presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu


bucovineanu

Am facut si cateva poze:

bucovineanu

Presa deschisa:

bucovineanu

Extragerea foii:

bucovineanu

Produsul finit:

D006


Cristian IONITA

frumos
dar ..... manopera multa ..... se merita? dpdv finaciar ca la calitate .... unt convins ca e inegalabila metoda

PricopArthur

Ingenios si eficient. Cam un minut de fagure. Si iese bine.
Ai garantia ca fagurii sunt din ceara nu parafina.
Multumim!
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

dar cum reamane cu bolile?fiindca prin ceara se transmit multe..trebuie prelucrata la temperaturi mari...altfel e super ideea...am o intrebare....cum ati realizat presa...mai ales imprimarea celulelor in beton? :hi:

bucovineanu

Va multumesc la toti pentru aprecieri.
Pentru Cristian Ionita,
Daca vrei sa ai in stupi faguri fara parafina, din ceara din capacele si din rama claditoare, cu garantia ca nu sunt infestati cu nimic, cred ca nici un efort nu e prea mare.
Pentru Andrei,
Folosind nu mai ceara din stupina proprie nu are cum sa fie infestata cu microbi.Nu am realizat eu presa.Pentru mai multe lamuriri citeste postarile anterioare de la acest topic.

D006

domnule bucovineanu cu ce dati inainte de a turna fagurele? Solutia acea alba?

bucovineanu

Solutia cu care ud presa este zer in care dizolv o lingura de miere. Am incercat si cu alte solutii dar cel mai bine merge cu zer.

D006

Si cum faceti sa incalziti presa? si sa o pastrati calda? ca dak e mai rece decat ceara topita se solidifica

D006

cum ati realizat cofragul pentru presa ``cadita`` nu capacul

bucovineanu

Pentru Octav,
La inceput incalzesc presa cu apa fierbinte pe care o schimb de cateva ori.
Odata incalzita avand placile groase are inertie si apoi turnand mereu ceara fierbinte, uneori trebuie racita, racire care se face tot cu apa.
Asa cum am aratat in alta postare, nu am facut eu presa. Stiu cate ceva despre modul de realizare dar nu am vazut cum se toarna. Daca o sa citesti toate postarile de la acest topic o sa afli mai multe.