Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: Ioan Olaru din August 24, 2013, 05:16:00 PM
Acum una peste alta , ... eu banuiesc ca este vorba despre dovleac .

Eu sunt sigur, e vorba de dovleacul de deasupra gatului  :razz:

dodo79

frumos filmulet Iulian.cam ce pret are un asemenea stup?

cornelioandanciu

dodo, stai linistit ca-i scump, apoi nici la acest stup nu s-au inghesuit prea multi laudatori, si a iesit pe piata cam cu un an inaintea stupului profesorului de matematica.
Va salut.

bucovineanu

Inca nu exista un stup in care albinele sa nu aiba nevoie de tratamente antivaroa. Am vazut un film im care se faceau tratamente la acest model de stup co acid oxalic prin sublimare.

PricopArthur

Citat din: bio din August 24, 2013, 06:41:14 PM
.. =)).. ce dovleac ma Ioane ??

.. =))..ce orhideeie ma Ioane..??

Las-o usor sa nu te auda maestrul tau ca poate ii vine iar vreo ideie..

Uita-te in zona ta de cules si ai sa vezi ceva asemanator cu "Gura Leului" care o mai au oamenii in curti dar este salbatica...am acum un lapsus dar pina diseara imi aduc aminte cum ii spune exact ca a fost si pe o coperta de la Romania Apicola acum vreo 4 ani in urma--
Sabla
Miere multă şi inimă curată!

bio


dodo79

stupul rotativ in 2005 a primit licenta in ungaria.am citit pe un forum din ungaria niste postari din 2009 -2010 dar nu prea au fost incantati de ele. fum antivaroa trebuie facut.fumul nu patrunde bine.miere sa scos cam cat de pe un cat1/2NB (nu stiu ce tip este).nu prea sunt multumiti.investitia nu prea merita. :qp:

Ioan Olaru

Interesant stupul , dar e vro 300 de euroi , la cam batut pe ursu , va multumesc pentru raspunsuri .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din August 24, 2013, 09:12:45 PM
dodo, stai linistit ca-i scump, apoi nici la acest stup nu s-au inghesuit prea multi laudatori, si a iesit pe piata cam cu un an inaintea stupului profesorului de matematica.

Citat din: Ioan Olaru din August 25, 2013, 05:52:47 AM
Interesant stupul , dar e vro 300 de euroi , la cam batut pe ursu , va multumesc pentru raspunsuri .

E scump fiindca are anumita componente electrice in el, plus rame de plastic, am prezentat doar ca idee, pentru a se vedea ca Ursu nu e singurul preocupat de starpirea varoa .
Din ce spune Domnul Cornel sa dus pe apa sambetei si acel proiect, as fi curios sa aflu daca sa facut ca la noi intai sa vandut si apoi sa testat, si daca sa facut asa ce au spus cei ce si-au luat teapa ?

Oricum din ce vad nu cred ca se va starpi vreodata varoua prin mijloace clasice dupa cum nu se vor starpi nici gandaci care ataca culturile agricole prin mijloace clasice.
Se aplica insecticide din ce in ce mai multe, din ce in ce mai toxice si totusi " daunatori " continua sa se inmulteasca, la primi vedere s-ar parea ca natura se autosaboteaza si cauta sa se autodistruga.

Insa din ce spun diversi profesori chiar universitari s-ar parea ca de fapt natura nu cauta sa se autodistruga ci mai degraba cauta sa isi restabileasca echilibrul pierdut odata cu interventia omului .
Curios e faptul ca cu tot cu varoua, neosema, loca albinele au supravietuit bine mersi fara interventia omului din timpuri imemoriale, cum sa apucat omul sa puna el lucrurile " in ordine " cum sau dat toate peste cap.

bucovineanu

Ioane, poate ma insel eu, dar vad ca parca nu mai aperi cu aceeasi indarjire creatia lui Ursu. Nu ai primit ceea ce ti-a promis, sau te-ai convins ca nu are calitatile pe care i le-a atribuit autorul?

cornelioandanciu

De la anul va trece pe multietajat, asa presimt eu, iar dupa un an de lucru pe multietajat va da cate o bere la toti care intr-adevar i-au spus adevarul!
Va salut.

ioanardelean55


Eu ma mir cum de nu s-a convins mai repede , :rotfl: a avut ambitie nu gluma . :bravo:,

SPYKAL

Citat din: Ioan Olaru din August 24, 2013, 05:16:00 PM
.......... am gasit pe vreo 5 albine la 2 famili in zona in care marchezi matca niste pete galbene parca ar fi polen dar stau prea fix pe spatele albinei .......
I-a vezi! Nu  este cumva sulfina galbenă (Melilotus officinalis)? Uite Ioane asa arată.

marius_vfp

Citat din: bucovineanu din August 25, 2013, 09:05:26 AM
Ioane, poate ma insel eu, dar vad ca parca nu mai aperi cu aceeasi indarjire creatia lui Ursu. Nu ai primit ceea ce ti-a promis, sau te-ai convins ca nu are calitatile pe care i le-a atribuit autorul?

saracu a asteptat sfarsitul anului , si cand a facut bilantul i-a dat cu virgula , am mai taiat din zerouri  :yahoo_cry: :yahoo_cry:

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ioan Olaru

Intradevar am vazut acea planta prin zona , adica sulfina galbena , nu pot sa zic neaparat ca am aparat acest model de stup , poate doar am exagerat  prezentandul , eu oricum voi continua inca un an pe acest model , findca vreau sa-l vad in productie , o bere meritati fiecare findca va inteleg foarte bine ce ati facut si ce faceti in continuare pentru apicultura am invatat multe prin diferite conversati si cred ca voi mai invata , numai bine.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com