Utilizarea Cerii de Albine

Creat de dragos2006, Martie 06, 2008, 12:40:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Este un domeniu nou in Romania dar alte tari folosesc pe scara larga ceara de albine
Exemple :
- Cosmetica , Farmacie
- In turnarea clopotelor
- Lumanari Ornamentale si nu numai
- In electrotehnica
Noi oare putem face ceva pe tema asta
" Eu incerc - si reusesc - sa construiesc luminari (doar pentru reclama stupinei mele) le ofer prietenilor si partenerilor cu care am ocazia sa lucrez : Cu mandrie va spun ca lumanari facute de mine stau la loc de cinste pe mese din Germania sau Austria "
Daca va intereseaza contactati-ma si am sa va prezint modele simple de forme sau modalitatea prin care le torn sau construiesc

bee_lover

V-am fi recunoscatori daca ati posta si aici aceste metode si forme.

D006

De aici mam inspirat eu

PricopArthur

Va rog, aratati-ne si noua modul in care faceti lumanari. Subiectul a mai fost atin, dar cu multe ezitari.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Simplu - construiesc din straifuri de tabla galvanizata de 0.3 mm matrite de forma dorita , le pun pe un suport dupa care izolez gaurile cu plastelina , fitilul din bumbac il leg de o scobitoare pe centrul matritei urmand sa torn ceara,... pentru a nu se lipi de tabla ung in prealabil tabla cu GLICERINA , cumparata de la farmacie in final dupa ce am scos forma din matrita o imbrac in resturile care imi ramin de la faguri (fagurele se lipeste mai bine daca se aplica pe ceara calduta extrasa din matrita) pentru ca cea ce turnati sa nu crape turnati ceara in matrita in momentul in care ceara luata de pe foc (intrun vas cu apa) prinde o pojghita subtire
Va arat in poza urmatoare un tip de matrita (am incercat si in forma de stea sau cilindrice si miau iesit toate)