Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

#795
nu vreau sa fiu carcotas acum in sapatamana mare dar daca miar da gratis 1 , 2 , 3 , 4  stupi ,,minune'' las refuza respectuos .Cei care au muscat ,,momeala''' , in mare parte sunt bineinteles incepatori , iei au fost cei   orbiti de aceste fonduri ,unii sau inprumutat in banci altii au vandut una   alata si sau apucat de APICULTURA  , nimic rau ,  dar pe net au gasit filmuletele dnului. ,, profesor'' cu stupul minune si au zis ;  dupa spusele ,,profesorului''' ca vor da lovitura chiar din primul an   :nono: nu e cihar asa !!!! dar fiecare face cum al indemna constiinta  , probabil pe parcurs asi vor da seama de rezultatele obtinute  ,  :nod:  :nod:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

romikele

Citat din: POSTASUL din Aprilie 12, 2012, 06:05:26 PM
... au zis ;  dupa spusele ,,profesorului''' ca vor da lovitura chiar din primul an   :nono: nu e cihar asa !!!! ...
Nea` POSTASU, inca n-a trecut anu` de experiment, sa mai asteptam nitel cu concluziile, daca sare iepuroiu de aur?  :rotfl: :hi:

pharaonu75

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2012, 08:45:23 PM
Nea` POSTASU, inca n-a trecut anu` de experiment, sa mai asteptam nitel cu concluziile, daca sare iepuroiu de aur?  :rotfl: :hi:

Tu vezi-ti de poliuretanul tau, nu te mai baga in discutie! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut

Profesorul ursu preda cursuri de apicultura prin centrul de reorientare profesionala bacau si daca un cetatean cursant fiind neavand habar de albine i se prezinta o asa minune de stup normal cade in capcana dar cand se vor trezi parte din ei sa vezi omor ce ia profesorul

emilavram

Trebuie sa recunosc un adevar care il zicea cineva aici pe forum: cei care au bani din finantari europene fac , cumpara sau construiesc faimosi stupi  marca ursu. Azi am avut onoarea sa vad cum se construiau 200 de lazi model ursul 2 in unul nu 3 in unul.
I-am urat noroc si multa bafta, el era atit de convins de reusita stupilor minune incit a renuntat la 100 de stupi verticali trecind la noi stupi care dupa cum zice nu poate sa nu aibe productie mai mare . Din pacate nu voi putea urmari experimentul pentru ca am avut un contact ocazional acolo si nu voi mai merge in zona respectiva, sper sa aibe bafta cu ei .
Deci reclama e totul; totul este sa stii sa iti prezinti marfa fie buna fie rea.
Ceea ce este misto e ca domnul ursu nu sa ales cu nici un banut de pe urma lazilor :))  , fiind facute in batatura din material propriu.

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 12, 2012, 09:06:17 PM
Citat din: romikele din Aprilie 12, 2012, 08:45:23 PM
Nea` POSTASU, inca n-a trecut anu` de experiment, sa mai asteptam nitel cu concluziile, daca sare iepuroiu de aur?  :rotfl: :hi:

Tu vezi-ti de poliuretanul tau, nu te mai baga in discutie! =)) =))
da da  :nod: =)) =)) =))

Adrian Roman

#801
Domnilor colegi, daca nu va place subiectul cu 3 in 1, de ce-l tot macinati cu moara de vant ? Situatia e clara : Dragos 2006 si Bucovineanu au pus punctul pe I, in privinta experimentului Ursu ! Pinguinii (suna urat !) cu paguba, prof. Ursu cu experienta si blamul breslei apicultorilor, si noi cu ce stim ca e mai bine !...Zau ca sunt alte subiecte serioase si interesante !.. Dar profit ca sa va urez tuturor un an apicol asa cum si-l doreste fiecare !! Sarbatori frumoase, domnilor colegi !!! :bzz: :bzz: :bzz: %%- : sampanie:

romikele

Sunt curios, cati din cei care blameaza stupul 3 in 1 au macar un exemplar in exploatare?
... ca la folclor tot romanul se pricepe  :wink2:  :hi:

D006

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2012, 11:43:12 PM
Sunt curios, cati din cei care blameaza stupul 3 in 1 au macar un exemplar in exploatare?
... ca la folclor tot romanul se pricepe  :wink2:  :hi:

Si  se  pricep  bine.Cand au  vazut  prima  data  un  video cu  profesoru  Ursu toti  ziceau  ca  e  meserias tare  de  tot si  aveau  dreptate.Acum  ca  prof  vinde  si  face  bani ,este  nebun si  plecat  cu  pluta.Oare  stupul  orinzotal  pe  24  rame  era  bun?

ion patrut

de ce nu ar fi bun un orizontal cu 24 de rame?

jonny_it

Citat din: ion patrut din Aprilie 14, 2012, 08:42:14 PM
de ce nu ar fi bun un orizontal cu 24 de rame?

Este bun, doar ca nu mai vorbim de o dezvoltare pe verticala asa cum face albina de sute de ani si de aici apar cateva mici neajunsuri.
Totusi cu putina atentie se poate produce miere de calitate.
Nu este un stup care sa fie folosit pentru o exploatatie de cateva zeci/sute de stupi deoarece sunt necesare lucrari suplimentare pentru a nu lasa familiile de albine sa intre in frigurile roitului.

jonny_it

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2012, 11:43:12 PM
Sunt curios, cati din cei care blameaza stupul 3 in 1 au macar un exemplar in exploatare?
... ca la folclor tot romanul se pricepe  :wink2:  :hi:

Daca inventatorul ne arata niste familii destul de vai de capul lor, mucegai si alte "detalii", de ce ar trebui sa testez si eu?

D006

Citat din: romikele din Aprilie 13, 2012, 11:43:12 PM
Sunt curios, cati din cei care blameaza stupul 3 in 1 au macar un exemplar in exploatare?
... ca la folclor tot romanul se pricepe  :wink2:  :hi:
Da, pot spune ca ca inspirat de ideea dumnealui am ajuns la un stup de care sunt multumit.Sa nu se inteleaga ca am testat modelul dansului.Din start  stiam ca nu va merge.....cu modestie, am peste 50 de tipuri de stupi si va asigur ca nu am nevoie de 20 identici pentru un verdict....stiti vorba cu cizma....e adevarata !

romikele

#808
Acesta este miezul problemei!
Orice idee poate fi perfectibila si poate duce la un rezultat mai bun decat a celui ce o promoveaza.
Aplicand in practica, poti observa ce e bun si ce nu in acea idee.
Dl. profesor a plecat de la o idee buna in principiu, dar pe parcurs s-a complicat, de aici si multele necunoscute care unele mai asteapta confirmarea in practica.
De la aceste probleme insa nu ar trebui  sa se ajunga la insulte si jigniri.
Culmea e ca la acestea au ajuns unii care nu au pus mana in viata lor pe un orizontal macar.
Teinegru chiar daca nu foloseste exact modelul de stup mult discutat aici, are confirmarea practica cum ca ideea in sine nu e rea, doar ca tehnologia trebuie adaptata nevoilor practice.
Esenta problemei consta in faptul ca, atunci cand vrei sa aduci in prim-plan o idee noua, la baza trebuie sa stea o oarecare practica, in urma careia se lanseaza bazele teoretice.
Dl. profesor a inversat insa teoria cu practica si de aici credibilitatea redusa.
Ar fi interesanta totusi opinia obiectiva a cuiva care foloseste acelasi stup ca cel prezentat de dl. profesor...

balasbebe

Cand ai stupi putini poti sa faci ce doresti cu ei. Aveam ani la rand puse albine in lazi duble cu diafragme comune. Pana la urma de-am desfintat. Coloniile nu se dezvolta la fel, si mai mult sunt deranjate decat sa fie ajutate. O colonie poate sa inceapa ponta mai repede. Ma refer daca se pun matci cu diferente mari de calitate. In aceasta iarna am pus totusi la iernat cateva pentru rezerva, dar sa-mi fac toata stupina cu 2-3 colonii de albine intr-o lada nu as face asa ceva. O familie normala trebuie crescuta individual sa se poata dezvolat dupa putere. De multe ori nu gasim timpul necesar sa le mutam nici toamna, nici primavara. Eu nu critic lada discutata, critic doar modul de lucru. Este ceva pagubos, si inutil sa-ti faci toata stupina pe acest sistem.