Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: filip din Februarie 16, 2013, 09:29:28 PMFilmuletul asta trebuie pus la ASA NU!
Pai deja e pus acolo, e pe canalul youtube al profului :zzz:.

Ioan Olaru

Citat din: Porfy66 din Februarie 16, 2013, 09:26:30 PM
Daca are familiile in halul asta de slabe de ce nu mai ierneaza 3/1 ca anul trecut? La cat sunt de slabe ar putea sa ierneze si 10 in 1...  :nebun:
:hi: :hi: :hi:
Pentru a ierna 3 în 1 ai nevoie de anumite condiți care la momentul respectiv stupina domnului profesor nu le are , și anume 2 familii în față pe cel puțin 5 rame iar în capul lor se poate adăuga un nucleu pe 3-4 rame.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

bio

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 16, 2013, 09:42:47 PM
....
Pentru a ierna 3 în 1 ai nevoie de anumite condiți care la momentul respectiv stupina domnului profesor nu le are , și anume 2 familii în față pe cel puțin 5 rame iar în capul lor se poate adăuga un nucleu pe 3-4 rame.

.....sa inteleg ca nea ursu nu are nici macar 2 familii pe cel putin 5 rame.>??> .,..Aceea ar fi conditia esentiala care nu o are nea ursu..?

DE aceea nu poate ierna "3 in 1"...??..

Ioane, esti la inceput de drum in apicultura ...sunt sigur ca in maxim 2 ani o sa-ti aduci aminte despre "3 in 1" ca despre "un cosmar" despre care nu o sa vrei sa vorbesti.... suntem tinerei si acum-acum trec anii si mai vorbim noi.

cvictorc

Mama mia,si aici te gasesc dand explicatii si sfaturi?Gata baieti,am pus-o!Avem profesor si mai nou inspector care dupa aproximativ 6 luni de apicultura a inceput sa-l corecteze si pe nemaipomenitul nostru profesor!
Dl Ioan,cate iernari aveti?Daca aveti mai mult de niciuna eu o sa adopt acest tip de stup si promit ca nu va fi niciun targ unde nu voi merge si ii voi face publicitate!
Te rog si aici :nu mai da tu solutii,lasa-i pe cei experimentati s-o faca!
Iti multumesc anticipat!

cvictorc

Salut Bio!Mi se pare sau te-am vazut azi in targ la RS?

Ioan Olaru

Citat din: bio din Februarie 16, 2013, 09:56:48 PM
Citat din: Ioan Olaru din Februarie 16, 2013, 09:42:47 PM
....
Pentru a ierna 3 în 1 ai nevoie de anumite condiți care la momentul respectiv stupina domnului profesor nu le are , și anume 2 familii în față pe cel puțin 5 rame iar în capul lor se poate adăuga un nucleu pe 3-4 rame.

.....sa inteleg ca nea ursu nu are nici macar 2 familii pe cel putin 5 rame.>??> .,..Aceea ar fi conditia esentiala care nu o are nea ursu..?

DE aceea nu poate ierna "3 in 1"...??..

Ioane, esti la inceput de drum in apicultura ...sunt sigur ca in maxim 2 ani o sa-ti aduci aminte despre "3 in 1" ca despre "un cosmar" despre care nu o sa vrei sa vorbesti.... suntem tinerei si acum-acum trec anii si mai vorbim noi.
e posibil să aibă câțva nu sunt sigur dar a mers pe 2 în 1 probabil ca cei care sunt puternici să îi ajute pe cei slabi deci la 2 în 1 poate ajuta 2 familii slabe în loc de 1 , probabil acestai motivu , eu nu dau sfaturi doar explic cauzele probabile iar dumneavoastră puteți să le criticați sau nu , e logic că nu am nici o iernare astai prima , de aceia sunt și eu curios cum ies din ea și voi filma acest lucru.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

mape 48-petru manea

Ioane ai inceput sa vorbesti ca profu ----vezi asta este pericolul declansat de profu

exarhu

asteptam sa curga mierea direct in butoaie cu stupul minune 3 cu 1 =)) =))
da

D006

Citat din: Bio Honey din Februarie 16, 2013, 05:46:59 PM
Chiar vb serios. Am cictit aicea ca multi nu sunt de acord cu acel stup nu inteleg de ce. Spuneti si niste motive de ce nu este bun acel stup. Pe mine ma convins profesorul si as vrea sa il incerc.

  Ma baiatule daca esti istetz urmareste-ma cu atentie !

  Lucrez in stupi de 30 de ani , cunosc foarte multi stupari din tzara si strainatate , anual avem intalniri private unde discutam probleme legate de apicultura . Cum era si normal la cateva discutii s-a discutat si cazul on-line , concluzia a fost clara : PIERDERE DE TIMP !

  exemplu concret : in zona Bacaului de unde este on-line exista o familie care detine 4000 de stupi , nu au nici macar o lada "on-line ' , de ce ? Eu unul daca vedeam ca tehnologia prezinta avantaje evidente acum aveam in stupina cel putin 100 de asemenea lazi .
   
  Tu ramane sa alegi : ori mergi pe calea apicultorilor profesionisti care fac productii reale pe sistemul clasic ORI mergi pe diletantismul marca on-line.  Sunt banii tai ii risipesti cum vrei dar sa nu vii sa te plangi ca nu poti sa faci apicultura din nu stiu ce motive ! ai avut informatia la dispozitie , ca nu ai stiut sa o asimilezi e treaba ta .

cristipep

Sa explicam ce inseamna diletantism " DILETANTÍSM s. n. Faptul de a se ocupa ca diletant de o ramură a artei, a științei sau a tehnicii. ♦ (Peior.) Lipsă de pregătire temeinică, de seriozitate sau de însușiri necesare, dovedite de cineva în propriul domeniu de activitate. – Din fr. dilettantisme. "

Ioan Olaru

Citat din: dragos2006 din Februarie 17, 2013, 06:48:32 PM
Citat din: Bio Honey din Februarie 16, 2013, 05:46:59 PM
Chiar vb serios. Am cictit aicea ca multi nu sunt de acord cu acel stup nu inteleg de ce. Spuneti si niste motive de ce nu este bun acel stup. Pe mine ma convins profesorul si as vrea sa il incerc.

  Ma baiatule daca esti istetz urmareste-ma cu atentie !

  Lucrez in stupi de 30 de ani , cunosc foarte multi stupari din tzara si strainatate , anual avem intalniri private unde discutam probleme legate de apicultura . Cum era si normal la cateva discutii s-a discutat si cazul on-line , concluzia a fost clara : PIERDERE DE TIMP !

  exemplu concret : in zona Bacaului de unde este on-line exista o familie care detine 4000 de stupi , nu au nici macar o lada "on-line ' , de ce ? Eu unul daca vedeam ca tehnologia prezinta avantaje evidente acum aveam in stupina cel putin 100 de asemenea lazi .
   
  Tu ramane sa alegi : ori mergi pe calea apicultorilor profesionisti care fac productii reale pe sistemul clasic ORI mergi pe diletantismul marca on-line.  Sunt banii tai ii risipesti cum vrei dar sa nu vii sa te plangi ca nu poti sa faci apicultura din nu stiu ce motive ! ai avut informatia la dispozitie , ca nu ai stiut sa o asimilezi e treaba ta .
Aveți dreptate sunt conștient tot pe acest forum am văzut pe undeva înainte să mă apuc că nu contează cu ce stup începi inportant este să faci aceste lucrări și știu că sunt apicultori cu mulți ani în spate nu vreau nici pe ei săi supăr dar eu așa am considerat că e bine mai ales că am găsit toate informațiile de la domnul profesor sunt apicultori la care degeaba le ceri ajutorul îți îndrugă de toate așa că am decis în acest fel voi și filma nu neapărat pentru cei care știu foarte bine apicultură ci pentru care vor să se apuce să vadă că nui chiar așa negru dracu cum pare, aceste filme le vor viziona și cei experimentați și cei ca mine pentru mine aceste filme miar fi prins bine cândva , nu este forțat nimeni să facă ceva e doar democrație și lumea este liberă să aleagă cei bine sau nu pentru fiecare în parte fiindcă altfel lucrezi cu 1000 de stupi și altfel cănd ai 10 -30 familii eu vă respect
și sunt alături de orice om care are această meserie vă urez sănătate și viață lungă la toată lumea pentru a putea face cei place mai mult .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

sfantul spiridon

am vazut filmul de la manastire.
in cele din urma am inteles, judecand dupa cele trei rame albina.
deci,
bagi in iarna trei si scoti in primavara unu.
recunosc ca de multe ori imi scapa cate ceva, datorita lipsei de inteligenta dar eu niciodata nu am vazut hainele noi ale imparatului.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Miere Sorin

Buna,
Stim ca e bine sa avem stupii inclinati iarna sa iasa condensul...
Ma tot intreb cum inclina lada minune online?

vranceanul

De ce sa mai incline stupul daca-i MINUNE :rotfl:, Nu vezi ce zice colegul mai sus: baga trei si coate unul. Asta-i adevarul [de cand a inventat stupul a ramas fara albine :uimit:]
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Miere Sorin

Il scote pe acela care a fost inclinat....Acuma inteleg ceilalti 2 se ineaca..... =))