatand ca unii abereaza sau au anumite practici,nu pot sa raman pasiv.
  Dumneavoastra ce motiv aveti,? In definitiv ce vreti sa semnalati prin interventiile facute?
   La toti cei care au intervenit in discutie am inteles clar: au semnalat ca un lucru prezentat la superlativ, nu este asa.
    Dumneavoastra atat vreti sa spuneti,ca santem noi'" frustrati, invidiosi"?

orbanstefan64

Citat din: im0rtel din Noiembrie 11, 2013, 09:59:54 PM
domnule dragos sigur ca voi rezista mai mult de 3 zile pe aici , merg pe jumate de an de cand citesc si recitesc forumul din scoarta in scoarta.
domnule marius vfp : de ce va contraziceti singur. ma citati ca si cum ati vrea sa intrati in discutie apoi spuneti ca nu vreti discutie cand va raspund. hotarati-va va rog.
aceste ultime 5 pagini de cand am decis sa imi exprim opinia nu sunt scrise numai de mine. exagerati si jigniti , o tema destul de frecventa a acestui thread.

oare cand se va pricepe ca persoana mea , viata mea , profesia mea , in fine tot ce tine de mine si e personal , va ramane personal atat timp cat nu incalca regulile forumului.
daca aveti o problema cu asta si sperati ca ma veti trage de limba ... asta e . imi pare rau sa va dezamagesc.
fa un pariu cu dragos ca rezisti mai mult de trei zile  :wink:

istodorescu vasile

domnule imOrtel uite eu mi-as dori sa discut cu dumneavoastra despre apicultura  mai precis cum a fost sezonul acesta care tocmai sa incheiat ?sinteti multumit de rezultatele obtinute?